• Menu
  • Menu

Caldeirao Verde a Inferno, Madeira

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Portugalsko » Madeira » Caldeirao Verde a Inferno, Madeira

Levada Inferno

Na Caldeiro Inferno, nebo chcete-li Levada Inferno, jsme narazili náhodou, v cestovatelské diskuzi o Madeiře. V některých mapách je tato cesta dokonce zaznačena jen jako nedůležitá jedna z možných cest. Pro mě je Levada Inferno jedním z nejkrásnějších míst na ostrově.

Vše záleží na počasí. Pokud budete mít štěstí a déšť s mlžnými opary, které často plní zdejší údolí, se vám vyhnou obloukem, nad výhledy po okolí se vám bude tajit dech. Strmé srázy, ostré vrcholky hor a stromy s mlžnými opary jsou tím, co dělá Caldeiro Inferno nezapomenutelným místem Madeiry.

Začínáme v Queimadas

Abyste se dostali do Caldeiro Inferno, musíte nejdřív projít cestu okolo Levady Verde. Počátečním místem celého výletu je parkoviště s názvem Queimadas, které se nachází nad městečkem Santana. Vede k němu poměrně špatně značená cesta, takže pokud se tak jako my omylem dostanete na cestu vedoucí na Pico das Pedras, nemusíte zoufat. I zde je parkoviště, ze kterého se můžete vypravit na trek. Ten si akorát budete muset prodloužit o pár kilometrů (celkem 4 km) rovinaté cesty.

Caldeiro Verde
Caldeiro Verde

Špatnou zprávou je, že ani na jedno z parkovišť nejezdí veřejný autobus. Pokud se tedy budete chtít na výlet vypravit, nezbyde vám nic jiného než si půjčit auto, případně do Queimadas dostopovat.

První část pěší cesty z parkoviště u Forsthaus Pico das Pedras (pozn.- Na parkoviště vás zavede velká cedule s nápisem Queidamas.) vede po pohodlné široké cestě okolo statných listnáčů. Ztratit se v podstatě nemůžete. Už za 2 km, na které vám bude stačit maximálně půlhodina chůze, přijdete k parkovišti Queimadas. Tady můžete dobrat pitnou vodu, případně si zajít na (poměrně nechutný) záchod. Pokračovat dál budete opět po rovinaté cestě, která se brzy velmi zúží. Čekejte zvýšený výskyt turistů, skalní výchozy s výhledy do hlubokého údolí a místa, ze kterých může mít nejeden závrať.

Caldeiro Verde
Caldeiro Verde

Na některých úsecích půjdete v podstatě pouze po konstrukci levady, takže pokud patříte mezi lidi trpící závratí a výšky vám nedělají dobře, doporučuji se tomuto výletu spíše vyhnout. Po několika kilometrech rovinaté chůze se dostanete k prvnímu z několika tunelů. Pokud jste doma zapomněli čelovku/baterku/baterku na mobilu, můžete to rovnou otočit. Bez světla nemáte v temných tunelech šanci.

Levada Verde je dobře značena. Cestou narazíte na odbočku k jejímu konci- vodopádu, který byste si neměli nechat ujít. Stačí pár fotek a můžete se vrátit zpátky na cestu, která pokračuje okolo Lavada Inferno. Většina turistů se v tomto bodě otáčí zpět ke svému autu, což je ovšem obrovská škoda. Zlatý hřeb celého výletu totiž teprve přichází.

Caldeirao do Inferno
Caldeirao do Inferno

Vodopád

Hned za první zatáčkou na vás čeká překvapení v podobě vodopádu, kterému se bohužel nejde vyhnout. Schovejte vše pod nepromokavou bundu/pláštěnku a běžte, nic jiného vám nezbývá. Cesta pak chvíli vede okolo skalních výchozů, načež se stáčí doleva a pokračuje po strmých schodech vzhůru. Odbočku neminete, je značena cedulí Caldeira Inferno 900 m. Po ostrém schodištním výstupu na vás čeká první past. Došli jste před tunel, který vede přibližně 2,9 km pod celou horou. Pokud chcete dojít až na konec Caldeira Inferno, musíte se vydat doprava okolo bazénu se zákazem plavání a cestu tunelem si pro tentokrát odpustit.

Po několika tunelech se dostanete do další pasti – vodopád a úzká soutěska láká myšlenkou, že tohle je konec cesty. I přesto, že je další tunel zahrazen betonovým kvádrem, musíte pokračovat dál. Vodopád s překrásnou mnoha metrovou mechovou stěnou je hlavním vrcholem celého výletu. Až se dostatečně pokocháte zdejší faunou, florou, výhledy a obecně pohádkovým prostředím, můžete vyrazit stejnou cestou zpět k autu.

© www.justwalkit.cz

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

komentář