• Menu
  • Menu

Až na vrchol akátové věže

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Jihomoravský kraj » Až na vrchol akátové věže

Akátová věž u Židlochovic

Je ráno a vymýšlím si program na krásný slunečný den. Zase jsem se chtěla podívat na svět z ptačí perspektivy. Tak kam jinam jet, než na rozhlednu? Nasedáme do našeho povozu a odjíždíme směr Židlochovice u Brna. V malebné obci necháváme u obecního úřadu auto a po velmi dobře značené turistické stezce se vydáváme k rozhledně Výhon. Cesta vede mezi poli, okolo starých sadů s jabloněmi, remízky s bodláky, které v létě opečovávaní čmeláci. Stavba se nachází asi jeden kilometr východně od centra Židlochovic, takže cesta je vhodná i pro vaše malé ratolesti. Cestou jsme se zastavili v opuštěném sadu plném popadaných jablek a švestek. Na chvíli jsme se zastavili a dali si ovocnou svačinku. Za pár metrů byl před námi potok obklopený špendlíky. Nabrali jsme si do dlaní a sladko kyselými plody později zaháněli chutě.

hra světel a stínů uvnitř věže
hra světel a stínů uvnitř věže

 

Cesta je velmi příjemná, mírně do kopce a po cestě potkáváme i tak zvanou Robertovu studánku a sochu Svatého Jana. Klidná krajina se před námi otevírá do polí a objevuje se před námi rozhledna. Akátová věž vysoká šestnáct metrů je známá především kvůli své dřevěné konstrukci se spirálovitým schodištěm. Ve mně se ovšem zapsala krásnou vůní dřeva na slunci, větrem ve vlasech, nádherným výhledem i nenásilným, jakoby samozřejmým zapojením do krajiny. Tato rozhledna nehyzdí krajinu, prospívá jí, užívá si ji a dává vám vychutnat krásu okolí. Z jejího vrcholu vidíte na Brno, na Rajhrad i Pálavu. V jejích útrobách za slunečného počasí vystupujete nahoru v mříži světel a stínů, které dopadají skrz konstrukci stavby.

Již od srpna roku 2009 máte možnost vystoupat na vrcholek akátové věže a podívat se na úrodnou jihomoravskou krajinu z ptačí perspektivy. V létě je místo oblíbeným cílem cyklistů. Není se čemu divit, z Brna je to pouhých 15 km.

Jedinečná krajina s duší
Jedinečná krajina s duší

Výhled je opravdu překrásný. Před vámi se střídají ty nejrůznější odstíny zelené a oranžové, remízky ustupují polím a pole lesům. Po poli se honí vítr a občas vykoukne srnka. Nebe je klidné. Tohle místo má velkou sílu a zůstane Vám v paměti. Židlochovickým přeji jejich východy a západy slunce na Akátové rozhledně. Snad se to někdy poštěstí i nám.

 

Katka

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *