Bývalé popraviště dnes židovský hřbitov v Luži
Píše se rok 5774, myšleno v hebrejském kalendáři. Až mě zamrazilo, v tom našem kalendáři je to zatím pouhých 2014. Ocitnul jsem se na starém židovském hřbitově v Luži. Mám hřbitovy moc rád, čím starší tím lepší, ale ty židovské, ty doslova miluji. Židovský hřbitov v Luži je opravdu krásný. Je zachovalý, je veřejnosti přístupný a vypadá nerozkradený a nezdevastovaný.
A to mi udělalo opravdovou radost, protože před tím jsem navštívil současný rozkradený a vandaly poškozený hřbitov v Luži. K návštěvě nového hřbitova jsem měl hned dva důvody. Krom toho, že na staré hřbitovy rád chodím, tak jsem se chtěl podívat na hrob dcery ak. soch. Zdeňka Němečka, místního rodáka, v jehož ateliéru jsem strávil kousek svého života a zažil úmrtí jeho dcery na leukemii. Očekával jsem, že na hřbitově najdu bronzový odlitek dívky, který si pamatuji a který se v době mého působení v ateliéru autora v Luži na hrob osazoval. Hrob jsem hledal velmi těžko, protože bronzový odlitek někdo ukradl. V jaké to žijeme době, kostely jsou vykradené, tím pádem všechny pro návštěvníky zamčené a já pokaždé, když beru za kliku hřbitova, napjatě očekávám, zda povolí.
Židovský hřbitov v Luži
O to větší překvapení bylo, když povolila klika židovského hřbitova v Luži. Jde o odlehlé členité místo, což je pro židovské hřbitovy typické. Pro založení hřbitova, si ne příliš bohatá židovská obec (v Luží v roce 1620 žilo 11 židovských rodin) vybírala místa, která byla hospodářsky neužitečná z nějakých důvodů třeba zatížená, tím pádem neprodejná – levná. V tomto případě se jednalo o pozemek bývalého popraviště. Dalším důvodem odlehlosti bývala snaha vrchnosti oddálit tato místa, co nejdále od obce. Hřbitov byl založen v první polovině 17.stol. , což je odhad dle založení synagogy v Luži, který se datuje do roku 1612. Na tomto zachovalém hřbitově najdete barokní a klasicistní náhrobky včetně východočeských asymetrických stél, tzv. beraních rohů. Nápisy na náhrobcích jsou hebrejské, hebrejsko-české, hebrejsko-německé a česko-německé. Na náhrobcích s hebrejskými texty najdeme poetické texty o životě a skutcích zemřelého společně s náboženskými texty. Maceva ( což je název židovského náhrobku) obsahuje i jméno a rodovou příslušnost, která byla povinná od roku 1787 a zavedená Josefem II, především pro lepší evidenci židů. Tak pěkné čtení.
Hřbitov je na ploše 3442 m2 a je zde okolo 600 náhrobků.
Ma rodina Gaertner pochazi z Luze
Isack Gaertner zemrel 1828 v dome cp 23.
V tom dome zemrel take jeho syn Aaron Gaertner 1847.
Chtel bych fotky nahrobku!
Dobrý den,
mám fotografie z Luže, ale nevím zda na nich je náhrobek někoho z Vaší rodiny. Pokud na fotografiích poznáváte náhrobek, napište která je to fotografie, mohu pak poslat i ve velkém rozlišení.Jana Schlitzová
Do 14 dní dokončíme kompletní katalog Luže. Budete-li mít zájem, ozvěte se, rádi se podílemi. My data, fotky, překlady, vy zase příběhy a vzpomínky 🙂
Achabisko.