• Menu
  • Menu

Výlet do Belgie 1

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Belgie » Výlet do Belgie 1

Památky v Gentu

Už dlouho jsem si přála navštívit Bruggy a tak jsme se domluvily s Lindou a Petrou, že si koupíme letenky do Bruselu a vyrazíme. Původní plán byl Bruggy na dvě noci a na cestě zpět, krátká prohlídka Bruselu. Jenže vše se nakonec seběhlo jinak a během krátkého zastavení v Belgii, jsme navštívily pět měst. Odletěly jsme letem OK630 v 6:55 z Prahy do Bruselu. Na nádraží jsme si koupily lístky na vlak. Využily jsme Rail Pass za 91 €, na který se dalo jet 10x, jen jsme vyplnily datum a odkud a kam jedeme. Nemilá byla v ceně započítána taxa 5 € na osobu. Nějaký poplatek, kdykoliv se přijíždí, nebo odjíždí z letiště. Nádraží je hned na letišti v prvním patře a do Gentu jezdí vlak každou chvilku.

Gent
Gent

GENT

V 9:26 jsme již seděly v kupé se stolečkem a vzdálenost, která byla pouhých 55 kilometrů, jsme ujely za hodinu a půl. Vlak se pěkně coural. Gent má krásné vlakové nádraží, ale nemají zde mapu města. Informační centrum bylo zavřené. Jezdily okolo nás tramvaje, ale nevěděly jsme kterým směrem se vydat. Mapa před nádražím nevysvětlovala jak se do centra dostat. Byla nás tu větší skupina zoufalců, kteří nevěděli kudy dál. Petra pronesla, že Gent bude asi „tourist-friendly“. Neměly jsme průvodce a tudíž informace nulové. Nakonec jsme se doptaly a nastoupily do tramvaje číslo 1. Lístky jsme koupily na zastávce v automatu, ale dají se koupit i u řidiče. Jeden je za 3 €. Centrum je vzdálené asi dva a půl kilometru. Kde vystoupit, bylo docela jednoduché. Zastávka je hned u hradu Gravensteen, odkud jsme to měly k apartmánu jen kousíček. Linda zajistila ubytování za 4 810 korun na dvě noci v apartmánu Ccr Gent ONDERSTRAAT 43/49, 9000 Gent, Belgie , East-Flanders. K částce si ještě účtují 3 eura na osobu a noc.

kamenný hrad Gravensteen
kamenný hrad Gravensteen

Otevřela nám sličná černoška, ale i když jsme nahlásily, v kolik hodin přijedeme, nebylo ještě uklizeno. Navíc nám sdělila, že nemůžeme platit kartou, ale hotově. Trochu mě to zaskočilo, protože jsme se domluvily, že zaplatím kartou a děvčata mi vrátí svoji část v eurech, které na výletě použiji. Nechaly jsme si tedy věci v pokoji a šly na kávu do boční ulice, než bude uklizeno, a hlavně přepočítat, zda máme dost v hotovosti, abychom mohly zaplatit za ubytování. Objednaly jsme si kávu a seděly venku na zahrádce. Je krásně, Gent se nám moc líbí a zřejmě vypadáme, až moc nadšeně, protože číšník nám řekl: „Děvčata, jen žádné drogy, nevím jak u vás, ale u nás se to nesmí.“ Tak to nás dost pobavilo, hlavně to byla snad jediná dobrá angličtina, z které jsme pochopily, co nám říkají. Mimo slečny v Bruselu při prodeji Rail Pass a naší paní domácí jsme nepotkali nikoho, kdo by anglicky mluvil a pokud něco říkal, byla výslovnost tak špatná, že jsme nepochopily, že hovoří anglicky. Jen Linda, která mluví německy i anglicky, občas dokázala vyluštit nějaké informace, nebo nápisy. Belgičané mají tři oficiální jazyky. Nizozemštinu, francouzštinu a němčinu. Jen název Belgické království je nizozemsky België, francouzsky Belgique, německy Belgien a tak to je i s některými názvy měst. Není divu, že se tu mísí jazyky, když mají hranice s Francií, Lucemburskem, Německem a Nizozemskem.

Domácí nám zavolala, že je vše připraveno. Jdeme si vybalit. Apartmán je moc pěkný a máme v lednici nachystané jídlo na snídaně, šunku, máslo, sýry, mléko. Také nějaké ovesné vločky, chléb, marmeládu, mléko a výbornou kávu. Děvčata mají pro sebe ložnici a já mám v obýváku pohodlné lehátko. Je tu čisto a útulno a snad nejkrásnější je výhled z balkonového okna.

Gent
Gent

Historie 

Vyrážíme na procházku po Gentu (Gent v nizozemštině, Gand ve francouzštině, Ghent v angličtině), který se rozkládá na soutoku řek Šeldy a Leie a je správním centrem vlámské provincie Východní Flandry. Oblast Gentu byla osídlena již od doby kamenné, následovalo keltské období a právě název Ghent pochází z keltského slova Ganda, což znamená “soutok”. Kolem roku 406 napadl místní oblast germánský kmen Salian Franks a usadil se v údolí Leie a Šeldy natrvalo. V letech 625-650 se zde vybudovala dvě opatství St. Peter a St. Bavo. Zajímavá je zmínka spojená s historií Gentu z roku 950, kdy opat Dunstan z Glastonbury uprchl do Flander a našel útočiště v Gentu. Přinesl sebou několik rukopisů vztahujících se k legendě o králi Artušovi a jeho rytířů kulatého stolu. V pozdním středověku byl Gent nejdůležitější výrobcem a vývozcem tkanin v Evropě. Zpracovávala se zde vlna dovážená z Anglie a město bohatlo. Město bylo ovládáno řadou bohatých kupeckých rodin. Flanderský hrabě Filip Alsaský měl obavy, že se tyto rodiny budou vměšovat do politických záležitostí a usilovat o osamostatnění Gentu na flanderském hrabství. Z obavy ze ztráty kontroly nad městem nechal roku 1180 vybudovat kamenný hrad zvaný Gravensteen. Díky bohatství rodin má dnes město nádherné paláce a domy v centru. Po množství bojů a válek o moc se situace uklidnila, vznikají cechy řemeslníků.

 Roku 1500 se v Gentu narodil Karel V., který se později stal císařem Svaté říše římské a králem Španělska. Roku 1506 zdědil po svém otci Filipu Sličném území Burgundska, ke kterému patřila i oblast Nizozemí včetně Flander. Karel V. vedl četné války, které bylo třeba financovat, a proto roku 1537 zavedl v Nizozemí vysoké daně. To však pobouřilo gentské obyvatele, a tak roku 1539 proběhlo v Gentu povstání. Karel V. osobně přijel do Gentu a povstání tvrdě potlačil. Kromě toho na město uvalil přísný trest v podobě omezení jeho práv a vůdci povstání museli bosi a s oprátkou kolem krku prosit Karla V. o milost. Od té doby jsou obyvatelé Gentu označováni slovem Stropdrager „ten, kdo nese oprátku“. Ve druhé polovině 16. století docházelo v Gentu k náboženským konfliktům mezi protestanty a katolíky. Reformace rozděluje město a neblahý dopad měla i španělská inkvizice. V letech 1600 a 1660 se katolíci pouštějí do oprav zničených nebo poškozených klášterů a kostelů a řád jezuitů sebou přinesl barokní prvky. V 18. a 19. stol. se opět nastartovala výroba tkanin a vybudoval se kanál spojující Gent s městem Terneuzen na pobřeží dnešního Nizozemska. Během první i druhé světové války bylo město okupováno Němci a v září 1944 byly některé jeho části bombardovány.

Památky

Gent je město plné architektonických památek z 15. století. Středověké budovy jsou všude a tvoří pohádkové panorama města, zejména podél kanálu a na náměstích. Navštívily jsme snad všechny kostely a katedrálu. A zmíním jen pár, která mě zaujali nejvíce. Toreken je nejstarší stavbou na Friday Market Square. Byla postavena v 15. století v gotickém slohu. Má výraznou schodišťovou věž s hodinami. Na stejném náměstí je i zajímavá budova Bond Moyson z let 1899

Noční Gent
Noční Gent

 Rybí trh

Fish Market, neboli Rybí trh se nachází v historické budově s půvabnou barokní fasádou. Pochází z roku 1689. Průčelí je na vrchu vyzdobené sochou Neptuna. Ostatní sochy představují dvě řeky, které procházejí Gent, řeky Šeldy a Leie

 Graslei a Korenlei jsou dvě ulice podél řeky, které se mohou pochlubit nejkrásnější architekturou v celé Belgii. Cloth Hall původní prostorná krytá textilní tržnice, nebo Court House, krásná historická soudní budova ze 19. století.

na konec cestopisu

cestopis následující

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *