• Menu
  • Menu

Angkor Wat, UNESCO 20.

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Kambodža » Angkor Wat, UNESCO 20.

Turistické peklo, které chtě nechtě musíte vidět

O Angkor Watu je toho napsáno už spoustu. Místo zapsané na seznam UNESCO už v roce 1992, vrcholný příklad khmerské architektury, budhistické a hlavně hinduistické chrámy a tak dál. Spoustu informací se určitě dozvíte na wikipedii, případně z jiných cestovatelských blogů.

Angkor Wat je pro mě místo, které, i když nesnášíte turistická místa, musíte v Kambodži navštívit. Připravte se ale na davy turistů, kteří sem stejně jako vy přijeli obdivovat nadpozemskou krásu zdejších chrámů.

Angkor Wat
Angkor Wat

Jeden nebo tři dny?

U vstupu do komplexu na vás budou čekat pokladny s různou nabídkou vstupenek. Jednodenní vstup stojí 20 $, další nejčastější možností je třídenní vstup, který vás vyjde na 40 $. Nikde se ale nedozvíte, že když si jednodenní vstupenku do Angkor Watu koupíte po 16:00, bude vám platit ještě celý další den. Pokud nejste tedy zapálení archeologové a památkáři a historii a umění vnímáte jen jako „pěkné vědy“, pak bych vám doporučila zakoupit jen jednodenní vstupné po 16:00, kdy si užijete západ slunce a stihnete i návštěvu nějakého chrámu.

Druhý den se překonejte. Bude to možná trochu bolet, ale východ slunce nad hlavním chrámem Angkor Wat za to určitě bude stát! Zbytek dne pak můžete strávit obhlídkou jednotlivých chrámů. Samozřejmě nemůžete čekat, že během jednoho a půl dne stihnete navštívit všechny chrámy. Na to je celý komplex příliš rozlehlý. Pravdou ale je (a teď doufám, že nečtou žádní historici umění), že se většina chrámů a použitých motivů opakuje, takže se návštěvou brzy unavíte a všechno vám začne splývat.

My jsme si koupili jednodenní vstupné a vyrazili společně se stovkami dalších turistů na východ slunce, pak celý den jezdili okolo chrámů a západ slunce strávili ve frontě na vyhlídku. A popravdě, stačilo.

Angkor Wat
Angkor Wat

Na kole, nebo raději tuktuk?

Další otázkou je, jak se z města Siem Reap dostat do Angkor Watu. Asi nejpohodlnější je „celodenní koupě“ jakéhokoli volného tuktukáře, kterých je v Siem Reapu až přespříliš. Ceny se liší a vždy je potřeba smlouvat. My jsme si nakonec usmlouvali cenu 21$. Za tuto cenu s námi měl tuktukář strávit celý den- od 5:00, kdy nás vyzvedával v hostelu, po západ slunce, po kterém nás měl odvézt opět do města. Byly jsme tři, takže na osobu vycházela cena za tuktuk na příjemných 7$.

Pokud vám nevadí trocha toho sportu a máte rádi vítr ve vlasech, doporučuji půjčit kolo a chrámy v Angkor Watu objet tímto způsobem. V Siem Reap je bezpočet půjčoven, kde si za směšnou cenu dvou dolarů půjčíte kolo s roztomilým košíčkem na celý den. Chrámy jsou ukryty uprostřed lesoparku, takže se nemusíte ani obávat přílišného horka, které jinak sužuje celou oblast během suché sezóny. Navíc okolo komplexu vede široká asfaltová cesta, na které je i vyznačený pruh pro cyklisty a chodce, takže se nemusíte obávat ani případného střetu s okolními vozidly.

cestopis následující

cestopis předcházející

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *