• Menu
  • Menu

Českosaské Švýcarsko – květen 2019

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Českosaské Švýcarsko – květen 2019

S dětmi do Českosaského Švýcarska

Rok se s rokem sešel a sešla se i naše parta ze školy spolu s rodinami, což znamená, že nás na chalupu do Krásného Buku dorazilo včetně dětí 19. Krásný Buk leží jen cca 2 km od Krásné Lípy, kde nás zaujal mj. místní pivovar Falkenštejn. Krásná Lípa je známá také díky přírodní kosmetice Nobilis Tilia, která se zde vyrábí.

Skalní město Bastei 

Ačkoli nám počasí zase až tak moc nepřálo, protože byla dost zima a občas sprchlo, podařilo se nám několik bezva výletů. V pátek jsme vyrazili za hranice do německého skalního města Bastei u lázeňského městečka Rathen. Známý skalní most je jednou z dominant Saského Švýcarska; má 76 metrů a klene se přes tzv. Kuní jámu. Je odtud nádherný výhled na labské údolí.

Bastei

Pevnost Königstein

Když jsme si prohlédli zbytky místního hradu, popojeli jsme na další skvost – pevnost Königstein, která se rozkládá na ploše 9,5 ha. Celý areál se nachází ve výšce 240 metrů nad hladinou Labe. Nejstarší dochovanou stavbou pevnosti je hradní kaple z přelomu 12. a 13. století. Pevnost se v 50. letech minulého století stala vojenským skanzenem.

Hřensko

Zpátky na chalupu jsme to vzali přes Hřensko. Bohužel jsme však již neměli čas navštívit místní soutěsky.

Kyjovské údolí

Druhý den nás čekal výlet do Kyjovského údolí. Kyjovské údolí tvoří říčka Křinice, po které se plavilo dřevo ze Saska, a rozprostírá se od obce Kyjov až k Zadním Doubicím. My jsme to nevzali jen přímo údolím, ale vyšplhali jsme až ke Kyjovskému hradu a cestou si prohlédli i jeskyni Vinný sklep. Právě u jeskyně bohužel začalo pršet, takže jsme se vrátili do Kyjova a odtud dojeli auty do nedalekého Rumburku.

Kyjovské údolí

Rumburská procházka staletímí

Rumburku jsme s dětmi absolvovali hledačku „Rumburská procházka staletími“, při které jsme prošli celé město včetně Šmilovského ulice, kde se nachází 18 podstávkových domů tkalců. Lidově se ulici říká Zvědavá ulička a je pojmenovaná podle spisovatele Aloise Vojtěcha Šmilovského. Hledačka končila v Loretě.

Rozhledna Dymník

Protože se nám ještě nechtělo vracet, udělali jsme si malou zajížďku k rozhledně Dymník z roku 1896, odkud jsou nádherné výhledy na Šluknovský výběžek. Rozhledna Dymník má 79 schodů a výšku 15 metrů a do roku 1945 se jmenovala Augustýnka. Hned vedle parkoviště je na principech kabalya posvátné geometrievytvořený zajímavý útvar – kamenná hvězda. Je zde postaveno 22 štíhlých žulových obelisků, každý váží kolem 4 tun a je 5 až 6 metrů dlouhý. Kameny byly objeveny při rekonstrukci kanalizace v Jiřetíně pod Jedlovou.

Kamenná hvězda

V neděli jsme se přesunuli do Jiřetína pod Jedlovou, kde je na Křížové hoře krásná křížová cesta. Někteří z nás pak pokračovali ještě na rozhlednu Jedlová a hrad Tolštejn.

Simona

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *