• Menu
  • Menu

Zámek Hluboká

Na zámku Hluboká

Psát o zámku Hluboká v Hluboké nad Vltavou  je asi tak těžké, jako psát po tisící o Karlově mostě. Když přidáme k zámku Hluboká  ještě přívlastek pyšná , tak každému se objeví na mysli Pyšná princezna – klasická, česká a všemi milovaná pohádka –  nádherná  princezna Krasomila a odvážný chlap, princ Miroslav.

Na Hluboké jsem před tím nikdy nebyla a musím říci, že v letním podvečeru, kdy obloha se svými tajemnými mraky a nádherně kvetoucí přilehlou zahradou, vytvořila svému bělostnému  do nebe tyčícímu skvostu  neopakovatelnou kulisu, jsem jenom na prázdno polkla a vydala ze sebe pouze upřímné  wau…

zámek Hluboká
zámek Hluboká

Zámek má svoji bohatou historii a popsání všech dějství   a skutečností  by dalo na zajímavý (a hodně dlouhý) film.

Trochu historie – zámek Hluboká

Zámek je rozčleněn 11 věžemi a baštami s ozubenými cimbuřími, balkóny a verandami. Jádrem dnešní nejvyšší věže je strážní věž,  zachovaná z původního hradu. Interiér se může pochlubit 140. místnostmi s cennými sbírkami obrazů, zbraní, keramiky, skla, koberců.. . Zámecká knihovna obsahuje 12 000 svazků knih. Expozici Alšovy jihočeské galerie najdeme v bývalé zámecké jízdárně.

Hluboká –  hrad ve 13 století založil král Přemysl Otakar II. Jméno Hluboká však následovalo až po názvech Froburg, Frohnburg a Frauenberg a to v průběhu 14. století. V té době byl hrad strážním a vojenským centrem kraje. Jeho úloha spočívala v ochraně řeky Vltavy , po které se dopravovaly cenné suroviny(sůl, obilí, dříví..).

Po smrti Přemysla Otakara II,  r.1278 získal hrad Záviš z Falkenštejna, příslušník rodu Vítkovů. Ve víru bojů a událostí byl nakonec Záviš pod hradem popraven a Hluboká se dostala do držení krále. Hrad měl ještě další majitele : Vilém z Landštějna, Mikuláš z Lobkovic, Jiří z Poděbrad, Vilém z Pernštejna (r.1490 , kdy Hlubokou získal do zástavy, tato doba patřila k hospodářskému rozkvětu panství – zakládaly se zde nové dvorce, rybníky,vinice obory), Bohuslav Malovec z Malovic, Jan Adolf I.Schwanzernberg

zámek Hluboká
zámek Hluboká

Při konfliktu r.1742 vyhořelo celé Podhradí , o dva roky později dobyl Hlubokou pruský král Bedřich vyhnaný baronem Trenckem. Zajímavostí je , že zde v letech 1799 až 1800  byl ruský štáb, zimovala zde  ruská vojska táhnoucí proti Napoleonovi .

 Velkými proměnami prošla Hluboká v 16. století, poté v 18 století. Dnešní podoba je z let 1839 až 1871 , kdy architekti Franz Beer a Damasius Deworetzky přestavěli ve stylu tzv. tudorské gotiky po vzoru zámku ve Windsdoru.

 Až se nabažíte zámku, určitě se zastavte v loveckém a zemědělském muzeu Ohrada a v ZOO v Hluboké nad Vltavou.

Návštěvní doba zámku Hluboká: zde

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *