• Menu
  • Menu

Z Josefova Dolu na Kristiánov

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Liberecký kraj » Z Josefova Dolu na Kristiánov

Na přelomu 17. a 18. století vzniklo v samém srdci Jizerských hor několik sklářských osad. Tehdy tady hutní mistři vyráběli z takzvaného kmene krásné skleněné předměty a suvenýry. To už je ale historie, sahající někde do poloviny minulého století. Dnes je jedna ze zmíněných obcí, Josefův Důl, centrem zimních sportů v Jizerských horách a v létě hlavně rájem cykloturistiky.

Vodní nádrž Josefův Důl
Přehrada Josefův Důl

Samotný městys najdeme v údolí řeky Kamenice. Ta byla asi dva kilometry západním směrem od centra Josefova Dolu uměle přehrazena, aby vznikla vůbec jedna z nejmladších vodních nádrží v bývalém Československu. Byla zbudována mezi lety 1976-1982. Primárně dnes slouží jako zásobárna pitné vody pro Liberec a Jablonec nad Nisou a jejich okolí. Najdeme tu dvě sypané hráze, situované do tvaru otevřeného a obráceného písmena L. Na jejich temeni je krásně vyasfaltovaná cesta, která volně navazuje na okolní cyklostezky. Bruslaře na in-line bruslích, běžce na kolečkových lyžích, cyklisty i pěší tady můžete potkat na každém kroku. Bezprostředně k vodní hladině je zákaz vstupu, ale podél cesty můžeme najít v srpnu množství borůvek, malin a sem tam se poštěstí i lesní jahoda. Tehdy ale musíme kolo jen vést. Přesto si procházku užíváme plnými doušky.

Kristiánov
Liščí bouda na Kristiánově

Když už byla řeč o umění zdejších sklářů, tak další cíl naší výpravy okolo Josefova Dolu je Kristiánov. Bezmála sto let tady fungovala jedna z nejvýznamnějších skláren v Jizerských horách. V polovině 70. let 18. století tu vystavěl sklářský podnikatel Johann Leopold Riedel dílnu, kolem níž vyrostla osada, kterou tvořil ještě panský dům, několik chalup sklářů, hřbitov a škola. Do dnešních dnů se zde zachoval jen jeden objekt. Památník sklářství v Jizerských horách. V jediném zachovaném stavení se nachází stálá expozice Muzea skla a bižuterie města Jablonec nad Nisou. Když už jsme tady, nemůžeme nenavštívit Liščí boudu, kde se můžeme podívat na model celé bývalé sklárny, podívat se do podkroví krásné roubené chalupy a vyzkoušet si něco málo z umění tehdejších sklářských mistrů v rámci prohlídky. Otevírací doba je od června do září mezi 9.-17. hodinou.

Kristiánov
Těžký život v horách

Poblíž Kristiánova ještě nacházíme jeden z legendárních pomníčků, kterými jsou Jizerské hory doslova posety. Legendu tragické události, kterou pomníček Jägerova smrt připomíná popsal ve své knize s názvem Kniha o Jizerských horách pan Miloslav Nevrlý: „Nikdo neví, jak se neštěstí přihodilo: Jäger byl navečer v lese sám, ostatní dřevaři již odešli. Chtěl prý svézt ještě dvě fůry dřeva z Černé hory na cestu. Až druhý den ráno, 28. ledna 1927, jej našel u převrácených saní ferdinandovský dřevorubec Hausmann. Jäger byl v bezvědomí, přimrzlý k cestě. Viditelné zranění neměl. Zdálo se, že umírá na zmrznutí. Dřevař jej ihned odvezl do kristiánovské hájovny, ale Jäger, třebaže ještě chvíli jevil známky života, se již k vědomí neprobral a brzy zemřel.“

Jägerova smrt

Navštívit Kristiánov a zároveň vzdát poctu bývalým i současným sklářským mistrům opravdu stojí za námahu, ať už na kole nebo pěšky.

 

Martin Pišín

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *