• Menu
  • Menu

Výlet na kole v Kambodže 21.

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Kambodža » Výlet na kole v Kambodže 21.

Kambodžský venkov na kole

Až budete nasyceni a možná i přesyceni uměleckými krásami chrámů v komplexu Angkor Wat, vyrazte na kolo. Nejen že si výborně pročistíte hlavu a trochu si i během vaší dovolené zasportujete, ale ještě uvidíte kus venkovské krajiny v Kambodže.

Kolo jsme si půjčili v Siem Reap. Bylo to jednodušší, než jsme si mysleli. Za 2 dolary jsme dostali silničku s roztomilým košíčkem a zámkem. Doprava v Siem Reap, stejně jako i v jiném kambodžském městě, se jakoby udržuje sama. Některá pravidla silničního provozu platí i tady, ale moc bych na ně nespoléhala. V podstatě zde velmi dobře platí pravidlo: „kdo dřív přijde, ten dřív mele“ a pravda, na červenou se tu také stojí. I přesto, že doprava v Kambodže vypadá dosti chaoticky, za celý svůj pobyt jsem neviděla jedinou nehodu.

na kole okolo West Baray
na kole okolo West Baray

Vyrazili jsme skrz přeplněné ulice Siem Reap směrem k letišti. Naším dnešním cílem byla vodní nádrž západně od Angkor Watu, West Baray, konkrétně projížďka okolo jejích břehů a hrází. V Siem Reap jsme sledovali cedule ukazující cestu na letiště. Na rozdíl od okolních rychlejších aut, jsme se drželi v pruhu vyhrazeném pro cyklisty a tuktukáře. Vyjeli jsme z města, objeli letiště a pokračovali vysušenou krajinou až k budhistickému klášteru Svay Romiet Pagoda, kde nás kromě mnichů uvítaly i hrající si malé děti.

Pak jsme se rozhodli vydat dolů k břehům přehrady, která byla v této části úplně vysušená. Což se po několika marných pokusech projet silničním kolem po zdejším pískovém povrchu zdálo jako opravdu špatný nápad. Co víc, po pár minutách tlačení skrz pobřežní keře, kdy jsme se snažili dostat zpět na hlavní cestu okolo přehrady, jsem si všimla, že moje přední kolo má prázdnou duši! „Ale né,“ zvolala jsem, „mám prasklou pneumatiku!“ Co naplat. Nadávky nezabraly a já tak začala tlačit kolo zpátky k budhistickému klášteru.

v opravně
v opravně

Prázdná „duše“

Holky se mi mezitím snažily vyjednat opravu nebo odvoz kola zpátky do Siem Reap. Když mi ovšem zdejší paní nabídla služby tuktukáře, který chtěl za jednosměrnou jízdu do Siem Reap zaplatit 10 dolarů, rozhodla jsem se na lichvářské nabídky nepřistoupit a tlačit kolo zpátky do města 12 km po svých. Myslím, že se tomu říká tvrdohlavost. Přímo nesnáším, když se někdo snaží využít situace ve chvíli, kdy je druhý člověk zoufalý. „Tomuhle se opravdu pomoc neříká,“ úplně naštvaná jsem bouchla s telefonem vyčůranému tuktukáři.

Bylo sotva po poledni a 12 km pro mě představovalo maximálně 3 hodiny chůze. Měla jsem tedy čas. Rozloučila jsem se s holkama a vyrazila pěšky směrem zpátky do města. Neušla jsem ani dva kilometry, když mě zastavil skútr. „Co se stalo,“ zeptal se místní a já začala vysvětlovat prasklou pneumatiku. „Tak nasedni. Tady kousek je opravna, tam ti to během chvíle opraví,“ bez váhání mi nabídl svou pomoc a já se pokoušela i s těžkým kolem nasednout na sedátko za řidiče. „Tohle nepůjde, kolo je moc těžké,“ zavzdychala jsem, načež mi řidič nabídl, že se vyměníme: „Ty budeš řídit a já ti budu držet vzadu kolo.“

na kole okolo West Baray
na kole okolo West Baray

Sedla jsem si na pohodlné místo řidiče, nastartovala a nejistým tempem vyrazila vpřed. Motorku ani skútr jsem ještě nikdy neřídila. Na řadu přišla křižovatka. „Kde to má brzdy?“ hlesla jsem s děsem ve tváři. Načež jsem začala zkoušet všechny možné páčky. Do křižovatky jsme vjeli pomaloučkým tempem, brzdy jsem nenašla. „JEĎ,“ rezolutně zavelel majitel skútru a já přidala rychlost a rychle se vymotala z křižovatky. Dál už jsem nepřidávala. Pomalým tempem jsme se dokodrcali mimo nebezpečnou oblast, kde jsme pomocí vlastních podrážek zastavili. „Příště raději s brzdou,“ pomyslela jsem si, ale to už mi řidič podával kolo a ukazoval na zdejší opravnu.

Během půl hodiny jsem měla kolo jako nové. A cena? Typicky kambodžská, 0,5 dolarů. Nasedla jsem a celá nadšená z opraveného kola drandila zpět k budhistickému chrámu a dál okolo přehrady, kde jsem za nedlouho potkala i holky. Ujely jsme pak ještě kousek na severní straně, ale když se cesta začala ztrácet, nechtěla se nám riskovat další prasklá duše, a tak jsme to otočily zpět do Siem Reap.

cestopis následující

cestopis předcházející

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *