• Menu
  • Menu

INDONÉSKÁ ČÁST BORNEA – BORNEO 14

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Borneo » Borneo - indonéská část » INDONÉSKÁ ČÁST BORNEA – BORNEO 14

LOKSADO- BAMBUSOVÝ RAFTY-Ambit river

Po obědě nás kluci doprovází do kempu (ano je tu i kemp, možná v sezoně i funguje, ale teď tu fakt nikdo není), odsud se začíná splavovat řeka. Před naloděním necháváme boty v autě – stejně bysme je zmáchaly nebo by nám ještě hůř uplavaly, pak nasedáme na raft a hurá po řece…..nooo vlastně to zas nevíme kam, prostě po proudu do neznáma J

Rafting na  bambusovém raftu

Jak název bambusový raft napovída, raft je z bambusu, co mě ale trochu překvapilo je, že jednotlivý „klády“ nejsou svázaný provazem, ale přímo listím (tipuju bambusovýho, ale nezkoumaly sme to). Ale pod názvem „rafting“ si teda žádnou super divokou řeku nepředstavujte, je to kochačka, zpestřená pár peřejkama. Pak je ftipný, že  celou dobu sedíte na sedátku přiděláným k zadní části raftu a koukáte na chudáka típka (!dále jen „kapitána“!) jak maká s pádlem. Teda „maká s pádlem“ tady se nepádluje – na raftu má dvě dlouhý tyče, samozřejmě z bambusu, kterýma se odráží ode dna. Ale je to dost makačka, chudák stále pobíhá ze strany na stranu, zabírá a otáčí raft. Je nám ho docela líto a ještě nám přijde trapný jak maká a my si jen vezem ctěný zadky a koukáme na něho. Aspoň, že tu není moc vody a většinou nemusí moc hluboko. Ohledně vody – tý tu fakt moc nečekejte, občas se najde i tůňka, kde bysme nedosáhly, ale obecně je tu vody tak po kolena. Často se divíme, že sme se nezasekli na mělčině, naštěstí ponor „raftu“ je minimální.

bambusové rafty Ambit river
bambusové rafty Loksado

Servisní pauza na opravu raftu

Jen teda jednou při sjíždění peřejek trochu bouráme do jednoho kamene. Bambusy křupou a nějaký to listí trochu povoluje. Po dalších asi 5minutách stavíme na servisní pauzičku. Je docela ftipná – kapitán bere mačetu a nějaký ten náhradí listový provaz, cca 10 min tam něco kutí a váže a můžem pokračovat v cestě. Obecně docela klobouk dolů, co tenhle raftík vydrží.

rafty bambusové Loksado
rafty bambusové Loksado

Průtrž mračen na  Ambit river

Ale cesta je pecka, skutečná kochačka – jedem po řece obklopený džunglí a pozorujem kopečky, zvedající se skoro ze všech stran. Tohle fakt jen tak neomrzí, občas vidíme pár lidí, občas na nás ze stromů podél řeky pokřikují opičáci, řeka se různě točí a přijde nám, že za každou zatáčkou objevujem něco novýho. Jediný, co se nám schovává je sluníčko – a to bohužel až moc úspěšně.  První asi 1,5 hodinky je jen zataženo. Zima samozřejmě není, ale opalovačka se taky nekoná. Pak padá prvních pár kapek, naštěstí nic vážnýho……..naneštěstí zanedlouho se spouští ohromná průtrž mračen, leje jak z konve a sme mokrý na kost. A najednou kapitán zastavuje, že prej na koupání. Každej normální člověk by mu na to asi řekl, že je mokrej dost i bez koupání a ať radši jedem. No výkvět inteligence Ifča s Andy ne, poslušně dem do plavek a do vody. Ještě si pro jistotu fotíme jak sme blbý. Řekla bych, že chudák kapitán nestíhal. Pak na morký plavky oblíkáme mokrý hadry a pokračujem v cestě. Kapitán teda vypadal, že se mu moc moknout nechtělo, když sme byli ve vodě, tak si našel relativně suchý místo pod nějakou palmou a slušívý igelitový pytlík na hlavu, aby náhodou neměl ještě víc mokrý už tak promáčený vlasy. Bohužel s igeliťákem na hlavě se mu evidentně blbě „pádlovalo“ a navíc byl špinavej od bahna, takže za chvilku z něho ten bordel začal stýkat na kapitána. Říkám Andy „schválně, jak dlouho to vydrží než ten igeliťák hodí do vody?“ Haha, netrvalo to ani 15min a naše konverzace se stočila k ekologické výchově.

rafty bambusové Loksado
rafty bambusové Loksado

Čerstvě natrhané banány

Posledních 20min. už ale docela vyhlížíme konec, sme pěkně mokrý a pouští se do nás zima. Naše ctěný zadky taky nejsou zvyklý na 2,5 hodinový plavby na bambusu. Takže sme fakt rády, když konečně vidíme na mostě mávající kluky. Po přistání fasujem zpátky boty (jediná věc, co nám zůstala suchá) a čerstvě natrhaný banány (který v nás okamžitě mizí).

Bambů sranda nás stála 300 000 rupií (cca 600 Kč)/raft. Ale cenu nám domlouval Bagan, takže můj typ je, že kdybsme uplatňovali naše skvělé vyjednávací schopnosti, tak to bude tak 300 000 na osobu, ne za raft.

rafty bambusové Loksado
rafty bambusové Loksado

cestopis následující

cestopis předcházející 

Andy

Ve 12. letech mě rodiče poslali samotnou do Kanady a USA. Poznamenalo mě to a tak jsem asi cestovatel. Hodně jsem od té doby viděla a poznala a hodně ještě poznat chci.Tak uvidíme !

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.