• Menu
  • Menu

Zámek Hrubá Skála

Podzim v Českém ráji

Na pomezí Středočeského,Libereckého a Královehradeckého kraje se rozkládá velmi oblíbený a hojně navštěvovaný kout naší republiky. Jedná se o oblast, která je vyhlášená množstvím skalních měst, romantických údolí a rybníků. Pro svou krásu si před více než 60 lety vysloužila status chráněné krajinné oblasti. Ano, řeč je o turistickém regionu Český ráj.

Mariánská vyhlídka

 

Hroboskalsko

Jihovýchodním směrem od města, které je přirozeně považováno za srdce Českého ráje, směrem od Turnova, se rozkládá Hruboskalské skalní město. Patří k nejznámějším a nejrozlehlejším skalním oblastem. Je velmi oblíbené mezi horolezci pro své skalní věže, dosahujícím výšky i přes 50 metrů.

Zámecká vyhlídka

V okolí zámku Hrubá Skála

Moje dnešní kroky vedou nenáročnou procházkou bezprostředním okolím zámku Hrubá Skála. Ten stojí již od poloviny 14.století na pískovcové skále. Je přístupný po kamenném mostě se sochami sv. Floriána a Vavřince. V současné době je zámek koncipován jako hotel. Pokud tedy nejsme hoteloví hosté, můžeme si prohlédnout pouze nádvoří a vyhlídkovou věž. V letní sezoně zámek ožívá akcí Poznej středověk, kdy jsou k vidění vystoupení rytířů a kejklířů s vlastním programem.

Dračí skály

Oblast Dračí skály

Když se vydáme do podzámčí, můžeme si projít oblast Dračí skály. Po značených stezkách Klubu českých turistů i neznačených pěšinách nalezneme několik krásných vyhlídek na samotný zámek s panoramaty Českého ráje. Mariánská vyhlídka nabízí nádherný pohled na Hrubou Skálu, v pozadí se zříceninou hradu Trosky. Kousek od Mariánské vyhlídky narazíme na symbolický hřbitov tragicky zahynulých horolezců. To už jsme sestoupili z výšek a procházka mezi skalními masivy a věžemi nám může dát vzpomenout na natáčení filmu Jak dostat tatínka do polepšovny. Míjíme množství skal roztodivných tvarů, připomínajících cokoli, na co si naše fantazie vzpomene. V momentě, kdy narazíme na úzkou skalní rozsedlinu Myší díra, máme možnost se po vytesaném schodišti ve skále vrátit zpátky k parkovišti před zámkem.

Myší díra

Český ráj i samotné Hruboskalsko nabízí nepřeberné množství námětů na pěší výšlap i cyklovýlet. Když najdu čas a chuť, rád poreferuji o dalších místech, která se chystám v této oblasti navštívit.

Myší díra
Martin Pišín

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *