• Menu
  • Menu

Betlém Hlinsko

Památková rezervace – Betlém Hlinsko

Betlém leží  přímo uprostřed města Hlinsko. Betlém Hlinsko – památková rezervace lidové architektury, roubené domky pocházejí z druhé poloviny . 20 roubených přízemních domků, které vznikaly do poloviny 18. století  (před výstavbou zde byla obecní pastvina )do začátku 20. století.  Jejich vznik souvisí se zrušením nevolnictví a rozvojem řemesel. Půvabná architektura byla domovem hlineckých hrnčířů , později ale také pěstitelů a zpracovatelů lnu, krejčích, pasířů a dalších řemeslníků.. Domky s typicky bohatě vyřezávanými lomenicemi na vrcholu uzavřené kabřincem se záklopovým prknem. Zde je pak barevný ornament s nápisem , který udává jméno stavitele a rok vzniku stavby.Každá chalupa má 2 místnosti a černou kuchyni. Nejlépe hodnocené jsou chalupy čp.62, (r-1777) a čp.159 (r.1765), chráněná jsou i další …Návštěvníci si mohou prohlédnout  domky , kde jsou umístěny dílny lidových řemeslníků .Během roku se v některých staveních pořádají tématické výstavy a v některých najdete prodejny s uměleckými předměty , uměleckou školu  i restauraci…

Betlém Hlinsko

Soubor lidových staveb Vysočina a masopustní průvody v Unesco

Betlém je od roku 1999 součástí Souboru lidových staveb Vysočina a od roku 1995 je část hlineckého Betlému prohlášena památkovou rezervací.

Dne 10. 11.2010 na svém summitu připsalo UNESCO na seznam nehmotného kulturního dědictví české masopustní průvody z Hlinecka. V Hlinsku najdete mimo Betléma, muzeum  (založeném 1874) a galerii , Ježdíkův dům.  Působili zde spisovatel K.V. Rais , který zde učil na zdejším gymnáziu, okolí si oblíbili i mnozí malíři, např Antonín Slavíček. Zajímavostí je roubená hospoda U sv. Huberta, která byla postavena bez použití jediného hřebíku.

Hlinsko je známé také výrobou elektrospotřebičů ETA. Hlinsko   najdete na úpatí žďárských vrchů asi 26 km od Chrudimi. Historie města sahá do 12. století. Již v 11. století zde existovala hrnčířská osada  – od materiálu pro hrnčíře pak je také odvozeno jméno  Hlinsko.

Betlém Hlinsko

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *