• Menu
  • Menu

Castle Kennedy gardens

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Skotsko » Castle Kennedy gardens

Park u zámku Castle Kennedy Gardens

I přesto, že většina návštěvníků Skotska zamíří přímo na Vysočinu (Highlands) a k severozápadnímu pobřeží, jsou i jiná zajímavá místa ve skotské krajině, které by byly škoda jen rychle projet cestou na sever. Jedním z takových míst je jihozápadní část oblasti Dumfries a Galloway.

Mezi místní „top 1“ turistické atrakce patří kromě nejjižnějšího bodu Skotska (Mull of Galloway) a největšího zalesněného území v Británii (Galloway Forest Park) také velký krajinářský park okolo Zámku Kennedy (Castle Kennedy Gardens).

výhled přes hlavní louku
výhled přes hlavní louku

Typický anglický krajinářský park se nachází jen 5 kilometrů východně od města Stranraer. Otevřeno zde mají denně od 10:00 do 17:00 od dubna do konce září. Za vstup zaplatíte 5 liber, zlevněné vstupné pro studenty a důchodce činí 3,5 liber.

(www.castlekennedygardens.co.uk)

Z hlavní silnice A75 vás na místní pozemky navedou hnědé cedule, kterými se dostanete do starodávné a snad původní aleje, kterou v současné době tvoří obrovské vzrostlé listnáče. Hned za alejí následuje výhled na celé panství, kterému na horizontu dominuje sousední zámek Lochinch Castle- sídlo hraběte ze Stairu. Ten je sice pro návštěvníky uzavřen, můžete se ovšem projít po jeho zahradách, ze kterých zase naopak dohlédnete až k příjezdové cestě. Trasa pokračuje okolo jezera, jehož břehy jsou posety rododendrony. Ostatně stejně jako celý park, takže pokud nemáte rádi zbytečně křiklavé a přeplácané výsadby, doporučuji návštěvu v letních a podzimních měsících, kdy jsou různobarevné rododendrony jež odkvetlé.

průsek lemovaný alejí z blahočtu čilského
průsek lemovaný alejí z blahočtu čilského

Po procházce okolo jezera na vás čeká mostek, který přehrazuje strouhu lemovanou palmami a pak už konečně následuje parkoviště pro automobily, návštěvnické centrum s pokladnou a samozřejmě nemůže chybět ani kavárna s tradičními domácími dortíky.

            Hned na první loučce na vás čeká zřícenina místního hradu, od kterého se můžete před vlastní prohlídkou parku vydat do zahrady obehnané zdí. Zde se nachází mnoho trvalkových záhonů. Místní barevné kombinace a celková kompozice tvarů, textur a struktur trvalek se může stát zdrojem inspirace pro vaši vlastní zahradu. Rozhodně se ovšem neinspirujte místním systémem péče o výsadby. I na této zahradě je totiž poznat nedostatek pracovní síly, která by se o náročné výsadby zvládla postarat.

Kromě procházek okolo řeky, mezi zalesněnou částí a po travnatých loukách můžete v 30ti hektarovém(!) krajinářsky upraveném parku obdivovat i jezírko, které je téměř celé porostlé lekníny, nebo zajímavé land artové terasy a kopečky. Nachází se zde i 21 stromů s označením „šampión“. Tyto stromy vyhrály v různých kategoriích- jako například nejvyšší, nejkrásnější nebo nejstarší strom v oblasti Dumfries and Galloway, ve Skotsku nebo ve Velké Británii.

V neposlední řadě jsou zde i zajímavé výsadby stromů. Hlavní průseky jsou totiž vymezeny jedno-druhovými alejemi, takže máte možnost procházet například „tújovou alejí“, „alejí blahočtu čilského“ nebo třeba „bukovou alejí“. Celkem je na pozemcích 8 různých alejí, které ještě stále tvoří pár stromů z původní výsadby.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *