• Menu
  • Menu

Cesta do Chorvatska 2 – Bršeč

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Chorvatsko » Cesta do Chorvatska 2 – Bršeč

Nejen vysokohorská turistika

Bršeč – několik sektorů a parádní lezení, jinak malebná, starobylá vesnička tyčící se na kopci vysoko nad mořem -).  Hned pod ní se nachází (podle cedule a my to už můžem taky potvrdit) nejhezčí pláž v okolí Klančac. Na jejím okraji je stále k vidění střílna, která za 2.světové války sloužila jako součást italského opevnění chránícího místní Kanal Vela Vrata. Když půjdete na druhou stranu od pláže k majáku, objevíte pár domečků místní rybářské vesničky a malebný záliv u ní.

Bršeč

Brseč leží na východní pobřežní silnici mezi Plominem (na kterou se dostanete přes Pazin nebo Labin) a Medveja / Opatija. Pro sektor Križ jeďte z Brseče po hlavní silnici směrem na Rijeku. Po 2 kilometrech bude po pravé straně zřejmé místo odpočinku. Zaparkujte a pokračujte pěšky po silnici. Když zábradlí končí, sjeďte po kamenné zdi vpravo mezi druhým a třetím bezpečným kamenem. Odtud je cesta zřejmá, i když docela strmá a plná lan a lehkého lezení. Výchozím bodem pro ostatní sektory je parkování před pizzerií ​​v obci Brseč.

Bršeč

Brseč je výchozím bodem pro příznivce vysokohorské turistiky a cyklisty. Právě odtud se vám bude nejlépe vyrážet na Sisol, jeden z vrcholů Učky. Na výstup si vyhraďte zhruba hodinku a půl. Sama Učka je navíc chráněnou krajinnou oblastí, jež je mimo jiné protnuta osmi cyklostezkami, a tak ji můžete projet křížem krážem. Mapu s přesným popisem cyklotras a jejich vyznačením obdržíte před vjezdem do přírodního parku.

Prakticky přímo naproti letovisku Brseč můžete zahlédnout břehy chorvatského ostrova Cres. A nemusíte zůstat jen u dívání, ale můžete se tam rovnou vypravit na pěkný výlet. Do nejbližšího přístavu na Cresu – Porozine – vás zaveze trajekt, který vyráží z přístavu Brestova, vzdáleného asi 6,5 km od Brseče.

Bršeč

Pláže v Brseči

Zhruba kilometr od historického městečka najdeme pláže, které jsou ve většině případů skalnaté nebo oblázkové. Přístup do vody tu není ve všech místech zrovna jednoduchý. A tak jsou skalní masivy podél moře vyhledávány hlavně příznivci slaňování. Protože zdejší lezecké trasy patří k náročnějším, jsou vhodné spíše pro zkušené horolezce. Rodinnou pohodičku, kdy si skálu slezete společně s dětmi, nečekejte. Vápencová skaliska jsou velmi ostrá, a tak je jejich pokoření opravdovým adrenalinovým dobrodružstvím.

Nedaleko od letoviska Brseč se nacházejí jedny z nejhezčích pláží Istrijského poloostrova. První je oblázková pláž Klančac, která je vtěsnána mezi šedobílá skaliska u tyrkysových břehů Jaderského moře. Při pobřeží mezi letovisky Brseč a Mošćenička Draga jsou připraveny ještě další dvě pláže – Jelenšćica a Uboka, obě pokryté většími oblázky a omývané průzračně čistou mořskou vodou. Lodí se dále dostanete na pláž Stupova směrem na Plominský záliv a autem nebo pěšky až k odlehlé pláži Riva.

Bršeč

Pláže kolem Brseče jsou dostupné pouze pěšky nebo po moři. Pokud se vydáte mořskou cestou, objevíte navíc podél pobřeží další menší zátoky s prázdnými plážemi.

část textu: https://chorvatsko.vdetailech.cz/

 

 

 

 

Ifca

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *