• Menu
  • Menu

Bardejovský jarmark a památky Unesco

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Slovensko » Bardejovský jarmark a památky Unesco

Historicky a kulturně bohaté slovenské město Bardejov jsme navštívili v době, kdy se zde konal Bardejovký jarmark, který zde má více jak 600.letou tradici. Jarmark se konal na krásném historickém náměstí v centru Bardejova.

V letošním roce se jarmark koná od 23. – 26. srpna.

Bardejov

Bardejovký jarmark

4.denní  maratón, kde na náměstí vidíte řemesla, můžete ochutnat gurmánské speciality. Neoddělitelnou součástí jarmarku je pak bohatý kulturní program všech hudebních žánrů, folkloru, domácích i zahraničních hudebních skupin. Celé město je provoněno dobrotami, zábavou a skvělou náladou.

Bardejov

Bardejov Unesco

Kulturní lokalita – komplex památek, které patří k nejrozsáhlejším na Slovensku, jsou od roku 2000 zapsány  na Seznam  světového dědictví památek UNESCO.

Bardejov

Památky

Procházíme krásně upraveným obdélníkovým Radničním náměstím s kamennou dlažbou a přilehlými uličkami jako Hviezdoslavova, Františkánov, Poštová, Veterná a Stöcklova. Celé náměstí je po obvodu lemováno nádhernými renesančními měšťanskými domy s prvky gotiky, jejichž fasády jsou velice bohatě zdobeny štuky a nebo malbami.

Bardejov

Budova radnice byla postavena v goticko-renesančním stylu, pochází z let 1505 – 1509. Tato budova se stala již v roce 1985 národní kulturní památkou. Za pozornost určitě stojí bardejovský gotický hradební systém. V současné době jde o jeden z nejzachovalejších obranných systémů. Významnou památkou je také bazilika sv. Egídia, která pochází z poloviny 14. století. Původní vybavení chrámu ze 14. století symbolizuje kamenná křtitelnice, kterou zdobí figurální reliéf.

Zvony

Ve zvonici věže Baziliky minor sv. Egídia se dnes nacházejí tři zvony. Původní zvon Signum – oznamovací zvon, jednoduše lidově nazývaný umíráček z roku 1625 a nové zvony Jan a Urban, osazené v roce 1995 namísto stejnojmenných původních, které v roce 1990 praskly.

Bardejov

Původní zvony byly osazeny před bazilikou. Původní gotický zvon Jan pochází z roku 1486. ​​staroněmeckou nápis na tomto zvonu prozrazuje, že ho na čest boží, panny Marie a sv. Egídia zhotovil mistr Jan Wagner ze Spišské Nové Vsi. Zvon má průměr 140 cm, výšku (bez hlavy) 120 cm, hmotnost 2200 kg. Zvon byl odlit přímo v Bardějově. Původní zvon Urban byl odlit v roce 1584 ze staršího materiálu zvonolejár Janem z Tarnova a jeho synem. V roce 1655 zvon Urban praskl a neznámý zvonař ho dal původní poboby. Průměr zvonu je 162 cm, výška 135 cm a hmotnost 4000 kg.

Lázně

Bardejov je známý svými lázněmi a minerálními prameny, které jsou uvedeny již ve středověkých listinách.  Bardejovské kúpele se  specializují se na léčení chorob zažívacího traktu a nemocí horních a dolních cest dýchacích.

Bardejov

 

 

 

 

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *