• Menu
  • Menu

Židovský hřbitov v Luži – židovské hřbitovy.

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Pardubický kraj » Židovský hřbitov v Luži – židovské hřbitovy.

Bývalé popraviště dnes židovský hřbitov v Luži

Píše se rok 5774, myšleno v hebrejském kalendáři. Až mě zamrazilo, v tom našem kalendáři je to zatím pouhých 2014. Ocitnul jsem se na starém židovském hřbitově v Luži. Mám hřbitovy moc rád, čím starší tím lepší, ale ty židovské,  ty doslova miluji. Židovský hřbitov v Luži je opravdu krásný. Je zachovalý, je veřejnosti přístupný a vypadá  nerozkradený a nezdevastovaný.

Židovský hřbitov Luže
Židovský hřbitov Luže

A  to mi udělalo opravdovou radost, protože  před tím jsem navštívil současný  rozkradený a vandaly poškozený hřbitov v Luži.  K návštěvě nového hřbitova jsem měl hned dva důvody. Krom toho, že na staré hřbitovy rád chodím, tak jsem se chtěl  podívat  na hrob dcery ak. soch. Zdeňka Němečka, místního rodáka, v jehož ateliéru jsem strávil kousek svého života a  zažil  úmrtí jeho dcery na leukemii.  Očekával  jsem, že na hřbitově najdu bronzový odlitek dívky, který si pamatuji a který se v době mého působení v  ateliéru autora  v Luži na hrob  osazoval.  Hrob jsem hledal velmi těžko, protože bronzový odlitek někdo ukradl. V jaké to žijeme době, kostely jsou vykradené, tím pádem všechny pro návštěvníky zamčené a já pokaždé, když beru za kliku hřbitova, napjatě  očekávám, zda povolí.

Židovský hřbitov Luže
Židovský hřbitov Luže

 Židovský hřbitov v Luži

 O to větší překvapení bylo, když povolila klika židovského hřbitova v Luži.  Jde o odlehlé členité místo, což je pro židovské hřbitovy typické. Pro založení hřbitova, si ne příliš bohatá židovská obec (v Luží v roce 1620 žilo 11 židovských rodin) vybírala místa, která byla hospodářsky neužitečná z nějakých důvodů třeba zatížená, tím pádem neprodejná – levná. V tomto případě se jednalo o pozemek  bývalého  popraviště. Dalším důvodem odlehlosti bývala snaha vrchnosti  oddálit tato místa, co nejdále od obce. Hřbitov byl založen v první polovině 17.stol. , což je odhad dle založení synagogy v Luži, který se datuje do roku 1612.  Na tomto zachovalém hřbitově najdete barokní a klasicistní náhrobky včetně východočeských asymetrických stél, tzv. beraních rohů. Nápisy na náhrobcích jsou hebrejské, hebrejsko-české, hebrejsko-německé a česko-německé. Na náhrobcích s hebrejskými texty najdeme poetické texty o životě a skutcích zemřelého společně s náboženskými texty. Maceva ( což je název židovského náhrobku) obsahuje i jméno a rodovou příslušnost, která byla povinná od roku 1787 a zavedená Josefem II, především pro lepší evidenci židů.  Tak pěkné čtení.

Hřbitov je na ploše 3442 m2 a je zde okolo 600 náhrobků.

Jan Schlitz

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

komentářů