• Menu
  • Menu

Hadriánův val, UNESCO

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Velká Británie » Hadriánův val, UNESCO

Čím začít článek o severní hranici antické Římské Říše? Těžko říci. Má představa o tom, že každý školou povinný určitě ví, co je to Hadriánův val a kde leží, se může zdát poměrně zkreslená, a tak tedy trochu „školních“ informací na začátek snad nikomu neuškodí.

Roku 122 n. l. začala jedna z nejvelkolepějších staveb Antiky – stavba severní hranice Římské Říše, známá jako Hadriánův val. Účelem celé stavby, která trvala okolo 10 let, bylo zabránění nájezdů skotských kmenů na severní osady římského impéria. Výsledkem bylo 80 římských mil (117 kilometrů) dlouhé opevnění, jehož dochované zbytky se nachází v linii od města Newcastle upon Tyne na východě po záliv Solway na západě.

pevnost Housesteads Roman Fort
pevnost Housesteads Roman Fort

V roce 1987 byl Hadriánův val zařazen mezi světové kulturní dědictví UNESCO. Nyní se dá tvrdit, že na této stavbě závisí téměř veškerý turistický ruch severní Anglie. Proto je v okolí valu zřízeno několik tematických muzeí, například muzeum římské armády nebo Římské Říše. Okolo hlavní silnice vedoucí z východu na západ (A69) můžete najít spoustu ukazatelů na římské vykopávky, případně na odkryté zbytky valu, okolo kterých jsou velká turistická parkoviště a informační centra. Pokud vás zajímá antická tématika, obrana a válečnictví té doby, pak si vyhraďte na návštěvu tohoto místa více času- budete ho potřebovat!

Pro sportovní nadšence mám jeden skvělý typ – okolo celé trasy valu vede turistická stezka, která se dá projít za 3-4 dny (117 km). Samozřejmě že podél celé trasy najdete mnoho kempů, hostelů typu B&B – (Bed and Breakfast – tedy pokoj se snídaní) a nechybí zde ani luxusní hotely.

krajina okolo valu
krajina okolo valu

Velmi důležité upozornění před cestou: trasa Hadriánova valu je velmi exponovaná, proto zde neustále fouká. A popravdě není to jen tak ledajaký větříček. Pokud si zvolíte cestu z východu na západ, pak se připravte na vítr, který jsem v minulosti zažila pouze na horských hřebenech. Proto opravdu vřele doporučuji vydat se na trasu ze západu a pokračovat na východ až do krásného města Newcastle upon Tyne. Také si nemyslete, že stezka povede celou dobu okolo Hadriánova valu. Existují opravdu dlouhé úseky, během kterých je jedinou zajímavostí místní krajina, a i ta vás po čase omrzí.

Pokud se chcete vypravit na stezku, ale na chůzi máte jen jeden den, doporučuji zvolit nejzajímavější část celé trasy. Ta začíná kousek za městečkem Greenhead a pokračuje okolo Muzea římské armády až k pozůstatkům římské pevnosti Housesteads Roman Fort. Na rozdíl od zbytku trasy, téměř po celou cestu půjdete okolo odkrytého valu. Po cestě budete navíc procházet okolo pozůstatků několika strážních věží. Pokud budete mít dostatek sil, doporučuji si trasu protáhnout až k Římské pevnosti Chesters Roman Fort, která se nachází kousek od krásného městečka Hexham.

Na této trase okolo Hadrianova valu není žádný obchod a pro občerstvení byste museli sejít z trasy do jednoho z místních B&B hostelu nebo hotelu. Pokud nechcete jít trasu podél valu tam a zpátky, protože se potřebujete nějak dostat k autu, asi nejlepší je využít místní soukromé autobusové linky. Informace o pravidelných spojích dostanete ve všech informačních centrech. Autobus vyjíždí několikrát denně z Carlisle až do Hexhamu a zpět. Stačí jen naskočit 🙂 .

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *