• Menu
  • Menu

Polička – město Bohuslava Martinů

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Pardubický kraj » Polička – město Bohuslava Martinů

Město Polička – královské věnné město , zasazené do mírného údolí je považováno za  vstupní bránu do Žďárských vrchů . Rozprostírá se na rozhraní dvou geomorfologických oblastí východočeské tabule a Českomoravské vrchoviny.

Město Polička bylo založeno v roce 1265 v rámci velkorysého plánu Přemysla Otakara II, vytvořit soustavu měst při obchodní stezce spojující Prahu s moravskými centry,  před tím patřila před rokem 1200 litomyšlskému klášteru.

V dubnu 1336 zde na čtyři dny zastavil Jan Lucemburský a v roce 1356 zde pobyl nejméně 3 dny Karel IV.

Strategickým významem bylo  vytvoření na pomezí hranic Čech a Moravy pohraniční pevnosti   – mohutných hradeb v Poličce

Husitká revoluce dopomohla k dovršení českého charakteru města, když odsud byl vypuzen německý katolický patriciát  a polička se stala ryze českým městem.

Centrum Bohuslava Martinů – se nachází v objektu Městského muzea. Je to historická budova , která r. 1934 byla věnována muzejnímu spolku Palacký. Do té doby byla sídlem měšťanské školy , kterou navštěvoval i Bohuslav Martinů.Bohuslav Martinů byl světově proslulý český skladatel (1890-1959).

Památky  ve městě :

Gotické opevnění

Kostel sv. Jakuba a Kostelec. Michal

Barokní radnice

Rodná světnička Bohuslava Martinů

Kostnice

Zvonice

Morový sloup –22 m vysoký z let 1727-1731, dle architekta Františka Maxmiliána Kaňky vytesal sochy Jiří František Pacák z Litomyšle, r 1748 nechala městská rada  sloup vyrýt Michalem Rentzem z Kuksu (dvorní rytec hraběte Šporka)

Pivovar v Poličce –  tradice vaření piva v Poličce , již roku 1517 bylo uděleno právo várečné 113. majitelům měšťanských domů.V roce 1996 v Poličce připili zlatavým mokem prezident Václav Havel a Německý prezident Roman Herzog.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *