• Menu
  • Menu

Glenluce abbey

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Skotsko » Glenluce abbey

V oblasti Dumfries and Galloway se ve středověku vyskytovala hned tři cisterciácká opatství. Z čediče postavené opatství Dundrennan abbey, z červeného pískovce Sweatheard abbey a ze stejného materiálu Glenluce abbey. Z kdysi prosperujících křesťanských budov do dnešních dní zbyly pouze trosky.  Pár polorozpadlých lodí, několik zastřešených částí kdysi honosných sídel a obvodové zdi, které jako jediné mohou doložit rozlehlost těchto památek. To je současná podoba všech třech klášterů.

Glenluce abbey
Glenluce abbey

Údajně nejrozpadlejší ze všech třech středověkých opatství je právě Glenluce abbey, které se nachází přibližně 17 kilometrů na východ od města Stranraer. Z hlavní silnice (A75) vás k němu dovedou hnědé turistické cedule.

Trosky, okolo kterých je tradičně skotský upravený trávníček, jsou umístěny v mírném údolí a jsou tak trochu „bokem“ od nedaleké vesničky Glenluce, ze které se k památce můžete vydat tradičně po silnici nebo využít značené turistické trasy, na které vás nebudou atakovat projíždějící automobily.

I přesto, že jsou zbytky z opatství Glenluce abbey oploceny a hned u vchodové branky uvidíte ceduli otevřeno duben až září, denně 9:30 – 18:30, vstupné 3,20 liber, není zde nikdo, komu byste případný poplatek mohli zaplatit. Nejdřív nám přišlo hloupé platit za něco, co vidíme i zvenčí (plot totiž ani zdaleka nezakrývá pohled na zbytky z budovy), když jsme ale viděli, že vstupné nikdo nevybírá, rozhodly jsme se trosky probádat stejně jako ostatní návštěvníci trochu zblízka.

Klášter byl založen v roce 1192 jako dceřiná budova opatství Dundrennan. I přesto, že se jedná spíše o zbytky seskupených kamenů, než o budovu jako takovou, dochovala se zde kapitula z 15. století. Téměř neporušená žebrová klenba vytváří prý vynikající akustiku. Kapitula byla bohužel během naší návštěvy zamčená, takže jsme mohli nakouknout pouze přes středověké okno. Čtvercový půdorys, okolo jehož bočních stran, jsou umístěny lavice, jsme viděli i přes sklo, zato motiv symbolu úrodnosti- postavu zeleného mužíčka, který by měl být údajně vytesán na krakorcích a na stropě v této místnosti, jsme si bohužel mohli pouze domyslet.

Glenluce abbey
Glenluce abbey

I poslední z místních „významných pozůstatků“ kterým je mnišský systém zásobování vodou jsme si občas museli domyslet. Údajně by zde totiž mělo být vidět keramické vodovodní potrubí a s ním dokonce i jeho uzavřená dělící skříň. Ať už jsme hledali uvnitř nebo okolo kláštera, žádných významných kanálků jsme si bohužel nevšimli.

I přesto, že je Glenluce pouze malou atrakcí v porovnání s dalšími turistickými zajímavostmi v oblasti Dumfries and Galloway, pokud máte trochu času, může to být hezká zastávka na nepříjemné trase silnice A 75. Jsou zde umístěny i piknikové stoly. I výhledy do tradičně krásné skotské krajiny stojí za malé spočinutí.

Pokud oblast projíždíte veřejnou dopravou, jezdí sem autobus na lince Stranraer-Newton Stewart. Ten vás vysadí 2 kilometry od opatství, ve vesnici Glenluce.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *