• Menu
  • Menu

Funchal a jižní pobřeží Madeiry

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Portugalsko » Madeira » Funchal a jižní pobřeží Madeiry

Hlavní město Funchal

Ostrov věčného jara, golfistů a pěších turistů ráj, to je Madeira, blíže africkému pobřeží než portugalskému, jehož je součástí, věčně rozkvetlá a zelená, perla zmítaná v Atlantském oceánu, která je tak kopcovitá, že zdejší letiště stojí na umělých pilířích ukotvených z části ve skále z části v oceánu.

Jižní pobřeží Madeiry je výrazně více obydlené, než jakákoli jiná část ostrova. Tento fakt je dán především klimatem. Jižní část má teplejší a sušší klima, než větrem a deštěm často soužený sever. Na jihu se nachází i hlavní město a správní centrum ostrova, Funchal.

okolí Funchalu
okolí Funchalu

Většina turistů se ubytuje v některém z mnoha hotelů, které jsou rozesety všude po městě a odtud pak vyráží na výlety okolo ostrova. Z Funchalu vyjíždí i většina linkových autobusů, které následně pokračují svou trasou do všech možných koutů ostrova. Hotely, hostely, obchody, restaurace, cestovní agentury, půjčovny aut, turistické atrakce a památky, ve Funchalu je k dostání vše, na co jste během plánování svého výletu mohli doma zapomenout.

Kempování na Madeiře

Pokud budete chtít na Madeiře kempovat, je možné si v jednom místních outdoorových obchodů koupit od plynového vařiče, kartuše, přes stan naprosto jakékoli vybavení. Ne, Madeira opravdu není středověkým ostrovem, kam jsme se propadli časem.  (Pozn. Jeden outdoorový obchod potkáte na hlavní přístavní ulici, hned vedle bílé pevnosti. Můžete se i zeptat taxikářů- rádi s hledáním pomohou.)

Zajímavosti kolem Funchalu

            Okolo Funchalu je hned několik turistických cílů. Mezi ty patří i útes Cabo Girao (580 m). Údajně druhý nejvyšší evropský útes (o věrohodnosti tohoto tvrzení se dá ovšem pochybovat) skýtá překrásný výhled na Atlantský oceán a ostrov Porto Santo, který administrativně náleží k Madeiře, od níž je vzdálený necelých 50 km. I sem si můžete udělat výlet. Lodě mezi Funchalem a Porto Santo jezdí každý den. Cestovní kanceláře nabízí také jednodenní výlety.

lanovka na Monte
lanovka na Monte

 

ÚTES CABO GIRÃO

Vraťme se ovšem na Cabo Girao, který je od Funchalu vzdálen přibližně 20 km západním směrem. Cedule s nápisy „Cabo Girao“ by vás měly bezpečně dovézt až na parkoviště a skleněnou vyhlídkovou plošinu. (Z Funchalu sem jezdí i linkový autobus č. 154.) Pokud trpíte závratí, raději zůstaňte na hotelovém pokoji. Vyhlídková plošina má skleněné dlaždice, takže můžete pozorovat 580 m vzduchu pod svýma nohama, až do míst, kde se moře dotýká pobřeží. Úplně dole je několik typických domečků s políčky, které jsou rozesety po celém ostrově a nachází se i v nejbizarnějších místech, jako třeba tady.

        Dalším zajímavým místem nedaleko Funchalu je vilová čtvrť Monte. Ta se nachází na silnici č. 103, severovýchodně od centra města. Doveze vás sem linkový autobus č. 20, 21, nebo pohodlná moderní lanová dráha. V Monte můžete strávit několik hodin. Nachází se zde velmi populární botanická zahrada Jardim Tropical a nedaleko kostela Igreja de Nossa Senhora (Panny Marie), ve kterém je pochován poslední rakouský císař Karel I. Habsburský, najdete i „carro de cesto“. Až se pokocháte místními památkami, můžete využít právě těchto saní k jízdě zpět do Funchalu. Carro de cesto jsou dřevěné saně, které ovládají dva ostrované oblečení do bílého tradičního obleku se slamákem. Za dvoukilometrový sjezd zaplatíte, na můj vkus poměrně vysokou cenu, několik desítek euro. A protože další zvláštnost – ozubenou parní dráhu, která na Monte vedla, po několika vážných nehodách zrušili v roce 1943, nezbyde vám než se z Monte vrátit zpět dolů do Funchalu po svých, autobusem, anebo lanovkou.

© www.justwalkit.cz

 

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *