• Menu
  • Menu

Budapešť – září 2017

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Maďarsko » Budapešť – září 2017

Babí léto v Budapešti

Na dámskou jízdu jsme vyrazily po desáté a téhle naší jubilejní jízdy jsme se zúčastnily v plné sestavě osmi ženských. Tentokrát jsme poprvé vyrazily vlakem. Protože spojení z Trutnova není nic moc, koupily jsme si jízdenky z/do Pardubic, kam jsme se přepravily autem, jen Péťa s Leli přijely z Prahy taky vlakem. Lístky jsme kupovaly cca dva měsíce dopředu včetně místenek, za které jsme byly moc vděčné, protože hlavně při cestě zpátky byl vlak narvaný a spousta lidí musela stát. Na cestě tam nám pravda trochu nevyšlo umístění místenek, když jsme sice seděly po dvojicích, ale zády k sobě, avšak na cestě zpět jsme už obsadily dvě čtyřky vedle sebe. Cesta celkem utekla, vždy jsme měly cca 15 min zpoždění, takže cesta trvala necelých 6 hodin. Koupily jsme si lístky do druhé třídy, což úplně stačilo, i když tady nebyla třeba wi-fi. Některé z nás využily i jídelní vůz, kde nás mile překvapily celkem slušné ceny.

Stejně jako do Čech dorazilo i do Budapešti na konci září babí léto, takže po všechny 4 dny bylo moc hezky, slunečno a celkem teplo. Někdy to bylo na tričko, někdy jsme se musely přiobléct, ale rozhodně jsme si nemohly stěžovat.

      Na kolik to vyšlo?

Jízdenka Pardubice – Budapešť a zpět                                                                    1.490,-Kč

Ubytování na tři noci                                                                                                  1.090,-Kč

Doprava v Maďarsku                                                                                                     570,-Kč

Jídlo +  pití                                                                                                                   1.280,-Kč

Vstupy                                                                                                                               650,-Kč

Ostatní (suvenýry, pohledy …)                                                                                      500,-Kč

NÁKLADY CELKEM:                                                                                        5.580,-Kč

Parlament

Ve čtvrtek jsme vyrazily z Trutnova chvíli po šesté hodině – vzala nás všechny Marťa jedním autem a v Jaroměři jsme ještě přibraly Denisu. Protože v Pardubicích není u vlakového nádraží pořádné parkoviště, zaparkovaly jsme (stejně jako řada dalších) na parkovišti u Alberta a pak se čtyři dny modlily, abychom tam auto zase v neděli našly. Před nádražím už na nás čekaly Péťa a Leli, které přijely vlakem z Prahy. Náš vlak měl odjíždět v 8.49 hod., ale měl cca 5 minut zpoždění. Našly jsme si svůj vagón a bohužel zjistily, že nesedíme naproti sobě, ale zády k sobě. Nu což, i tak jsme spolu mohly komunikovat a na kecání jsme měly další 3 dny.

Budapešť

Cesta celkem utíkala a kolem půl třetí jsme tak dorazily do Budapešti. Chvíli jsme hledaly tu správnou zastávku busu 133E, který nás měl přiblížit k ubytování. Lístky jsme si nakonec koupily přímo na zastávce z automatu – vyplatilo se koupit balení 10lístků, protože lístek tak vyšel na 300 HUF. Kdybychom lístky kupovaly po jednom, stálo by to 350 HUF. Co se převodu týká, tak platilo, že 100 maďarských forintů je cca 9 českých korun.

Autobusem jsme jely jen jednu zastávku na Blaha Lujza tér a pak už musely přejít k našemu ubytování na Erzsebet krt.35 pěšky. Bydlení jsme tentokrát zamluvily přes www.airbnb.cz. Šlo o krásný byt v domě s pavlačemi. Bydlely jsme ve třetím poschodí, ale dům měl i výtah, takže kdo nechtěl, po schodech nemusel. Ačkoli jsme bydlely na hodně rušné ulici, byl v bytě naprostý klid. Měly jsme 4 pokoje, přičemž součástí jednoho byla i kuchyňka. V bytě byly dvě sprchy a dva záchody, takže jsme se tam v osmi v pohodě vystřídaly. Je pravda, že byt by potřeboval trochu opravit – nejvíc nám vadilo, že nefungovala lednice, ale i tak šlo o nejlepší ubytování, které jsme na našich cestách měly.

Řetězový most

Poté, co jsme se vybalily, jsme vyrazily do města. Po cca půl hodince jsme došly k Dunaji a hned si koupily lístky na páteční loď do Szentendre za 2.200 HUF na osobu. Pak jsme se přes Řetězový most (Lánchíd) vydaly na druhý břeh do části zvané Buda, resp. Budín. Řetězový most je nejstarším a nejznámějším mostem v Budapešti. Nechal ho postavit šlechtic a politik István Széchényi po velkých záplavách ve 30. letech 19. století. 202 metrů dlouhý most vznikal v letech 1839 – 1849. Během druhé světové války byl však zničen a obnovy se dočkal až roku 1949. Část z nás se svezla místní lanovkou (cesta 1.200 HUF je za tu minutku jízdy dost přemrštěná, ale jde o zážitek, že?), druhá půlka mezitím vyběhla kopec k hradu pěšky.

Rybářská bašta

 

Když jsme se všechny sešly, prohlédly jsme si zvenčí hrad a pak už nás hlad dohnal do první hospody, která nám přišla do cesty. Jídlo bylo dobré (až na pizzu), ale měly jsme docela problém dopočítat se, kolik má která vlastně zaplatit – jak jsme zjistily druhý den, bylo to proto, že nám k účtu automaticky připočetli 15% spropitného. V jídelním lístku to sice napsáno neměli, ale asi je to v Maďarsku normální.

Rybářská bašta

Z hospody jsme to vzaly kolem Matyášova chrámu, ve kterém byly korunováni poslední maďarští králové, k Rybářské baště, odkud byl nádherný výhled na osvětlenou budovu Parlamentu. Na místě Rybářské bašty se ve středověku nacházel trh s rybami. Pak už jsme se pomalu vrátily zpátky do bytu, kde jsme celkem s nadšením zalehly do postelí, protože jsme v nohách za to odpoledne měly skoro 12 kilometrů.

následující výlet skanzen  SZENTENDRE

Simona

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *