• Menu
  • Menu

INDONÉSKÁ ČÁST BORNEA – BORNEO 15

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Borneo » Borneo - indonéská část » INDONÉSKÁ ČÁST BORNEA – BORNEO 15

A CESTA DO BALIKPAPANU

Z Loksada jsme se vrátili do Kandanganu. Snažím se rozchodit mokrý telefon, ale moje snaha byla spíš ku škodě, teď už nejde ani zapnout! Ještě jsme si u Bagana odpočinuly, dostaly na cestu jemně alkoholický drink z palmového cukru, který nám kámošův strýc ochotně sundal přímo ze stromu, takovej náš burčák z cukrový palmy…a vyrazily  ke Koko do Karaganu.

ručně dělaný náramek
ručně dělaný náramek

No Problem it´s OK

Čekala nás další asi 4 hodinová cesta. Přijedem až večer, dorazí ještě spoustu kámošů, kteří tu takhe zevlí denně, bud hrají domino, nebo jsou na wifi. Koko volá kamaráda, aby se mi mrknul na telefon, ale po zjištění, že ho musí otevřít a tak mi zahodit záruku,  s díky odmítám. Ještě se domlouváme s Kiki, která nám sehnala velice levné letenky z Balikpapanu do Berau, dolaďujem detaily a řešíme jak letenku koupit. Kiki ji koupí online z Pontianaku, my předáme peníze Koko na druhé straně Bornea, ten jí peníze pošle na účet a jeho kamarád nám za chvilku nese vytištěné letenky v obálce. Jdeme na oběd na místní trh, kde se ochotně fotíme s místními a pak už vyrážíme zpátky ke Koko, abychom se dobalily. Ještě potřebujem zpunktovat plán, musíme klukům něco koupit. Celé 3 dny se o nás starají a platí nám úplně všechno, když se snažíme cokoliv zaplatit dostaneme jen odpověď No Problem it´s OK (asi nejoblíbenější Bornejská věta slýcháme ji opravdu od každého, no lidi jsou tu prostě zlatí).

cesta do Balikpapanu
ve městě Paringin

Ostrov plný zeleně , ale o živou kytku nezavadíš

Máme plán…Ifča sbírá SPZ a je domluvená s Koko, že pro nějakou zajedou. Cestou vyzvedne cigarety pro mě. Vysvětlovat, proč potřebuju 3 kartony není jednoduchý, ale daří se nám.  Máme dárek. Ještě procházíme městem, zastavujem se u Koko kamaráda, který jezdil celou dobu s námi a upletl nám tradiční náramky, jdeme pozdravit jeho rodinu ve velmi skromném příbytku a kupujeme dětem něco na zub. Naproti přes ulici připravují svatbu a tak se tam jdeme podívat, jak takové přípravy vypadají. Samozřejmě se s námi všichni zúčastnění fotí. Děsivá výzdoba umělými květinami je zde samozřejmostí  jako na každé bornejské svatbě. Je to zvláštní, ostrov plný zeleně, ale o živou kytku tu skoro nezavadíme.

Zahulený autobus , cestou necestou

Pak už jen nakládáme zavazadla a pěšky vyrážíme na bus, není to daleko a nečekáme ani minutu a bus je tu. Je celkem plný, zavazadla nám dávají bůhvíkam, všude se line kouř z cigaret a hlasitá hudba, lidé sedí úplně všude a my jsme zde zase za exoty. Usedáme a bavíme se celou situací. Cesta stojí asi 150,000.  Nastupuje čím dál víc lidí, a autobus už je fakt přeplňený, všude řvou malé děti a smrdí kouř cigaret. To zase bude noc. Těšíme se, až autobus zastaví na večeři, protože vzduch je zde opravdu děsný. Uprostřed noci stavíme a vypadá t, že se něco děje. Před námi velká kolona nákladních aut a silnice žádná. Stojíme tu víc jak hodinu a vzduch by se dal krájet – bez cirkulace vzduchu je kouř ještě více nesnesitelný. Po hodině to řidič vzdává a volí variantu cestou necestou, za pomocí asi tak půlky autobusu, kteří vyskakují a navigují se nám daří nákladáky objet a pokračovat nekonečnou a náročnou cestou dál.

zahulený autobus
zahulený autobus

Trajekt?

K ránu se najednou budím a koukám, kde to jsme. Aha na trajektu ? A proč na trajektu? Nevadí Ifča spí a tak se jdu podívat na palubu. Mám střevní potíže takže paluba se mi celkem hodí, ono cestovat 12 hodin v buse není úplně na můj stav ideální, ale zatím to dávám.Na palubě se se mnou dává do řeči místňák a ptá se kam jedem chvíli si s ním povídám. Nabízí mi kávu, ale to si opravdu nemohu dát.

cestopis následující

cestopis předcházející

Andy

Ve 12. letech mě rodiče poslali samotnou do Kanady a USA. Poznamenalo mě to a tak jsem asi cestovatel. Hodně jsem od té doby viděla a poznala a hodně ještě poznat chci.Tak uvidíme !

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *