• Menu
  • Menu

Bandita Lampião – BRAZÍLIE 3

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Jižní Amerika » Brazílie » Bandita Lampião – BRAZÍLIE 3

Brazilské postavičky

Všude po Recife a Olindě jsem viděla různé postavičky z keramiky, dřeva a kovu a zajímala jsem se co představují. Zjistila jsem, že se jmenují Lampião e Maria Bonita, Caboclo de lança, Homem da Meia-Noite. „Kapitán“ Virgulino Ferreira da Silva, lépe známý jako Lampião, což znamená „olejová lampa“ byl nejslavnější brazilský bandita a vůdce bandy Cangaço, psanci. Terorizoval brazilský severovýchod v letech 1920 a 1930. Lampião se postupem času stává lidový hrdina.

Kapitán“ Virgulino Ferreira da Silva

Virgulino se narodil 7. června 1897 v blízkosti vesnice Serra Talhada. Do svých 21 let, pracoval tvrdě na farmě svého otce. Stará se o skot, ovce a kozy. I když nechodil do školy, je gramotný. Nosí brýle na čtení, což bylo neobvyklé v chudém kraji, kde žil. Díky práci na ranči je i skvělý jezdec.  Virgulinova rodina se dostala do sporu mezi sousedy. Místní úplatná polovojenská policie jim nebyla nápomocná a celá situace eskalovala až do násilností mezi sousedy. Otec dvakrát přestěhoval svou rodinu, aby se zabránilo násilí. Nakonec byl zabit při střetu s policií. Virgulino hledal pomstu a dokázal být extrémně násilný. Stal se psancem a byl neustále sledován policií. Svoji přezdívku „Lampião“získal údajně podle rychle střelby z kulovnice, že to dokonce vypadalo vypadalo, jako by se držel v ruce lampu.

Lampio e Maria Bonita
Lampio e Maria Bonita

Lampião banda

Lampião banda, která se k němu později přidala, napadala malá města a farmy. Brala si rukojmí, výměnou za výkupné, vymáhala peníze pod hrozbou násilí, umučení, vypalování a mrzačení. Banda o sobě prohlašovala, že zabili 1000 lidí a 5000 kusů dobytka. Znásilnil více než 200 žen. Psanci bojoval s policii více než 200 krát a Lampião byl zraněn šestkrát. Lampião a jeho milenka Maria Bonita, která se k němu připojila v roce 1930, nosili výrazné kožené klobouky a zvláštní oblečeni. Střelné zbraně a střelivo těchto cangaceiros bylo většinou ukradeno, nebo získáno úplatkářstvím od policie a polovojenských jednotek.

 Hlavy zabitých

28. července 1938 byl Lampião a jeho banda zrazeni jedním z jeho stoupenců. V krátkém boji, Lampião, Maria Bonita a devět z jeho vojáků bylo zabito. Asi čtyřiceti dalším členům skupiny banditů se podařilo uprchnout. Hlavy zabitých byly odříznuty a poslány do Salvadoru De Bahia. Později byly vystavovánz na veřejné výstavě ve městě Piranhas. Teprve po roce 1971 byly rodiny Lampião a Maria Bonita schopni získat dochované hlavy z muzea a konečně je pohřbít.

Bandita národním hrdinou

Přes jeho množství brutálních činů a divokosti, vstoupil do brazilské lidové historie jako hrdina. Lidé obdivují jeho odvahu. Mnohokrát bojuje proti těžké přesile, jeho občasné skutky milosrdenství a lásky a jeho nekonvenční zbožnost, jej zapsala do historie.

caboclo de lança
caboclo de lança

Lance Caboclo

Další záhadnou postavou byl pro mě Lance Caboclo, lidová postava státu Pernambuco. Původní maska měla klobouk z kartonu, ale teď se používá slamák, zdobený pestrými stuhami. Okolo krku má šátek, tváře pomalované červenou barvou a v koutku úst bílou květinu. Nesmí chybět brýle a knírek. Ramena, záda i hrudník jsou zdobeny barevnými flitry, kalhoty s třásněmi a s chrastítky. V ruce drzí kopí ze dřeva, omotané stuhami. Postava je směs africké a domorodé kultury, magie, portugalské kolonizace, bujné přírody, ponižování, špatného zacházení, vlivu mužů a bohů. Za maskou se skrývá archetyp bojovníka a ochránce, který chrání svůj lid, jejich bohatství, jejich kulturu. Kostým se používá hlavně na karnevalech.

 Půlnoční muž

A poslední postavička je Homem da Meia-Noite, „Půlnoční muž“. Postava loutky na karneval pochází z roku 1930 z Olindy.

cestopis následující den

cestopis předcházející den Olinda

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *