• Menu
  • Menu

Výlet na Ukrajinu 1

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Ukrajina » Výlet na Ukrajinu 1

Vodní nádrž a kemp Olešná

Je neděle, venku prší, nepospícháme. Na zemi máme haldu turistických map z Česka i celého světa. Tak kterým směrem se asi vydáme? Všichni v těchto dnech míří k moři na jih a na západ. My pojedeme na východ.Východní Slovensko, Polsko, Ukrajina? S Gábinou jedním slovem vykřikneme, Ukrajina!

Osobní auto měníme  za malou dodávku, na náš malý hotýlek na kolečkách. Provizorní ležení je hotové, zabalíme nějaké věci a vyrážíme.

Cesta začíná dobrodružně ještě v Praze. Řítí se na nás proudy vody, průtrž jakou nepamatuji. Není vidět na krok, zachraňuje nás pumpa. Nejde ani přeběhnout z auta, jsme promočené až na kost.

Jako první cíl si dáváme Zemplínskou Šíravu, ke které nakonec nedojedeme. Je už tma  a jsme vyřízené.

Jsme u vodní nádrže Olešná, kolem samé zákazy, zúžení, jsme už celé pomatené a tak nějakým omylem se ocitáme u hráze vodní nádrže a to přímo na bruslařské dráze.

Vodní nádrž Olešná

Zastavuje nás vysoký, dost nasupený muž – security. Copak mi to tady děláte za chaos? Jste v zákazu dámy! My jsme prosím zabloudily a nevíme kudy dále. A co tady vlastně děláte a kde budete spát?  Hm, to ještě nevíme. My se chtěly vykoupat. Jestli máte imunitu, tak klidně můžete. Tomu moc nerozumíme. Posílá nás na parkoviště před autokempem Olešná. Jupí! Super místo na spaní. Zamykáme auto a jdeme na pivko. Zavírají kolem 22.30 a my pak vedeme hovory s horníkem Marianem. Je to trochu psycho, ale fajn. Před půl nocí jdeme na kutě. Kolem 3. ráno se obě budíme zimou, tak se trochu nabalíme a spíme až do ranního kokrhání kohoutů.

Olešná

Ráno jdu obhlídnout přehradu i koupání. Je tu moc krásně, ale na koupání to nevypadá, je to spíše plocha pro rybáře, kterých tu už několik je. Voda je dost zelená a to mě teda neláká. Součástí areálu je velký aquapark, tak tam se děti mohou vyřádit dost. Kemp má několik kiosků na občerstvení, hospůdku, sociální zařízení, půjčovnu.

Vodní nádrž Olešná

Vodní nádrž Olešná je přehradní nádrž na potoce Olešná při jihozápadním okraji města Frýdek Místek,  vybudovaná v letech 1960 -1964., přehrada slouží k ochraně před povodněmi  a rekreaci. Od roku 1983, kdy byla na dolním toku Olešné postavena nová  celulózka Biocel Paskov, funguje nádrž Olešná také jako přímý zdroj vody pro tento podnik. V letech 2005 a 2006 byl na severním břehu přehrady zprovozněn a otevřen  krytý aquapark. Okolo jezera je stezka  dlouhá 4,5 km.

Vodní nádrž Olešná

Mezinárodní řidičák na Ukrajinu

Začínáme trochu vyhledávat informace na Ukrajinu a určitě prý musíme mít mezinárodní řidíčák, který si  uděláme  ve Frýdku Místku. Řidičák by nám udělali, ale nemáme fotku. Jsou prázdniny a fotografové mají dovolenou. Jdeme na náměstí a tam si necháme fotky udělat /asi nejdražší v našem životě/. Dostáváme každá 4, i když by nám stačila 1 a dohromady platíme 500 Kč. Řidičáky máme a tak vyrážíme.

mezinárodní řidičák Frýdek Místek

Jedeme pře Polsko směr Krakov, navigace říkám, že na Zemplínskou Šíravu je to odtud nejblíže. My však místo na Krakov jedeme na Vroclav. Neéee!

Takže jsme si omylem zajely 200 km, dohromady se to tedy nasčítá na 400 km!  Z šoku nám pomohlo zastavení se v mekáči, kde si dáváme hamburger a colu na nervy. Jsme z toho dost rozhozené a tak možná změníme plán a pojedeme k Baltu. NO, přeci to nevzdáme! A tak znovu míříme na Zemplínskou Šíravu.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *