Asie je nejenom rozmanitá svojí krásou , počasím a lidmi. Ale je pro nás Evropany jiná svojí kulturou, stravováním, náboženstvím i nakupováním. Velké dilema je , že na svých cestách po Asii narazíte na spousty krásných rukodělných výrobků , které zatoužíte si koupit. Ve většině asijských zemí se smlouvá, pokud nejste ve velkých moderních obchodních centrech.Smlouvání patří k jejich kultuře a někdo má smlouvání v genech , někdo při tom trpí. Naše Sára si to užívala a smlouvání ji nesmírně bavilo.
Když jsme něco chtěli levně koupit , poslali jsme právě ji. Vášeň Thajců pro smlouvání nevychladla.. Pro úspěšné smlouvání se řiďte několika tipy. Buďte si vědomi hodnoty zboží a nenavrhujte trapně nízkou částku. Zůstává-li prodavač neústupný, můžete zkusit předstírat nezájem. To je lepší taktika, než kdybyste se po horečném smlouvání, kdy už prodavač vaši cenu odsouhlasí, rozhodli věc nekoupit.
Pokud jsou vaše touhy velké a vaše suvenýry na cestách těžší , vědí ti zběhlejší, že dnes fungují i různé služby, které Vám dokáží balík dopravit i bez Vás domů. My jsme toto nevyzkoušeli, ale funguje to. Potkali jsme Čechy , kteří dva měsíce tahali po Thajsku obrovský skládací dřevěný obraz. Nadávali na jeho neskladnost i váhu, ale prostě nemohli odolat.Není těžké v Asii něco pěkného za super cenu koupit , ale rozhodování i váha, pokud cestujete s batohem na zádech, není vždy lehké . Naše Sárka miluje trika a prospekty. Jenom tatínek ví ,jak každé deko navíc se zarývá do ramen a jenom ona ví jakým kouzlem se jí podařilo ,že kolikrát tajně strčila tatínkovi své úlovky a poklady do jeho batohu. K nádherným šálám a oděvům z hedvábí ani jejich ceně , které patří např. v Thajsku k nejlepším na světě , se nebudu ani vyjadřovat.A to jsme jenom u oblečení , trojhranné polštáře, pestrobarevné artefakty horských kmenů a složité zdobené stříbrné šperky , vás ohromí jak zpracováním tak neskutečně nízkou cenou. Perly , vyřezávané sochy, keramika,nábytek, to vše vás bude na vašich cestách provázet. Řadu výrobků dostanete ve specializovaných řemeslných střediscích.
Některá voňavá asijská jídla , která si oblíbíte , si do batohu také domů nezabalíte. Zapamatujte si jejich chuť a vůni, brzy se Vám bude stýskat.Dárky a suvenýry pro své blízké je dobré, pokud to je možné, nechat až na poslední dny návštěvy. Je to sice rada, ale na konci našeho cestování , naše rádoby nakupování, skončilo vždy spíše u nějakého skvělého jídla . Na úplný závěr cesty jsme vždy navštívili obrovský obchoďák. .Některá obchodní centra jsou opravdu nádherná , jak architekturou tak vnitřním designem . Ztratit se v nich neníl vůbec problém a tak vždy , v každém patře jsme si označili nějaký výrazný bod, pro případ ztráty kohokoliv z nás. Děti se orientovaly dobře, horší to bylo myslím se mnou, takže děti spíše hlídaly mě.Abych pravdu řekla , nákupy nakonec dopadly dost tragicky, protože jsme se pořád navzájem hlídali a ve finále úplně vyřízení raději někde usedli.
Velká města jako např. Bangkok jsou světoznámě proslulá svými luxusními obchody, obchodními centry. Móda zde trochu předbíhá dobu, a tak dnes teprve vidím v obchodech modely a výrobky, které byly novinkou již před dvěma lety v Bangkoku.V Thajsku i Vietnamu si i mnoho Evropanů nechává ušít obleky na míru z těch nejlepších látek a za velmi dobrou cenu.
Co se týče padělaného zboží, tak na to asi narazíte na všech místech Asie. Myslím, že u nás rádoby značkové zboží , se tomu „asijskému“ nanejvýš vyrovná. Ale cena je několikrát v našich obchodech vyšší.
Nejhorší varianta , na kterou buďte obezřetní, jsou různí nahaněči, kteří Vás i zadarmo kamsi odvezou, většinou je to do nějakého nákupního centra , kde se prodávají šperky , oděvy , kabelky. Za úsměvem mnohdy stojí velká nepříjemnost a velký problém pro vás se z nákupu vyvléci. Vždy je pro Vás takový obchod nevýhodný, ve všech směrech předražený a jediný , kdo na něm profituje je obchodník a nahaněč.
Děti vždy z cest vezly pro své kamarády asijské drobnůstky a jistě jim udělaly alespoň trochu radosti.Tatínka moc nakupování nebaví a je takový velký „ protiva“, ale my holky jsme s radostí ve všech zemích , které jsme navštívily prošly bazary , tržnice a někdy s velkým zapřením odolávaly pokušení něco krásného koupit. Nejvíce , jsme si nakupování a smlouvání užily na Khao Lak v Thajsku, kdy nás tatínek na tři dny opustil a jel se potápět . Tolik legrace a tolik „úžasných“ triček jsme nikdy a nikde nenakoupily.
Cílem našeho cestování není nakupování, ale pokud cestujete i toto k tomu patř!!
Rada na cestu : pokud vyjíždíte v zimním počasí na delší cestu do teplých krajin (třeba Asie) , oblékněte na cestu nějaké teplé oblečení nejlépe ze second hadu , které v Asii zanecháte anebo naplánujte cestu tak , že se několikrát vrátíte do stejného hotelu, kde si můžete věci uschovat.Pokud plánujte i Severnější oblasti naplánujte si cestu tak, aby jste například jeli nejdříve sem a pak směřovali své kroky do tepla a k moři. Není ve vašich silách v batohu nosit při velké vlhkosti a vedru batohy zatížené zimní výbavou. Je známé, že na cestu , pokud se nechystáte na speciální a náročnou cestu , že vše zakoupíte za velmi slušnou cenu právě v Asii.Na zpáteční cestu jsme i vždy nakoupily vel i levně kufry a cestovní tašky, do kterých jsme zboží naskládali.
Přidat komentář