Všichni dobří rodáci
Malé historické město se nachází na Českomoravské (Hornosvratecké vrchovině) asi 11 km od Poličky. Dominantou náměstí Na Podkově je budova radnice. Barokní stavba s 37 m vysokou cibulovitou věží, s hodinami ukazujícími čas na 4 strany, se vzácným strojem, který byl při poslední opravě napojen na časový radiový signál z Franfurktu na Mohanem.
První radní dům stavěli purkmistr a konšelé v roce 1560. Stavba nové radnice byla dokončena v roce 1719. Během dalších let byla budova několikrát opravována a byly zde provedeny stavební úpravy. Síň procházející celým poschodím je nad jedním oknem zdobená německy psanou básní o Bystrém, druhé okno je zdobeno toutéž básní v češtině.
Historie budovy je úzce spjata se životem občanů města. Tady natočil Vojtěch Jasný filmy – Všichni dobří rodáci a Návrat ztraceného ráje.
Poutní kostel sv. Jana Křtitele a P. Marie Karmelské
Dominanta města, kostel sv. Jana Křtitele a P. Marie Karmelské, byl vystavěn v letech 1722 až 1726 majitelem panství Františkem Rudolfem z Hohenemsu na místě staršího, asi gotického kostela, zmiňovaného r.1359 a upraveného v roce 1601. Poblíž kostela je je barokní fara se vstupním portálem zdobeným erbem Kateřiny z Martinic a Valderode.
Brtounova chaloupka
Dřevěné stavení Na Podměstí č.137 s letopočtem 1723. Od roku 1772 obývané Brtounovým rodem. Jan Brtoun, účastník revolučních událostí roku 1848 a přítel Vincence-Federsela-Vedřela (1812-1895), očekával od císařem vyhlášené konstituce „ráj na zemi“. Píše o něm Teréza Nováková v románu Na librově gruntě. Na římse je vyryt kroužek o průměru 11 cm, což prý značilo velikost bochánku chleba v roce 1811. V současné době je zde Minimuzeum s expozicí lidového umění a ševcovského řemesla. Součástí expozice je také obraz venezuelské malířky Maicy Gonzales, která jej věnovala městu v roce 2004.
Domov na zámku v Bystrém
V objektu renesančního zámku se nachází Ústav sociální péče.
U Svatojánského mostu
Soubor soch sv. Jana Nepomuckého a sv. Václava. Na kamenném mostě přes Bysterský potok, z roku 1713, se nacházejí sochy sv. Petra z Alkantery a sv. Jana Nepomuckého.
Rybník Rebeka
Výměra rybníka je 0,8 ha. Rybník, dříve označovaný jako Židův, Dolní, Pod Chmelnicí, ale nejvíce známý jako rybník Rebeka. Marie Rebeka Josefa hraběnka z Hohenemsu a Harrachu se provdala za Františka Xavera, hraběte z Harrachu, pána na zámku v Kuníně na severní Moravě. Pod hrází rybníka v domě č.p. 191 byla zřízena vrchnostenská palírna a vyráběl se zde líh a likéry. Obyvateli tohoto domu byli i židovští obyvatelé Bystrého, kteří zde měli svoji motlitebnu. V roce 1877 Palírna vyhořela. Později zde vznikla ševcovská i tkalcovská dílna.
Přidat komentář