• Menu
  • Menu

Mexiko 17 – Lidové umění

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Jižní Amerika » Mexiko » Mexiko 17 – Lidové umění

Barro Negro

S Jankou se nám vždy líbilo lidové umění Mexika, a proto nás velice zaujala prohlídka keramické dílny a prodejny Alfareria Dona Rosa v malé vesničce San Bartolo Coyotepec, Oaxaca, kde se vyrábí dekorativní předměty nazývané Barro Negro (Černý jíl). Zdejší keramika se vyznačuje svou černou barvou, vysokým leskem a jedinečným designem. Obyčejné užitkové nádoby a hrnce se právě v této dílně transformovaly ze své původní šedé funkční keramiky do lidového umění.

Alfareria Dona Rosa

Barro Negro v oblasti San Bartolo Coyotepec

Tvarování a vypalování keramiky má v oblasti San Bartolo Coyotepec dlouhotrvající tradici, o čemž svědčí i nalezené kusy z nedalekého Monte Albánu. Po generace zde původní obyvatelé vyráběli šedé a matné keramické nádoby z černého jílu, které používali pro přepravu a skladování vody, mezcalu, mléka a jiných tekutin.

Alfareria Dona Rosa

Dona Rosa

Velká změna nastala rokem 1950, kdy Dona Rosa vymyslela způsob, jak dát nevýrazné keramice nový černý a kovově lesklý vzhled. Vyleštila hliněnou figurku a vypálila ji při nižší teplotě a místo tradičních 14 hodin ji nechala v peci pouze 8 hodin. Těsně předtím než byla figurka úplně suchá, ji trochu navlhčila a vyleštila zaobleným křemenem. Po vypálení pak jíl získal lesklou černou barvu. Dona Rosa dosáhla uznání umělců a sběratelů nejen z Mexika, ale z celého světa. Stěny dílny jsou zdobeny jejími portréty a slavnými osobami, se kterými se setkala. Po její smrti v roce 1980 se práce dílně nezastavila a rodinné tajemství se předává i nadále z generace na generaci.

Alfareria Dona Rosa

Řemeslná dílna

Průvodce nás zavedl do dílny, kde před námi zručný hrnčíř jen tak v kleče na zemi vytvořil během několika minut velikou vázu. Místo hrnčířského kruhu použil jen dvě otočené misky. Vyprávěl nám, že Barro Negro se vyrábí ze speciálního jílu, který se vyskytuje právě v této oblasti a že nejdříve se musí dokonale očistit, aby se odstranily nečistoty od zbytku půdy a dalších nečistot. Namáčení a usazování trvá až měsíc. Každý kus je ručně zpracovaný zručnými řemeslníky a proces leštění a vypalování vyžaduje hodně zkušeností, citlivosti a času a celkové zpracování zabere 20 až 30 dní.

Alfareria Dona Rosa

Černé výrobky a nádoby Cantaros 

Prohlédly jsme si dílnu se zahradou a prodejnu s regály a policemi přeplněnými lesklými, černými dekorativními a užitkovými předměty, kde se dá koupit téměř vše od klasických vlysů z Monte Albanu, sošek, lebek, květináčů, zvonečků, popelníků, váz, světců až po různé píšťalky. Výrobky jsou velice křehké a propouštějí vodu, ztratily svoji původní funkci pro skladování potravin a vody. Jedinou výjimkou jsou nádoby Cantaros dodávané do mnoha palíren na výrobu mezcalu. Tyto velké nádoby nejsou leštěné a zachovaly si starobylou původní šedo-matnou podobu, což umožňuje, aby byly odolné vůči kapalině.

Alfareria Dona Rosa

cestopis následující

cestopis předcházející

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *