• Menu
  • Menu

Výlet do Belgie 2

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Belgie » Výlet do Belgie 2

Bruggy

Z nádraží v Gentu jsme hned ráno nasedly na vlak za 6,50 € na osobu a vyrazily jsme směrem Oostende Bruggy. Průvodčí v šedé uniformě, oranžové kravatě a s logem B na čepici nám označil jízdenku a ochutnal od nás kyselé gumové bonbony. Ptal se, odkud jsme a měly jsme pocit, že snad neví, kde je Praha. Za chvilku už hlásili Brühe a tak jsme pochopily, že jsme na místě. Název Bruggy se začal používat až v 9. století a původ slova je ze staroseverského slova Bryggja, které znamená „přístavní molo“. Historické centrum Brugg bylo roku 2000 zapsáno do Seznamu světového dědictví UNESCO. Z nádraží do centra města vede pěkná 20-ti minutová procházka parkem a kolem jezera lásky Minnewate.

Vyhlídka na Bruggy z věže
Vyhlídka na Bruggy z věže

Katedraal St-Salvator a zvonice Belfry

Nejdříve jsme narazily na Katedraal St-Salvator. Před ní nechal čínský umělec Song Dong, postavil obrovskou strukturu z oken ze zbořených čínských budov. V Pekingu jsou mnohé tradiční čínské domy strženy a místo nich se staví mrakodrapy. Došly jsme ke zvonici a věži Belfort (Belfry), rychle jsme koupily lístky za 8 € a po 366 točitých schodech se vydaly na vyhlídku. Zvonice je jednou z prvních staveb v centru středověkého města. Postavena byla již v roce 1240, ale o 40 let později opět vyhořela. Následně byla přestavěna a vydržela nepoškozena dalších 500 let, až do roku 1741 kdy byla poničena požárem a to hlavně v horní části věže. Původní dřevěná věž, byla pak přestavěna v gotickém slohu. Věž je 83 metrů vysoká a její součástí je zvonkohra se 47 melodickými zvony. Mohly jsme si prohlédnout její mechaniku a dokonce nám vyšlo, že zrovna začala zvonkohra a pozorovaly jsme, jak vše probíhá. Cesta nahoru je dost úzká a v každém patře je malá výstavka, kde se dá i trochu odpočinout. Výhled z vrchu je dechberoucí a naskytl se nám nezapomenutelný panoramatický výhled na Bruggy a jejího okolí. Horší je cesta dolů, než nahoru. Některá místa jsou tak úzká, že se nedalo vyhnout lidem v protisměru. Zvonice je otevřena denně od 09:30 do 17:00 hodin mimo pondělí.

Strktura z oken  Katedraal St-Salvator
Strktura z oken Katedraal St-Salvator

Trhy na Grote Markt 

Budova věže je u historického tržiště Grote Markt, kde právě probíhaly trhy. Stánkaři prodávali jídlo, maso, salámy, ovoce a zeleninu, květiny, sladkosti. Vše je barevné a lákavé. Starobylé náměstí je přesně v srdci historického města Bruggy a je zde pomník cechmistrů Pietra De Konincka a Jana Breydela. Samotné náměstí je lemováno nádhernými historickými budovami typickými pro Západní Flandry. Hned vedlejší náměstí v boční uličce je další náměstí Burg, kde stojí Stadhuis (radnice). Před radnicí se řadily bryčky a koníci se chystali vyrazit do ulic. Stadhuis je krásná budova, která byla postavena v průběhu 14. století. Fasáda je úžasná. Obrovské množství soch představuje biblické postavy.

Bruggy
Bruggy

Tradiční belgická čokoláda

Procházely jsme se malebným městem, nakoukly jsme s Lindou a Petrou snad do všech prodejen se slavnou belgickou čokoládou. Všude se dá něco ochutnat a moc se nám líbila fontánka s čokoládou, do které se namáčely jahody. Linda koupila na ochutnání další místní tradiční cukrovinku cuberdons (nosy). Vůbec jsme netušily co to je a tak jsme musely ochutnat. Bylo to neuvěřitelně přeslazené. Recept, který sahá až do 19. století, je dobře střeženým tajemstvím. Původní klasický cuberdon vypadá jako malý fialový kužel, který obsahuje hustý malinový sirup. Je ručně vyrobeny z pečlivě vybraných ingrediencí, mezi těmi, jsou arabská guma a malinové aroma. Vše se vaří v měděném hrnci a pak se lije do forem a suší se 5 – 6 dnů. Zkazí se do tří neděl a to je jedním z hlavních důvodů, že toto cukroví není na export. Dnes se vyrábí ve 30 různých příchutích. Tradice celosvětově známé čokolády a pralinek v Belgii začíná roku 1857, kdy Bruselský lékárník Jean Neuhaus používal čokoládu k zamaskování nepříjemných chutí medicíny. V roce 1912, Neuhaus mladší, nahradil lék chutnější náplní. Každý kus je vyráběn ručně. Kousek čokolády je plněn jemnou, někdy tekutou náplní. Pravá pralinka má krémovou náplň a je vyrobena z drcených mandlí, lískových oříšků, nebo i jiných druhů ořechů. V kombinaci s vařeným cukrem, vanilkou a kakaem připomíná původní pralinky vynalezené v roce 1636 kuchařem jménem Clement Lassagne. Belgickým pralinkám dal údajně své jméno francouzský maršál hrabě du Plessis-Praslin.

Belgické pralinky
Belgické pralinky

Výlet po kanálech

V poledne jsme si zaplatily za 8 € výlet na lodičce po místních kanálech. Byl to nejlepší způsob, jak vidět Bruggy a prohlédnout si místa, která bychom jinak minuly. Projely jsme si síť kanálů dostaly se tak do jinak nepřístupných částí ulic. Každou chvilku jsme podpluly pod kamennými mosty.

Plavba lodí po kanálech
Plavba lodí po kanálech

Dalším cílem jsou Antverpy 

Před odjezdem do Antverp, jsme se ještě zastavily na kávičku na příjemné zahrádce. Ke kávě nám naservírovali i likér z bílé čokolády. Parkem kolem majestátní fontány jsme zpět šly na nádraží. Před budovou stál červeně pomalovaný kontejner s bílým nápisem „To become a new citizen of Bruges“. Tentokrát čekáme na vlak 50 minut a odjíždíme ve 14:26. Platíme 14,80 € na osobu. Jako správní Češi jsme si udělaly ve vlaku piknik a za chvilku už jsme v Antverpách.

cestopis následující

cestopis předcházející

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *