• Menu
  • Menu

Výstava 100. výročí vzniku československé koruny – Praha

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Praha - hlavní město » Výstava 100. výročí vzniku československé koruny – Praha

Císařská konírna – Pražský hrad 1. 2. – 28. 4. 2019

Rok 2019  je z pohledu České národní banky mimořádný. Významné jubileum – 100. výročí vzniku československé koruny. Výstava,  kterou jsem dnes navštívila,  je opravdu nádherná! DOPORUČUJI!

Se zahájením výstavy byly pokřtěny nová kniha o historii koruny /kterou si můžete zakoupit, replika unikátní 130 kilogramů vážící zlaté mince a pamětní stokorunová bankovka.

Symbolem oslav se stala druhá největší mince na světě v nominální hodnotě 100 miliónů korun, kterou můžete vidět na právě otevřené unikátní výstavě na v Císařské konírně  na Pražském hradě.

Zlatá mince 100 mil Kč

Mince za 100 miliónů

Mince se stane asi největším lákadlem výstavy. Její krása i velikost vás ohromí !

Na lícní straně právě vydávané zlaté mince je ztvárněno návrší s lípou, jejíž korunu překrývají štíty s heraldickými zvířaty velkého státního znaku. Vedle českého lva uprostřed jsou umístěny vlevo moravská orlice a vpravo orlice slezská. Návrší, ze kterého český národní strom vyrůstá, doplňuje vyražená nominální hodnota mince 10 tisíc korun

Na rubové straně mince je v horní části mincovního pole vyobrazen velký znak Československé republiky, jehož nedílnou součástí byli dva dvouocasí korunovaní lvi a stuha s heslem z prezidentské standardy PRAVDA VÍTĚZÍ. Pod znakem se nacházejí faksimile podpisů Edvarda Beneše, Tomáše Garrigua Masaryka a Milana Rastislava Štefánika. V dolní části mincovního pole je ztvárněno návrší s lipovou sazenicí a letopočty 1918 a 2018.

Po obvodu zlaté mince je vyražen text VZNIK ČESKOSLOVENSKA a iniciály autora její výtvarné podoby, akademického malíře Vladimíra Pavlici.

Výstava ke 100.výročí českosl. koruny

 

Výstava ke 100. výročí vzniku československé koruny

Výstava seznamuje návštěvníky s fenoménem vývoje československých a českých platidel, bankovek, státovek a oběžných mincí. Platidla představují mimořádný pramen, v němž se zrcadlí osudy státu a jeho jak společenský, tak i výtvarný a technický vývoj. Obdobný význam mají i jejich návrhy, které snad dokonce ještě více ukazují na dobové trendy, ať se jedná o oblast motivů nebo uměleckého a technického zpracování. Nakonec nelze opomenout návrhy, které byly vybrány k realizaci, dokonce byly i vyrobeny, ale nakonec z politických důvodů nebyly nikdy dány do oběhu.

Výstava ke 100.výročí českosl. koruny

V expozici v Císařské konírně uvidí návštěvníci vedle platidel i nejvýznamnější realizované a nerealizované výtvarné návrhy od renomovaných umělců na pozadí historie Československa a České republiky posledních sta let. Projdou příběhem československé a české koruny od roku 1919 do současnosti, který vyprávějí samotná papírová platidla a jejich návrhy. Uvidí, že v případě vzniku řady bankovek, státovek a mincí se nezřídka jednalo o velmi nesnadný proces, který byl ovlivněn překotnými politickými změnami. Budou se však moci seznámit i s proměnou chápání funkce drahých kovů v tomto období a s nejznámějšími a nejcennějšími zlatými ražbami, jež vznikly na území Československa a České republiky.

Výstava ke 100.výročí českosl. koruny

Vystavované předměty pocházející z depotů České národní banky budou vůbec poprvé v takovémto rozsahu prezentovány nejširší veřejnosti. Návštěvníci shlédnou mimo jiné návrhy Alfonse Muchy z let 1918 a 1919 a budou je moci porovnat s jeho tvorbou ve druhé polovině 20. let minulého století. Také se seznámí s dílem dalších mimořádných osobností české a slovenské grafiky, jako byli například Max Švabinský, Cyril Bouda, Karel Svolinský, Albín Brunovský nebo Oldřich Kulhánek. Jedním z významných momentů bude také část prezentující unikátní exponáty realizované u příležitosti oslav vzniku československé koruny v roce 1919, zlatou vysokohmotnostní minci a pamětní bankovku.

Výstava ke 100.výročí českosl. koruny

Výstavu pořádá Kanceláře prezidenta republiky, Správa Pražského hradu a Česká národní banka.

Text: internet

Výstava ke 100.výročí českosl. koruny

Otevírací doba: denně 10:00 – 18:00

Vstupné: Plné: 100 CZK, snížené: 50 CZK, rodinné: 200 CZK, školní skupiny: 20 CZK / osoba

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *