• Menu
  • Menu

Výlet do Belgie 3

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Belgie » Výlet do Belgie 3

Antwerpen Centraal Station – nejkrásnější vlakové nádraží v Evropě

Nejsem žádný vlakový fanda, ale když jsem přijela na vlakové nádraží do Antverp, byla jsem v šoku. Troufám si říct, že se jedná o nejkrásnější nádraží v Evropě. Přijely jsme na nástupiště, nad nímž se prostírá klenutý strop ze železa, doplněný skleněnou výplní. Byl dobudován v roce 1990. Obrovská skleněná klenba byla navržená architektem J. Van Asperenem. Kolejiště má 185 metrů a je až 44 metrů vysoké. Každý si vybaví svůj první dojem z místa kam vstoupil poprvé a já si budu navždy pamatovat Antwerpen Centraal Station. Petra s Lindou také koukaly jako u vytržení. Neměly jsme pocit, že jsme na nádraží, ale v jakési katedrále nebo paláci.

Antwerpen Centraal (17)
Antwerpen Centraal

Antwerpen Centraal Station 

Hlavní vlakové nádraží, vlámsky „Antwerpen Centraal Station“ bylo postaveno v letech 1895 a 1905 a nahradilo původní dřevěné nádraží z roku 1854. Postaveno za vlády krále Leopolda II. jako symbol ekonomické prosperity Belgie. Dnes je celý areál více než 400 metrů dlouhý a má dva vchody. Jeden vchod vede pod klenutou budovu na náměstí Astrid a druhý vede moderním atriem na náměstí Kievit. Prohlížely jsme tři úrovně malovaných stopů a nákupní centrum, které zahrnuje více jak třicet obchodů s diamanty.

Monumentální hlavní budova byla navržena bruggským architektem L. Delacenseriem. Má obrovskou kupoli a osm menších věží. Na průčelí budovy jsou obrovské zlatem zdobené hodiny. Interiér je zdobený ornamenty, sochami se lvy a velkolepým schodištěm. Na stavbu a výzdobu se použilo dvacet různých druhů mramoru a kamene. Antverpy Central se opravdu nachází v centru města a je optimální pro návštěvníky a turisty. Většina zajímavých míst v Antverpách se dá prozkoumat pěšky právě z nádraží.

Antwerpen Centraal (17)
Antwerpen Centraal

Belgie má rozsáhlou železniční síť a pro meziměstské cestování v rámci Belgie jsou vlaky tou nejlepší volbou.

cestopis následující

cestopis předcházející

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *