• Menu
  • Menu

Siem Reap, Kambodža 19.

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Kambodža » Siem Reap, Kambodža 19.

Vstupní brána do Angkor Watu

I přesto, že hlavním městem Kambodži je Phnom Penh, městem nejnavštěvovanějším je určitě Siem Reap. Důvodem není město samotné, nýbrž nedaleký komplex chrámů Angkor Wat, který se pyšní statusem nejnavštěvovanější památky v zemi. Siem Reap je tak základnou pro turisty, kteří chtějí Angkor Wat objevovat a často mnohem víc.

My jsme do Siem Reapu přijeli z kambodžských hranic. Náš minibus nás dovezl na předměstí, kde už na nás čekali vyčůraní tuktukáři. „Ani nápad, do města jdeme pěšky,“ naštvaně jsme odmítli předražené vozíčky a vyrazili pěšky podél hlavní cesty do centra. Když jsme pak během dalších pěti minut opakovaně odmítali další a další projíždějící tuktukáře a poslední nabídka jízdy do centra skončila na 1,5 dolarech, rozhodli jsme se nastoupit.

Hostel Golden Papaya za 5$

Tuktukář jménem Pepsi, nás nejen odvezl do centra, ještě nám nabídl zajet k příjemnému hostelu za 5 dolarů na noc. Protože jsme si předem žádné ubytování nerezervovali, rozhodli jsme se s jeho nabídkou souhlasit. „A kdyby se vám tento hostel nelíbil, tak můžeme objíždět město dál,“ doplnil. Hostel Golden Papaya se nachází v centru města a za směšnou cenu 5$ na osobu zde seženete ubytování v čistém soukromém pokoji.

jaký juice si dáme dnes?
jaký juice si dáme dnes?

 Místní už jsou na turisty zvyklí

Kambodža je chudou zemí, která si s sebou nese stigma z nedávné občanské války a následné genocidy, která zde proběhla mezi lety 1975 – 1979. Starší ročníky určitě pamatují jméno generála Pol Pota, vůdce Rudých Khmerů, kteří během čtyř let stihli vyvraždit na pětinu obyvatelstva. V zemi se i v současné době stále ještě nachází zaminovaná místa a v některých oblastech budou místní rádi i za příspěvek na pitnou vodu. To ovšem není případ města Siem Reap, které si poměrně dobře žije z přílivu turistů.

Jakmile se večer vydáte objevovat město Siem Reap, první, co vás trefí do oka, budou všechny možné pouliční krámky. Ulice jsou zde opravdu přeplněné výlohami s oblečením, suvenýry a hlavně s čerstvě presovanou ovocnou šťávou. Stačí si ukázat na ovoce, které vám paní před očima hodí do mixéru, zalije vodou a ledem a za jeden dolar je tato dobrota vaše. Doporučuji ochutnat fialově-červené „dragon fruit“ (dračí ovoce) nebo kyselo – sladké „passion fruit“.

Siem Reap
Siem Reap

Siem Reap – město levného alkoholu

Další, co vás trefí do nosu, jsou místní hospody. Pivo zde seženete za dolar. V ulicích jsou dokonce i převozné bary na kolečkách, ve kterých si můžete objednat koktejl za 1,5 dolarů (= 38 Kč)! Nebo je libo panáka něčeho ostřejšího? Zaplatíte 1 dolar! Alkohol a společně s ním i cigarety jsou levné i v obchodech. Samozřejmě dokonce levnější, než v restauracích a hospodách.

Asi si dokážete představit, jak takové ulice nočního Siem Reapu vypadají. Ve městě, kde je cena alkoholu nízká i pro nás, obyvatele Východní Evropy, pije každý, i místní. Jak na takovou cenu asi budou reagovat Američani nebo Britové, kde v hospodě stojí půllitr piva 3 až 5 liber a koktejl klidně 12 liber (= 450 Kč)? Většina turistů se prostě totálně zboří. Výlet za UNESCO krásami Angkor Watu pak druhý den protrpí v kocovině.

cestopis následující

cestopis předcházející

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


komentář