Na zámku Hluboká
Psát o zámku Hluboká v Hluboké nad Vltavou je asi tak těžké, jako psát po tisící o Karlově mostě. Když přidáme k zámku Hluboká ještě přívlastek pyšná , tak každému se objeví na mysli Pyšná princezna – klasická, česká a všemi milovaná pohádka – nádherná princezna Krasomila a odvážný chlap, princ Miroslav.
Na Hluboké jsem před tím nikdy nebyla a musím říci, že v letním podvečeru, kdy obloha se svými tajemnými mraky a nádherně kvetoucí přilehlou zahradou, vytvořila svému bělostnému do nebe tyčícímu skvostu neopakovatelnou kulisu, jsem jenom na prázdno polkla a vydala ze sebe pouze upřímné wau…
Zámek má svoji bohatou historii a popsání všech dějství a skutečností by dalo na zajímavý (a hodně dlouhý) film.
Trochu historie – zámek Hluboká
Zámek je rozčleněn 11 věžemi a baštami s ozubenými cimbuřími, balkóny a verandami. Jádrem dnešní nejvyšší věže je strážní věž, zachovaná z původního hradu. Interiér se může pochlubit 140. místnostmi s cennými sbírkami obrazů, zbraní, keramiky, skla, koberců.. . Zámecká knihovna obsahuje 12 000 svazků knih. Expozici Alšovy jihočeské galerie najdeme v bývalé zámecké jízdárně.
Hluboká – hrad ve 13 století založil král Přemysl Otakar II. Jméno Hluboká však následovalo až po názvech Froburg, Frohnburg a Frauenberg a to v průběhu 14. století. V té době byl hrad strážním a vojenským centrem kraje. Jeho úloha spočívala v ochraně řeky Vltavy , po které se dopravovaly cenné suroviny(sůl, obilí, dříví..).
Po smrti Přemysla Otakara II, r.1278 získal hrad Záviš z Falkenštejna, příslušník rodu Vítkovů. Ve víru bojů a událostí byl nakonec Záviš pod hradem popraven a Hluboká se dostala do držení krále. Hrad měl ještě další majitele : Vilém z Landštějna, Mikuláš z Lobkovic, Jiří z Poděbrad, Vilém z Pernštejna (r.1490 , kdy Hlubokou získal do zástavy, tato doba patřila k hospodářskému rozkvětu panství – zakládaly se zde nové dvorce, rybníky,vinice obory), Bohuslav Malovec z Malovic, Jan Adolf I.Schwanzernberg…
Při konfliktu r.1742 vyhořelo celé Podhradí , o dva roky později dobyl Hlubokou pruský král Bedřich vyhnaný baronem Trenckem. Zajímavostí je , že zde v letech 1799 až 1800 byl ruský štáb, zimovala zde ruská vojska táhnoucí proti Napoleonovi .
Velkými proměnami prošla Hluboká v 16. století, poté v 18 století. Dnešní podoba je z let 1839 až 1871 , kdy architekti Franz Beer a Damasius Deworetzky přestavěli ve stylu tzv. tudorské gotiky po vzoru zámku ve Windsdoru.
Až se nabažíte zámku, určitě se zastavte v loveckém a zemědělském muzeu Ohrada a v ZOO v Hluboké nad Vltavou.
Návštěvní doba zámku Hluboká: zde
Přidat komentář