• Menu
  • Menu

Westpark Bochum 

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Německo » Westpark Bochum 

Postindustriální parky.

Další z excelentních příkladů přeměny továrního komplexu na multifunkční městský park nalezneme v německé Bochumi. Není náhodou, že se opět jedná o jeden z největších projektů v rámci Emscherparku.

Westpark Bochum
Westpark Bochum

   Tovární komplex, jehož počátky spadají do roku 1842 definitivně vyhasnul v roce 1985. Po ukončení provozu byla většina budov stržena, jejich místo opanovala spontánní sukcesní vegetace. Až v roce 1993 započala velká přeměna areálu. Cílem bylo změnit plochy, vzdálené jen několik minut od centra města, formované 150 lety těžkého průmyslu, na hodnotné středisko služeb, podnikání, kultury, volného času a bydlení zasazené do velkých ploch zeleně.

Samotnému parku v jeho srdci vévodí velká hala, změněná na koncertní a kongresový palác, symbolem parku je velká vodárenská věž. Pakr je zterasován do tří terénních úrovní

   Březové porosty v nejvyšších částech parku byly ponechány, kromě estetického hlediska mají funkci meliorační a sanační a dlouhodobě zlepšují kvalitu kontaminovaných půd. Dvě vysuté lávky, svěží designerská díla, překlenuly průrvy ve struskových haldách, příkré schodiště v západní části propojuje nejvyšší a nejnižší úrovně parku, třetí most pak elegantně napojil park na cyklostezky Emscherparku. Důležitým kompozičním prvkem jsou i volné trávníkové plochy. Nejvýrazněji pak působí v parku vodní prvky. Pod terénními terasami je v ostrých přímkách veden vodní kanál. Před koncertní halou jsou vodní kaskády. Břehy vodního kanálu i další prvky jsou pojednány cortenovými plechy, které svou rezavou barvou skvěle doplní staré průmyslové památky. Nově byl doplněn park o noční nasvícení zajímavých objektů parku a pěších tras. Stejně jako v každém dobrém městském parku i zde jsou různá stylová dětská hřiště, odpočinková zákoutí, detaily v rostlinách i materiálech.

Dnešní západní bochumské centrum patří k nejvýznamnějším rozvojovým centrům regionu.

Westpark Bochum
Westpark Bochum

 IBA Emscherpark – je dlouhodbý projekt (v rámci Internationale Bauaustellung), který je zacílen na revitalizace oblasti Porúří. Pojmenován je po řece Emscher, která celou oblastí protéká a v minulosti byla odpadní stokou pro množství průmyslových areálů v oblasti. Rozloha oblasti mezi městy Duisburg a Dortmund, která prochází celkovou revitalizací je úctyhodných 800 km2, intenzivnější jádro projektu tvoří 320 km2 velká oblast pojmenovaná Emscher-Landschaftspark.

Ondřej Semotán

Cestuji proto, abych se mohl vracet domů. Teprve když vidím, jak vypadá svět jinde, můžu vidět, jak vypadá doma.
Kromě cestování jsem ponořen v hudbě, umění, příležitostném experimentálním filmaření, a zahradní architektuře, která mě živí.
Pamatujte, že nikdy není pozdě začít hrát na hudební nástroj!

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *