Císařská konírna – Pražský hrad 1. 2. – 28. 4. 2019
Rok 2019 je z pohledu České národní banky mimořádný. Významné jubileum – 100. výročí vzniku československé koruny. Výstava, kterou jsem dnes navštívila, je opravdu nádherná! DOPORUČUJI!
Se zahájením výstavy byly pokřtěny nová kniha o historii koruny /kterou si můžete zakoupit, replika unikátní 130 kilogramů vážící zlaté mince a pamětní stokorunová bankovka.
Symbolem oslav se stala druhá největší mince na světě v nominální hodnotě 100 miliónů korun, kterou můžete vidět na právě otevřené unikátní výstavě na v Císařské konírně na Pražském hradě.

Mince za 100 miliónů
Mince se stane asi největším lákadlem výstavy. Její krása i velikost vás ohromí !
Na lícní straně právě vydávané zlaté mince je ztvárněno návrší s lípou, jejíž korunu překrývají štíty s heraldickými zvířaty velkého státního znaku. Vedle českého lva uprostřed jsou umístěny vlevo moravská orlice a vpravo orlice slezská. Návrší, ze kterého český národní strom vyrůstá, doplňuje vyražená nominální hodnota mince 10 tisíc korun
Na rubové straně mince je v horní části mincovního pole vyobrazen velký znak Československé republiky, jehož nedílnou součástí byli dva dvouocasí korunovaní lvi a stuha s heslem z prezidentské standardy PRAVDA VÍTĚZÍ. Pod znakem se nacházejí faksimile podpisů Edvarda Beneše, Tomáše Garrigua Masaryka a Milana Rastislava Štefánika. V dolní části mincovního pole je ztvárněno návrší s lipovou sazenicí a letopočty 1918 a 2018.
Po obvodu zlaté mince je vyražen text VZNIK ČESKOSLOVENSKA a iniciály autora její výtvarné podoby, akademického malíře Vladimíra Pavlici.

Výstava ke 100. výročí vzniku československé koruny
Výstava seznamuje návštěvníky s fenoménem vývoje československých a českých platidel, bankovek, státovek a oběžných mincí. Platidla představují mimořádný pramen, v němž se zrcadlí osudy státu a jeho jak společenský, tak i výtvarný a technický vývoj. Obdobný význam mají i jejich návrhy, které snad dokonce ještě více ukazují na dobové trendy, ať se jedná o oblast motivů nebo uměleckého a technického zpracování. Nakonec nelze opomenout návrhy, které byly vybrány k realizaci, dokonce byly i vyrobeny, ale nakonec z politických důvodů nebyly nikdy dány do oběhu.

V expozici v Císařské konírně uvidí návštěvníci vedle platidel i nejvýznamnější realizované a nerealizované výtvarné návrhy od renomovaných umělců na pozadí historie Československa a České republiky posledních sta let. Projdou příběhem československé a české koruny od roku 1919 do současnosti, který vyprávějí samotná papírová platidla a jejich návrhy. Uvidí, že v případě vzniku řady bankovek, státovek a mincí se nezřídka jednalo o velmi nesnadný proces, který byl ovlivněn překotnými politickými změnami. Budou se však moci seznámit i s proměnou chápání funkce drahých kovů v tomto období a s nejznámějšími a nejcennějšími zlatými ražbami, jež vznikly na území Československa a České republiky.

Vystavované předměty pocházející z depotů České národní banky budou vůbec poprvé v takovémto rozsahu prezentovány nejširší veřejnosti. Návštěvníci shlédnou mimo jiné návrhy Alfonse Muchy z let 1918 a 1919 a budou je moci porovnat s jeho tvorbou ve druhé polovině 20. let minulého století. Také se seznámí s dílem dalších mimořádných osobností české a slovenské grafiky, jako byli například Max Švabinský, Cyril Bouda, Karel Svolinský, Albín Brunovský nebo Oldřich Kulhánek. Jedním z významných momentů bude také část prezentující unikátní exponáty realizované u příležitosti oslav vzniku československé koruny v roce 1919, zlatou vysokohmotnostní minci a pamětní bankovku.

Výstavu pořádá Kanceláře prezidenta republiky, Správa Pražského hradu a Česká národní banka.
Text: internet

Otevírací doba: denně 10:00 – 18:00
Vstupné: Plné: 100 CZK, snížené: 50 CZK, rodinné: 200 CZK, školní skupiny: 20 CZK / osoba
Přidat komentář