• Podbabský přívoz

  od • 5.8.2017 • Praha - hlavní město • Štítky: , , , , 0 komentářů

  Zobrazit v mapě

  Přírodní rezervace v Trójské kotlině

  K přívozu Podbaba nás převedla cesta ze Suchodola a velká chuť udělat si procházku kolem vody. O přívozu jsme nevěděly, hned jak jsme spatřily romantickou lodičku bylo rozhodnuto. Podíváme se na druhou stranu!

  Podbaba

  Přívoz z Podbaby do Podhoří trvá několik minut, na palubě jsme s několika výletníky, kteří dále míří na výlet  kolem řeky, do ZOO, Botanické zahrady nebo na Trójský zámek. Lysolajský přívoz spojuje vltavské břehy mezi vyústěním Šáreckého údolí a Podhořím.

  Sympatický převozník nás vítá na palubě, máme koupené jízdenky MHD, štípneme ve strojku a usedáme na dřevěné lavice. Užíváme si plavbu jak na zaoceánském parníku. Podbabský přívoz byl obnoven v roce 2006. V letech 1899-1902 byl vybudován nový plavební kanál.

  Přívoz Podbaba Záhoří

  Podhoří

  Vystupujeme na druhém břehu v Podhoří. Vydáváme se na krátkou procházku kolem Vltavy. Přírodní rezervace (od r.1982) mezi osadami Podhoří a Zámky patří mezi nejcennější  chráněná území v Praze. Motivem ochrany je asi 1 km dlouhý skalní hřbet z protezoických břidlic a porfytů se strmými svahy a úžlabinami na pravém svahu údolí Vltavy.

  Podhoří

  Je tu nádherně, chvílemi dost cyklistů, ale užíváme si. Nebe se zatahuje a ač nerady raději se vracíme. V příjemné hospůdce, kousek od přívozu, si dáváme Únětické pivko. Intervaly plavby jsou kolem 20 minut. Odplouváme s příjemným pocitem, že sem se určitě brzy znova podíváme a výlet bude stát určitě za to. Prší.

  Únětické pivo

  Přívoz Podhoří

   Podbabské skály

  Přírodní památka od roku 1982, chrání ostroh a skalní hranu tvořenou droby a břidlicemi, na levém svahu údolí Vltavy nad soutokem Šáreckého potoka a Vltavou a železniční tratí.

  Podbaba

  Podbaba leží u ústí Lysolajského potoka do Vltavy pod kopcem Baba. Ve viničních zápisech se název Podbaba objevuje již v 15. století.Podle legendy slovanská bohyně dešťového mračna měla v těchto místech svaté studánky a háje.

   

   

  Jana Schlitzová

  O

  Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

  https://www.kamsevydat.cz

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *