• Menu
  • Menu

Slovensko – Ľubovniansky skanzen

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Slovensko » Slovensko – Ľubovniansky skanzen

Skanzen Stará Ľubovňa 

Před návštěvou krásného hradu a okolí ve  městě Stará Ľubovňa  jsme si vybrali prohlídku skanzenu lidové architektury na Spiši. Skanzen leží přímo pod hradem a určitě stojí za návštěvu.

Dřevěný kostel Sv. Michala

Kostel patří k významným památkám dřevěné sakrální architektury na východním Slovensku. Jedná se o  srubový řeckokatolický kostelík východního obřadu z Matysové z roku 1833, zasvěcený sv. Michalovi archandělu. Nedílnou součást interiéru tvoří barokně-klasicistní ikonostas / je dřevěná nebo stěna s průchody, která v pravoslavných a řeckokatolických chrámech odděluje presbyterium od lodi a na níž jsou podle závazného systému v několika řadách upevňovány ikony.

srubový řeckokatolický kostelík sv. Michala
srubový řeckokatolický kostelík sv. Michala

Lidová architektura na Spiši

Život na vesnici v minulosti přibližuje návštěvníkům muzeum lidové architektury pod hradem – Ľubovniansky skanzen. Patří k nejmladším na Slovensku, veřejnosti byl zpřístupněn v roce 1985 a v současnosti ho tvoří 25 objektů.

Skanzen Ľubovňa – Ľubovniansky skanzen

 

Z dalších objektů jsou v expozici nejpočetnější zastoupeny srubové obytné domy postavené na začátku a v první třetině 20. století z Velkého Lipníku, Litmanové, Velké Lesné, údolí Jakubian, Kremné, Kamínky a Jeřabiny. Kromě tradičních hospodářských objektů, které jsou součástí usedlostí (maštale, stodola, sýpka) jsou zde postaveny i sezónní polní obydlí, charakteristické pro region Spiše.

Součástí expozice jsou i technické stavby, které prezentuje srubová kovářská výheň z druhé poloviny 19. století z Torysa, mlýn s válcovou stolicí z Malého Sulina a dílna truhláře – naturalista z Piľhovčíka. Při tvorbě expozice lidového bydlení v jednotlivých obytných domech se respektoval princip tradičního bydlení, který se v této oblasti zachoval až do poloviny 20. století. Prohlídka skanzenu trvá asi 1.hodinu.

Skanzen Ľubovňa – Ľubovniansky skanzen
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *