• Menu
  • Menu

Podbabský přívoz

Přírodní rezervace v Trójské kotlině

K přívozu Podbaba nás převedla cesta ze Suchodola a velká chuť udělat si procházku kolem vody. O přívozu jsme nevěděly, hned jak jsme spatřily romantickou lodičku bylo rozhodnuto. Podíváme se na druhou stranu!

Podbaba

Přívoz z Podbaby do Podhoří trvá několik minut, na palubě jsme s několika výletníky, kteří dále míří na výlet  kolem řeky, do ZOO, Botanické zahrady nebo na Trójský zámek. Lysolajský přívoz spojuje vltavské břehy mezi vyústěním Šáreckého údolí a Podhořím.

Sympatický převozník nás vítá na palubě, máme koupené jízdenky MHD, štípneme ve strojku a usedáme na dřevěné lavice. Užíváme si plavbu jak na zaoceánském parníku. Podbabský přívoz byl obnoven v roce 2006. V letech 1899-1902 byl vybudován nový plavební kanál.

Přívoz Podbaba Záhoří

Podhoří

Vystupujeme na druhém břehu v Podhoří. Vydáváme se na krátkou procházku kolem Vltavy. Přírodní rezervace (od r.1982) mezi osadami Podhoří a Zámky patří mezi nejcennější  chráněná území v Praze. Motivem ochrany je asi 1 km dlouhý skalní hřbet z protezoických břidlic a porfytů se strmými svahy a úžlabinami na pravém svahu údolí Vltavy.

Podhoří

Je tu nádherně, chvílemi dost cyklistů, ale užíváme si. Nebe se zatahuje a ač nerady raději se vracíme. V příjemné hospůdce, kousek od přívozu, si dáváme Únětické pivko. Intervaly plavby jsou kolem 20 minut. Odplouváme s příjemným pocitem, že sem se určitě brzy znova podíváme a výlet bude stát určitě za to. Prší.

Únětické pivo
Přívoz Podhoří

 Podbabské skály

Přírodní památka od roku 1982, chrání ostroh a skalní hranu tvořenou droby a břidlicemi, na levém svahu údolí Vltavy nad soutokem Šáreckého potoka a Vltavou a železniční tratí.

Podbaba

Podbaba leží u ústí Lysolajského potoka do Vltavy pod kopcem Baba. Ve viničních zápisech se název Podbaba objevuje již v 15. století.Podle legendy slovanská bohyně dešťového mračna měla v těchto místech svaté studánky a háje.

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *