Wat Phra That Pha Ngao
Chrám pochází z 10 století.Je zvláštní zejména krásnými reliéfy a zářivě bílým mramorem. Původně byl postaven na břehu řeky Mekong a nazýval se Wat Sop Khom. Časté eroze a záplavy rozhodly o jeho přemístění do vnitrozemí na úpatí hory Doi Kham. Jeho poloha skýtá krásné výhledy na oblast zlatého trojúhelníku, řeku Mekong a Chiang Sean.
Ujíždíme dál severo-thajskou krajinou. Vyjeli jsme z Chiang Rai, přejeli Mae Chan, Mae Sai. Jsme v oblasti tzv. Zlatého trojúhelníku „GOLDEN TRIANGEL“. Nyní jsme nedaleko Chiang Sean. Auto má v kopcích dýchací potíže a tak jenom doufáme, že nedostane infarkt. Sjezdy a výjezdy jsou velice prudké, brzdy skřípou .
Phra That Pha Ngao – ukradený Buddha
Na prosbu řidiče zastavujeme ještě u watu Phra That Pha Ngao. Chrám je bez turistů a jsme rádi , že jsme zastavili. Kolem chrámu je spousty mnichů a kupodivu jsou velice pracovití. Nevím jestli správně rozumíme : při přepadení Laosany byl chrám velice poškozen, střílelo se a největší tragédií bylo, že byl ukraden zlatý Buddha. Velkým tajemstvím však bylo, že byla ukradena dobře udělaná kopie a originál zlaté sochy byl po celou dobu nepokojů velice dobře uschován.
Láká nás veliký gong, a tak po svolení, několikrát, možná pro štěstí na gong zaduníme. Zvuk se vrývá až do morku kosti a v prostorách chrámu schovaného u skály, se neskutečně rozeznívá. Musíme pokračovat dál, abychom ještě za světla dorazili do Chian Khong.
Chiang Khong
Cesta i tady skýtá nejenom dobrodružství naší ufuněné Fordky, ale i adrenalínové sjezdy a výjezdy, neskutečné výhledy na krajinu a pohledy na tekoucí Mekong. Do poslední thajské vesnice Chiang Khong přijíždíme už za tmy . Ubytováváme se v jednoduchém guest housu. Zítra je Štědrý den a nás čeká přechod do Laosu, od kterého nás již dělí jenom řeka Mekong.
Zpráva z Česka, Ája má ošklivou chřipku a na Štědrý den bude ležet v posteli. Je nám to moc líto, že tu není s námi. Já si zacpávám uši kvůli rámusu a všichni brzy usínáme.
Přidat komentář