• Menu
  • Menu

Berzdorfer See

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Německo » Berzdorfer See

Písečné pláže a  koupání   na hranicích ČR

Zalíbilo se nám koupání v zatopeném dole Kristýna v Hrádku nad Nisou a tak touha  zkusit mnohem větší plochu jezera,  dosahující téměř  tisíce hektarů,  kousek za hranicemi u saské obce Schönau-Berzdorfer, byla obrovská.  Jezero  Berzdorfer See je  o mnoho větší než naše Máchovo jezero. Jenom zaplnit objem bývalého hnědouhelného dolu  vodou z Lužické  Nisy,  trvalo plných 10 let.

Blaue Lagoon

Jeli jsme z  Hrádku nad Nisou přes polsko-německo-českou hranici směrem na Görlitz. Cesta odsud je dlouhá asi 30 km, jedeme po nové silnici  a za půl hodiny jsme téměř na místě. My hledáme místo s příznačným názvem Blaue Lagune, odbočujme na Tauchritz. Po pravé straně se objevuje obrovský důlní stroj. Je možné za poplatek  si stroj  prohlédnout. My, ale spěcháme dále, je vedro  a už se nemůžeme dočkat až se objeví hladina jezera.

Blaue Lagoon Berzdorfer See
Blaue Lagoon Berzdorfer See

Dovolená, relaxace, sport

Jezero a celá rekreační oblast slouží návštěvníkům druhou sezónu. I za tak krátkou dobu si nově vzniklá rekreační oblast, našla mnoho příznivců. Jezero je  určené k oddychu, sportům a relaxaci a vzniklo na místě, kde byl více jak 160 let důl na hnědé uhlí. Těžbu zde ukončili v roce 1997.

Pláže najdete na východní i jižní straně jezera. My jsme navštívili jižní část zvanou Blaue Lagune. Nedojeli jsme až k velkému parkovišti, ale zastavili jsme nějakých 200 m před stopkou, kde u silnice stála řada aut. Na placeném parkovišti zaplatíte 3 EUR a pohodlně sejdete k bílé písečné pláži. Písek je tady mořský, přivezený od Baltu. Je zde několik dřevěných mol, slunečníky, spousty dětí, najdete tady písčité kurty na volejbal, stánky s občerstvením, nechybí plavčík ani záchranná služba…nechybí vlajky zdejšího trojzemí : Německo, Polsko, Česko.

My jsme měli příchod k jezeru trochu dramatičtější, šli jsme kolem uhelného stroje, přes lesík a přeskočili vodní příkop. Já si zarazila do paty obrovský trn, naštěstí větší část bolestivého vpichu zachránila bota. Objevili jsme se  přímo na travnaté pláži u velkého mola s žlutošedými sloupy a nápisem Blaue Lagune. Tady bylo lidí mnohem méně, než o několik set metrů dál vzdálené „ bílé pláži „ .

písečná riviéra
písečná riviéra

Koupání

Při vstupu do vody mě šimrá do nohou tráva, to já teda ráda nemám, ale Honza mě ujišťuje, že je to známka čisté vody. No tak to rychle přeběhnu a až v hloubce je to ách,ách. Paráda. Jezero je rozlehlé, jsou vidět plachetnice,  surfaři , šlapadla, kajaky, čluny na hlavní pláži je rušno , až dost. Kolem jezera je stezka,  na které se střídají bruslaři, cyklisté, pěší.

Návštěvníky  jsou asi z největší části Poláci, kteří to mají k jezeru velmi blízko, také sem o hodně více jezdí Češi a samozřejmě Němci.

Nedaleko odsud, v polském městečku Radomietzyce, jsme cestou zpět do ČR objevili, sice pro veřejnost nepřístupný, ale překrásný zámek s pohnutou minulostí.

industriální Berzdorfer See
industriální Berzdorfer See
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *