• Menu
  • Menu

Podzim u Berounky

Berounka Radotín

Znáte to, vystrčit nos do sychravého podzimního počasí, se nikomu nechce. Předpověď hlásí, že má pršet. Pak vás parsek slunce za okny pošimrá na nose a říká pojď k Berounce! U Berounky v Radotíně dojdete k nábřeží a přes lávku, kterou mám tak ráda, pokračujete dále. Lávka se má bourat a má ji nahradit lávka nová. Když se lávka otevírala pro veřejnost, je napsáno v Kronice obce: Esteticky vyvážená, citlivě začleněná do sousedství kostela a svým řešením naprosto ojedinělá konstrukce je dílem projektantů architektů Josefa Pleskota a Radka Lampy a statiků inženýrů otce a syna Františka a Martina Trčky. Visutá přímá lávka s jedním jednodříkovým pylonem, který je situován mimo podélnou osu mostu byl úkol nadmíru obtížný a bez vyspělé výpočetní techniky a velkých zkušeností těžko zvládnutelný. Lávka je osvětlena z pylonu dvěma světlomety, které dodají v nočních hodinách chodcům pocit bezpečnosti. O Pleskotovu lávku přijít nechceme! Na novou lávku už je hotová studie, kdy se začne stavět nevím 🙁 .

Berounka
Berounka

Kolem Berounky

Z lávky je krásný pohled na nábřeží a Berounku. Sluníčko hřeje a venku je nádherně. Děti krmí kačenky, já mířím na protější stranu. Po deštích jsou všude velké kaluže, tahle strana Berounky je více zarostlá, ale jít se dá. Cestou je vyšlapáno mnoho cestiček k vodě. Asi rybáři. Ale dnes tu žádný není. Překvapuje mě, kolik se dá ještě najít kvetoucích kytiček. Dá to trochu práci, ale společně s podzimními barviči a tekoucí řekou je to krása.

Berounka
Berounka

Červené šípky i hlohy se letos vysypaly ve velkém množství. Leknu se, když střemhlav do kaluže vletí barevný ptáček. Sluníčko se třpytí na kaluži, kde okřídlený návštěvník užívá koupele. Nechci ho rušit a tak jen stojím a koukám.

Na druhé straně přes řeku přibývá cyklistů, kteří tak jako já, užívají krásného dne. Bodláky mi trochu znepříjemňují  jinak příjemnou procházku. Jsem v místě, kde jsou chatičky, karavany. Z celého místa čiší pocit pohody až romantiky. Po schodech sbíhám k Berounce, kde loďka už nechce být rušena. Podzimní nostalgie pokračuje, posbíraná rajčátka na rozbitém stole, pověšené slamněnky i zbytky hroznového vína na zarostlé chajdě.

radotin-berounka-7

Lávka pro cyklisty a Radotínské přemostění

Sluníčko už hraje na schovávanou a mraky mají převahu. Zatahuje se pekelně. Začíná krápat, jsem už u cyklistické lávky zavěšené pod Radotínským přemostěním. Ještě pohled na Zbraslavský zámek a pohled na Berounku a výlet je u konce, prší a tak po druhé straně zpět k Radotínu kolem Berounky se vydám příště.

Lávka pro cyklisty Radotín
Lávka pro cyklisty Radotín

Procházka k mostu vám zabere příjemnou hodinku. Dál můžete pokračovat na Zbraslav i Smíchov.

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *