4. na světě
Vyjít si v týdnu do ZOO, byl skvělý nápad. Sluníčko už hřeje do zad, je všední den a ZOO se začíná pěkně plnit. Maminky s kočárky, školní výlety, zahraniční turisté. Rozkvetlé a voňavé keře lemují výběhy zvířat i odpočinkové zóny a dětské hřiště. Štěbetání a obdivné výkřiky dětí chvílemi usměrňují pokyny učitelek a jak je vidět všichni si výlet v pražské ZOO náramně užívají.
Plán ZOO
Venkovní expozice a výběhy se zaplnili zvířaty, podle přehledného plánku, který jsme zakoupili u pokladny, si vytyčujeme trasu. Rozdělujeme se na dvě skupiny. Já jdu se Sárou a Terezka, která sem přišla kvůli prohloubení znalosti zvířat a aby jsme ji nerušily, jde trasu opačnou. Na oběd se sejdeme v Gočárově domě. V krásném prostředí ve venkovní zahrádce si dáme chutný, i když trochu drahý, oběd.
Údolí slonů
Máme štěstí, venku jsou hroši, žirafy i sloni. Zoo, za tu dobu, co jsme tady nebyli, zkrásněla. Obdivujeme prostory nového sloního safari – Údolí slonů. Areál je největší a nejnákladnější stavbou v historii pražské zoo. Sestává z moderního vytápěného pavilonu až pro deset slonů, přilehlých venkovních výběhů o ploše 8 080 m 2 a návštěvnických stezek, přibližujících život slonů a jejich roli v asijské kultuře. Pavilon je koncipován jako neexpoziční, ale do stájí a zázemí je možné nahlédnout přes prosklenou stěnu na vnitřní vyhlídce. Pohodu slonů zajišťuje množství obohacujících prvků, jako jsou drbadla, pískoviště či bazény.
Posedíme chvíli v pravé indonéské chýši. No, nevím, v Asii jsme byli s dětmi několikrát a v rákosáku spali, a tak nás ta nostalgie v typickém rákosáku pobavila. Obdiv však patří slonímu pavilonu! Obrovská stavba, moderní technologie. Areál obývá největší stádo slonů indických v ČR, sestávající ze samic různého věku, mláďat včetně prvního slůněte narozeného v pražské zoo – samičky Sity – a samce. Ten je chován většinu roku odděleně, což odpovídá životu v přírodě. Složení skupiny a vybavení areálu umožňují slonům naplno projevovat přirozené prvky chování a rozvíjet společenské vztahy.
Hroší pavilon a žirafy
Hroši jsou naši oblíbenci a tak hurá do Pavilónu hrochů. Tady se zrovna uklízí a tak hošíci – hrošíci budou asi venku. Slastně pochrupují nad bazénem. Pavilon hrochů, otevřený v roce 2013, nabízí návštěvníkům mimořádné zážitky. Prostorné bazény vnitřního i vnějšího výběhu jsou totiž vybaveny velkými okny pod hladinu. Pavilon je určen pro chov hrochů obojživelných, kterých zde může žít až pět. Prosklené čelní stěny bazénů nabízejí návštěvníkům jedinečný pohled na hrochy pod vodou, takřka z očí do očí. Díky tomu plně vynikne ladnost, s níž se tito obři pohybují ve svém domovském prostředí.
Na elegantní žirafy hledíme shora a dámy, zřejmě dobře najedené, odpočívají a sedí .
Velemlokárium
Úžasná, a pro mě nečekaná, je světově jedinečná expozice Velemlokárium, která byla vybudována pro velemloky čínské, největší velemloky světa. V jedné z tůni jsme část obrovského mloka viděla. Nepopsatelně tajemné! Celý unikátní pavilón je vybudován pro režim den a noc. Fotografovat se tady nesmí.
Velemloci byli také inspirací pro román Karla Čapka : Válka s mloky. Mloci neboli salamandři bývali symbolem integrity, stálosti a odolnosti vůči nepříznivým změnám – jsou prý tak studení, že je ani plameny ohně (symbol přeměnya zvratů) nezahubí. Salamandra ve znaku měl například francouzský král František I. Velemloci jsou s Prahou spojeni už dlouho – první dva se tu objevili již koncem 19. století. V Čapkově době byli velemloci vystavování coby velká senzace ve viváriu Leknín v dnešních Havlíčkových sadech. Další jedince věnovala Čína v 50. lteech pražské ZOO, odkud se dva dostali na Katedru zoologie Přírodovědecké fakulty UK. Tito fascinující tvorové zde strávili mnoho desítek let, zanechali po sobě hlubokou stopu a studenty dodnes provázejí ve znaku katedry.
Tygři a kočky a mnoho dalšího…..
Jako vždy obdivujeme tygra a další elegantní kočky. Procházíme další expozice. Je toho ještě spousta, proběhneme i malou výstavu mineralogie a to další jako jsou skvělé gorily , si kvůli nedostatku času necháme zase na příště.
ZOO PRAHA
Zoo nabízí mnoho mimořádných pavilonů, desítky expozic i množství dalších zajímavých staveb. Navštivte prostřednictvím multimédií Indonéskou džungli, Pavilon goril nebo Údolí slonů! Zoo Praha je otevřena po celý rok denně.
Upozornění: Pokladna u hlavního vchodu je otevřená denně, jižní a severní pokladny se otevírají v době víkendů, svátků a prázdnin. Pokladny se zavírají půl hodiny před zavírací dobou zoo.
Přidat komentář