• Menu
  • Menu

Keukenhof „ Zahrada Evropy“

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Holandsko » Keukenhof „ Zahrada Evropy“

Holandský květinový park Keukenhof  je nejkrásnější v květnu !

Tento park patří k největším květinovým parkům nejenom v Holandsku, ale v celé Evropě. Na32 hektarechtu každý rok vykvétá úctyhodných 6-7 miliónů květin . Obrovité plochy , barevné škály, duhové koberce s všudy přítomnou omamnou vůní květin je neopakovatelným zážitkem.

Cibuloviny Vás potěší v období března – května. Je těžké upřednostňovat a  jmenovat některé květiny, vše je v dokonalé souladu  a ať už jste milovníky modřenců, tulipánů , hyacintů , či omamných pivoněk nebudete zklamáni. O park se stará více jak  20 zahradníků.

Keukenhof

toto místo v 15. století patřilo holandské hraběnce Jacqueline of Wittelsbach . Oblast sloužila k honitbám a úrodná půda byla vhodná pro pěstování bylin , které se využívaly pro výrobu lahodných pokrmů na zámku šlechtičny Jakoby van Beieren. Tak také  vzniklo jméno  Keukenhof – v překladu „Kuchyňská zahrada“.. Keuke = ´kuchyně.

Zámožná rodina Van Palland pozvala na zámek zahradní architekty Zocher a Zonen (navrhli amsterdamský Vondelpark)  a požádali je , aby vytvořili kolem zámku anglickou zahradu. Za války se dokonce vyhladovělí  holanďané živili  tulipánovými cibulemi. Po válce pak asociace pěstitelů tulipánů rozhodla, aby byly vastavovány nejnovější kultivary tulipánů. Hrabě van Lynden pak dal svolení k pronajmutí anglického panství , který obklopoval jeho zámek Knekenhof.

Keukenhof „ Zahrada Evropy“ – tulipánové koberce

Prvním navrhovatelem výsadby v bukovém lese se stal talentovaný zahradník Van der Lee. Každým rokem se zvětšovala výsadba tulipánů a roku 1950 mohly krásné variace shlédnout první návštěvníci z řad veřejnosti.

Za 60 let navštívilo park přes 50 miliónů návštěvníků a místo patří mezi nejfotografovanější na světě.

Téma roku 2013 - UNITED KINGDOM - LAND OF GREAT GARDENS

Park je otevřen od dubna – do září. Ve čtyřech pavilonech jsou zde pořádány během sezóny různé  květinové výstavy s rozličnou tématikou i soutěže o nejkrásnější výpěstky. Park leží nedaleko městečka Lisse. Dopravit se sem můžete autobusem , který odjíždí z vlakového nádraží v Leidenu.

 

Keukenhof „ Zahrada Evropy“

 

Adresa : Stationsweg 166a, Lisse, Nizozemsko, tel.: 0031-252-465555

Otevřeno 31. března – 20. května

8.00- 19.30

Dospělí  15 EUR

Děti 7,5 EUR

Fotografie : Lenka

Jana Schlitzová
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *