• Menu
  • Menu

Budapešť – město na které nezapomenu

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Maďarsko » Budapešť – město na které nezapomenu

Hlavní město Maďarska je z České republiky dostupné vlakem i autobusem. Doporučila bych autobus firmy Student Agency. Ceny jsou v porovnání s Českými drahami několikanásobně nižší. Já našla jízdenku za 350 kč. Kdežto dráhy tuto vzdálenost Brno- Budapešť  nabízí v relaci 1300 kč. Přátelé cestující z německých Drážďan však platili za totožný vlak a jednou tak dlouhou trasu pouhých 29 euro. Cena k nesrovnání díky německým dotacím a výhodným akcím. Toť vše k cenám.

Parlament – foto Jorge Martín Cano

Pokud pojedete opravdu autobusem společnosti Student Agency, přistanete v části Népliget. Odtud je celkem jednoduché dostat se na hlavní vlakové nádraží, do centra či kamkoliv. My využívali naše pěší pohony a nikoli metro či tramvaj.

Na celkové rozloze 525 km² žije okolo 1,7 milionu obyvatel. Jak asi každý ví, sídlo je tvořeno ze dvou částí Budy a Peště, které byly v minulosti spojeny v jedno jediné město. Části rozděluje řeka Dunaj, která ve svém korytě tvoří několik přírodních ostrovů. Nejvýznamnější a pravděpodobně nejzajímavější je ostrov Markétin (Margit-sziget), který pluje v centrální části Budapešti. Rozlišnost mostů, jejich uměleckého ztvárnění i stáří velmi zaujme. Jeden z nejstarších se nachází na ose Parlamentu, nejznámější budovy hlavního města.

Obě části mají zcela rozličný charakter, strukturu, architekturu, náplň i atmosféru. Pest je místem barů, zábavy, obytných domů, hostelů, nákupních pasáží a čilého nočního ruchu. Buda naopak městem památek, kultury, dlážděných cest a kostelů.

V hlavním městě můžete ochutnat typickou ostrou maďarskou kuchyni, tokajské víno a zaposlouchat se do divoké hudby. Restaurací nabízejících speciality místní kuchyně je nespočet. Nás ovšem zklamalo maďarské pivo. Obarvená voda bez chuti a bez zápachu nás bohužel nijak nenadchla, tak jsme se radši věnovali památkám.

Povinná je samozřejmě návštěva parlamentu. Nejoslavovanější budova tyčící se na břehu Dunaje se pyšní překrásnou fasádou. Bílá barva konstratující s červenou střechou získává neskutečný výraz při západu slunce. Právě na tento okamžik zde čekáme a náležitě si jej užíváme. Při starém mostu spojující parlament s druhým břehem se k slavnému Budínskému hradu sune prastará zachovalá lanovka s jedinečnou atmosférou. My však volíme cestu pěšky na samotný vrchol kopce. Nad mostem zahlodaným do těla hory je krásný výhled z terasy na celou Budapešť. Pokračujeme na vrchol Várhegy. Zde na nás již čeká mohutný královský palác, který chrání ještě mohutnější zeď. O kousek dál již obdivujeme chrám sv. Matyáše. Klasická stavba z bílého kamene skrývající v sobě překrásnou výzdobu dýchá pravou maďarskou atmosférou. Skýtá stín v rozpáleném létě. Při její boční lodi se rozléhá galerie postavená ve stejném stylu. Pro vstup na ni se platí vstupné a čeká vás výhled vhodný obdivu.

Dalším pozoruhodným vrcholem Budapešti je Gellért, z jehož čepice je překrásně vidět na celé sídlo. Jeho znakem je socha Svobody hledící do dáli a vítající nově příchozí.

Všechny tyto památky jsou dozajista krásné a obdivuhodné klenoty, avšak mne nejvíc zaujala jiná stránka Budapešti a to lázeňská kultura. Vyzkoušeli jsme zde dva rozlišné lázeňské komplexy. První se nazývá Rudas Therm. Tento je a zůstane mou láskou. Nachází se pod vrcholem Gellért a z dálky stavba nijak vábně nevypadá. My však byli již předem natěšeni obrázky z internetu na její interiér. Po zaplacení vstupu 3200 ft (cca 300kč) je možné zde strávit kolik jen času chcete (samozřejmě v rámci otevírací doby, která končí v osm hodin). Pozor jen na striktní rozdělení vstupu pro ženy a muže. Muži mohou každý den vyjma úterý. Ženy pouze v úterý a o víkendu jsou lázně smíšené.

Interiér lázní mne zcela omámil. Atmosféra a vůně mokrých cihel a kamene smíšená s minerály vypařovanými z vody…. To však není vše. V centrální místnosti se nachází nádrž o teplotě 36°C. Objímá ji kupole s otvory pro barevná sklíčka. Světlo tak ozařuje modrou vodu všemi možnými barvami a vnáší tajemnou atmosféru dávných dob. Je možné strávit hodiny na zádech v této nádrži a pozorovat kupoli. Po obvodu místnosti jsou další čtyři nádrže s rozlišnou teplotou (28, 30, 32 a 42°C). Každá se zurčícím pramenem a osvětlenou vodou. S přáteli opravdu cítíme atmosféru dávných časů. Samotná budova byla postavena roku 1550 a následně rekonstruována pašou Sokoli Mustafa o šestnáct let později.  Síla tradice tureckých lázní pulzuje z každého kamene, z každé kapky vody. V saunách i páře, v horké vodě i v ledové nádrži. Všude cítíte sílu dávných časů. Pro mě nezapomenutelný zážitek.

Druhými lázněmi, které jsme navštívili, byl komplex Szechenyi (Szechenyi Gyógyfürdő). Již zcela jiný prožitek. Szechenyi byly první lázně na straně Pesti. Do této doby se všechny komplexy nacházely pouze v druhé části města. Historie tohoto místa sahá do roku 1881. Zprvu sloužilo jako příležitostné lázně, později byly překonfigurovány na lázně permanentní. Zpočátku též se systémem mužských a ženských dní. Nyní již tento pořádek nefunguje a vstup je povolen oběma pohlavím po celý týden. Interiér však není nijak uchvacující. Modré dlaždice pokrývající stěny i podlahu připomínají doby komunismu. Avšak venkovní část s bazénem a termální částí s permanentní teplotou 34°C nabízí krásné prostředí. Dekorativní stěny budovy objímající nádrž na svém nádvoří se neomrzí. Doporučuji však dodržovat doporučení psaná při bazénech. Ve venkovní nádrži je doporučená doba pobytu 20 minut. Bohužel máme vyzkoušeno, že delší nepřetržitý pobyt kamarádovi opravdu neprospěl (cca 2hodiny). Lázně jsou známé především hrou šachu přímo ve vodě. Muži všeho věku poměřují své síly a zamyšleně hledí na hrací desky. Nemusí vyzývat kolemjdoucí, zájemců je víc než dost. A jde opravdu o zajímavou nevšední podívanou.

Budapešť nabízí spoustu zajímavých malých náměstí, velkých soch, příjemných lidí. Avšak velký problém je neznalost jazyka. Angličtina a němčina zde jaksi nejsou populárními předměty ve školách. Sem tam jsme prorazili s francouzštinou, avšak také jen zřídka.

Město lázní, pikantních jídel a tokajského vína vás vřele uvítá a zapíše se do vašeho srdce.

 

 

Katka

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *