• Menu
  • Menu

Nakupujte v Asii – cestování s dětmi

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Nakupujte v Asii – cestování s dětmi

Asie je nejenom rozmanitá svojí krásou , počasím a lidmi. Ale je pro nás Evropany jiná svojí kulturou, stravováním,  náboženstvím i nakupováním. Velké dilema je , že na svých cestách po Asii narazíte na spousty krásných  rukodělných výrobků , které zatoužíte si koupit. Ve většině asijských zemí se smlouvá, pokud nejste ve velkých moderních obchodních centrech.Smlouvání patří k jejich kultuře a někdo má smlouvání v genech , někdo při tom trpí. Naše Sára si to užívala a smlouvání ji nesmírně bavilo.

Laos - baletky - cestování s dětmi

Když jsme něco chtěli levně koupit , poslali jsme právě ji. Vášeň Thajců pro smlouvání nevychladla.. Pro úspěšné smlouvání se řiďte několika tipy. Buďte si vědomi hodnoty zboží a nenavrhujte trapně nízkou částku. Zůstává-li prodavač neústupný, můžete zkusit předstírat nezájem. To je lepší taktika, než kdybyste se po horečném smlouvání, kdy už prodavač vaši cenu odsouhlasí, rozhodli věc nekoupit.

Laos - tradiční papírové deštníky- cestování s dětmi

Pokud jsou vaše touhy velké a vaše suvenýry na cestách těžší , vědí ti zběhlejší, že dnes fungují i různé služby, které Vám dokáží balík dopravit i bez Vás domů. My jsme toto nevyzkoušeli, ale funguje to. Potkali jsme Čechy , kteří dva měsíce tahali po Thajsku obrovský skládací dřevěný obraz. Nadávali na jeho neskladnost i váhu, ale prostě nemohli odolat.Není těžké v Asii něco pěkného za super cenu koupit , ale  rozhodování  i váha, pokud cestujete s batohem na zádech, není vždy lehké . Naše Sárka  miluje trika a prospekty. Jenom tatínek ví ,jak každé deko navíc se zarývá  do ramen a jenom ona ví jakým kouzlem se jí podařilo ,že  kolikrát tajně strčila tatínkovi své úlovky a poklady do jeho batohu. K nádherným šálám a oděvům  z hedvábí ani jejich ceně , které patří např. v Thajsku k nejlepším na světě , se nebudu ani vyjadřovat.A to jsme jenom u oblečení , trojhranné polštáře, pestrobarevné artefakty horských kmenů a složité zdobené stříbrné šperky ,  vás ohromí jak zpracováním tak neskutečně nízkou cenou. Perly , vyřezávané sochy, keramika,nábytek, to vše vás bude na vašich cestách provázet. Řadu výrobků dostanete ve specializovaných řemeslných střediscích.

Laos - cestování s dětmi

Některá voňavá asijská jídla , která si oblíbíte , si do batohu  také domů  nezabalíte. Zapamatujte si jejich chuť a vůni, brzy se Vám bude stýskat.Dárky a suvenýry pro své blízké  je dobré, pokud to je možné, nechat až na poslední dny návštěvy. Je to sice rada, ale na konci našeho  cestování , naše rádoby nakupování, skončilo vždy spíše u nějakého skvělého jídla . Na úplný závěr cesty jsme vždy navštívili obrovský obchoďák. .Některá obchodní centra jsou  opravdu nádherná , jak architekturou tak vnitřním designem . Ztratit se v nich neníl vůbec problém a tak vždy , v každém patře jsme si označili nějaký výrazný bod, pro případ ztráty kohokoliv z nás. Děti se orientovaly dobře, horší to bylo myslím se mnou, takže děti spíše hlídaly mě.Abych pravdu řekla , nákupy nakonec dopadly dost tragicky, protože jsme se pořád navzájem hlídali a ve finále úplně vyřízení raději někde usedli.

Velká města jako např. Bangkok jsou světoznámě proslulá svými luxusními obchody, obchodními centry. Móda zde trochu předbíhá dobu, a tak dnes teprve vidím v obchodech modely a výrobky, které byly novinkou již před dvěma lety v Bangkoku.V Thajsku i Vietnamu si i  mnoho Evropanů nechává ušít obleky na míru z těch nejlepších látek a za velmi dobrou cenu.

Bangkok - cestování s dětmi

Co se týče padělaného zboží, tak na to asi narazíte na všech místech Asie. Myslím, že u nás  rádoby značkové zboží , se tomu „asijskému“ nanejvýš vyrovná. Ale cena je několikrát v našich obchodech vyšší.

Nejhorší varianta , na kterou buďte obezřetní, jsou různí nahaněči, kteří Vás i zadarmo kamsi odvezou, většinou je to do nějakého nákupního centra , kde se prodávají šperky , oděvy , kabelky. Za úsměvem mnohdy stojí velká nepříjemnost a velký problém pro vás se z  nákupu vyvléci. Vždy je pro Vás takový obchod nevýhodný, ve všech směrech předražený a jediný , kdo na něm profituje je obchodník a nahaněč.

Děti vždy z cest vezly pro své kamarády asijské drobnůstky a jistě jim udělaly alespoň trochu radosti.Tatínka moc nakupování nebaví a je takový velký „ protiva“, ale my holky jsme s radostí ve všech zemích , které jsme navštívily prošly  bazary , tržnice a někdy s velkým zapřením odolávaly pokušení něco krásného koupit. Nejvíce , jsme si nakupování a smlouvání užily na Khao Lak v Thajsku, kdy nás tatínek na tři dny opustil a jel se potápět . Tolik legrace a tolik „úžasných“ triček jsme nikdy a nikde nenakoupily.

Cílem našeho cestování není  nakupování, ale pokud  cestujete i toto k tomu patř!!

Bangkok - Terezka zkouší reklamu na zubní pastu - cestování s dětmi

Rada na cestu : pokud vyjíždíte v zimním počasí na delší cestu do teplých krajin (třeba Asie) , oblékněte na cestu nějaké teplé oblečení nejlépe ze second hadu , které v Asii zanecháte anebo naplánujte cestu tak , že se několikrát vrátíte do stejného hotelu, kde si můžete věci uschovat.Pokud plánujte i Severnější oblasti naplánujte si cestu tak, aby jste například jeli nejdříve sem a pak směřovali své kroky do tepla a k moři. Není ve vašich silách v batohu nosit  při  velké vlhkosti a vedru  batohy zatížené zimní výbavou. Je známé, že na cestu , pokud se nechystáte na speciální a náročnou cestu , že vše zakoupíte za velmi slušnou cenu právě v Asii.Na zpáteční cestu jsme i vždy nakoupily vel i levně kufry a cestovní tašky, do kterých jsme zboží naskládali.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *