Významná památka vápenického průmyslu v ČR
Nejvýznamnější vápenkou období do poloviny 20. století byla závratecká vápenka se čtyřmi šachtovými (cylindrovými) pecemi. Starší dvojice pecí byla postavena v 70. letech 19. století, mladší v roce 1893. Z vápencových lomů v Prachovicích sem byl vápenec dopravován 5,5 km dlouhou košíkovou lanovkou, vybudovanou roku 1887. Patřila k nejstarším svého druhu u nás. Před 1. světovou válkou se v Závratci vyrábělo 25 tun vápna denně, ve 20. letech 45 tun.

Vápenické pece – patent dr. Ing. Pacolda
Prosperita závratecké vápenky se zvýšila vybudováním železnice z Čáslavi do Závratce a Třemošnice v roce 1881. Po ukončení provozu byl objekt opuštěn a provozní budovy strženy. Zůstaly stát pece a zavážecí zařízení. Dvojité šachtové vápenické pece byly postaveny podle patentu dr. Ing. Pacolda, profesora na pražské polytechnice. Areál známý jako Berlova vápenka (v r. 1884 ho koupil J. Berl) má zachvaný celý technologický systém pecí. Vápenka patří k nejvyznamnějším památkam vápenického průmyslu v České republice.

Muzeum vápenictví v Závratci
Jetě nedávno zřícenina, se dnes díky dotacím EU chlubí zajímavým a pozoruhodným objektem zdejšího muzea vápeniczví. V muzeu si můžete prohlédnou exponáty, repliky dobové techniky, historické nářadí, které se používalo ve vápenickém průmyslu. Součástí prohlídky jsou i informace o horninách. Z lávky je pak vidět do vlastního tělesa komínu.Informační tabule vás pak seznámí nejenom s historií vápenky, ale s technickými parametry a další…
Vápenka v Závratci se stala výrazným symbolem vápenických tradic Železných hor a její osudy zachycuje expozice muzea v Závratci.

Otevírací doba:
červen-září ÚT-NE 9-12 hod. a 13-17 hod.
březen-květen SO,NE 9-12 hod. a 13-17 hod.
říjen SO,NE 9-12 hod. a 13-17 hod
Závratec
Závratec , místní část obce Třemošnice, vzdálená od centra asi 1km sz.
Podobnou vápenku a technickou památku /Pacoldovu vápenku/ jsme navštívili také v Praze – Velké Chuchli.
Přidat komentář