• Menu
  • Menu

Branžež

Rekreační oblast a vyhlášené přírodní koupaliště se nachází na břehu Komárovského rybníka, asi 6 km od Mnichova Hradiště. V blízkém okolí se pak nachází půvabná skalní zákoutí a skály, které dokreslují romantickou kulisu nad Komárovským rybníkem. Ve středisku najdete možnost kempování a táboření.

Branžež

Komárovský rybník

Rybník, který kdysi vznikl /poprvé písemně zmiňován r. 1604) zatopením louky, se nachází se v rekreační oblasti Branžež – Nová Ves v okrese Mladá Boleslav. Další sídla v blízkém okolí jsou Zakopaná a Srbsko. Je  druhý největším /54 ha/, v CHKO Český ráj na tomto území po rybníku Žabakor. Komárovský rybník je Komárovský rybník je jediným zachovaným velkým rybníkem ze soustavy, která byla vybudována na toku říčky Kněžmostky.

Branžež

Ta soustava začínala pod hradem Kost a pokračovala po proudu až k Branžeži. Všechny rybníky tohoto komplexu byly ve 20. stol. zrušeny a pouze Komárovský byl opět obnoven.  Západní břeh zčásti tvoří sypaná, asi 350 m dlouhá hráz, v jejímž středu je  výpusť. Západní, východní a částečně i severní břeh jsou otevřeny do luk, východní břeh je pak zčásti porostlý rákosinami. Za severního břehu vybíhá do rybníka poloostrov, na kterém stojí osada Křineč pod osamělým skalním blokem. Jižní břeh je lemován borovým lesem, v němž se ukrývají soukromé rekreační objekty a autokemp s chatovou osadou. V minulosti byl rybník také cennou chráněnou lokalitou s výskytem řady vzácných rostlinných druhů, ta však zanikla po r. 1950 v důsledku rozšíření vodní plochy. /část textu: historie 20.7. 2016  – Jiří Špaček (zdroj Tomáš Koutek: Nejkrásnější české rybníky, nakl. Brána 2008).

Branžež

Vstup do vody je písčitý a určitě je to místo vhodné pro rodiny s dětmi a milovníky kempování. Celkem jsou tady 3 kempy. Je zde několik pláží. V areálu i v okolí rybníka je mnoho možností příjemného občerstvení a dalšího sportovního vyžití, k dispozici jsou hřistě pro volejbal, beach či nohejbal, stolní tenis a další. Dříve byl rybník převážně rybářským střediskem.

Branžež

Výlety v okolí Branřeže

Místo a celá oblast jsou skvělým místem pro pěší a  cyklistické výlety a ideálním místem pro letní dovolenou.

Tipy na výlet v okolí: hrad Kost, rozhledna Čížovka a Dneboh, zřícenina hradu Valečov,  zámek Svijany, Hamr na jezeře, zámek Hrubá Skála, Podtrosecké rybníky, curia Vítkov, zřícenina hradu Zvířetice

Branžež
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *