• Menu
  • Menu

Cesta do Chorvatska 3 – Mošćenička Draga

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Chorvatsko » Cesta do Chorvatska 3 – Mošćenička Draga

Na Kvarnerské riviéře

Mošćenička Draga – malebná vesnička s příjemnou promenádou, leží hned u moře a chodíme sem na kafíčko a zmrzlinu :-).  Taky nám byly doporučeny místní rybí trhy, na ty se nám ale zatim nepovedlo vstát, ale to do 10ti dnů snad ještě dáme! Pokud to někomu pomůže,  už sem si i našla chorvatské názvy svých oblíbených mořských ryb: Oslić, Brancin, Pagar a Kvarnerské krevety.

Jinak pro nás je Mošćenička Draga zajímavá zejména přítomností skal, z vesničky se musí vyjet do kopců, auto se nechává ve vesničce Obrš a odsud je to 30min pěšky ke skalám= Ziavica. Místní lezecká klasa je za mě přísnější, trochu sem se trápila, ALE výlet k masivu Ziavica můžu doporučit i nelezcům, prostě komukoliv, kdo se chce projít krásnou přírodou a užít si krásných a rozmanitých výhledů na okolní kopce, moře, ostrovy a dechberoucí pohled do údolí pod náma. Na jaře je přidanou hodnotou divoký chřest a různé bylinky které vesele rostou na místních slunných a prudkých svazích a čekají až se rozhodnete udělat si chřestové hody !

Mošćenička Draga

Mošćenička Draga je přístavní  malé letovisko s krásnou pláží na Kvarnerské riviéře, v Rijeckém zálivu (Riječki zaljev),  leží na úpatí pohoří Ucka, poblíž přírodního parku Ucka.( Jedná se o horskou krajinu, kde lze kromě horolezectví zkusit i např. paragliding.)  Má příjemné mírné podnebí, celé městečko a okolí je zaplaveno zelení, za což vděčí chráněné poloze pod výběžky pohoří Učka. Hlavní vrcholy Učky jsou Vojak (1396 m), nejvyšší hora Učky, dále Suhi vrh (1333 m), Brgud (907 m), Kremenjak (827 m) a Sisol (835 m).

Mošćenička Draga

Výstup vede od hlavní silnice jižní částí břehu zátoky. Otvírá se působivý pohled na hlubokou soutěsku a nad ní na vrcholy masívu Učka. Na konci kamenolomu na třetím kilometru vede cesta nad kaňonem do terasovité vesnice Potoke pod kopcem Perun (881 m). Potom se nad vesnicí prochází závěrem Učkarské dragy ke zbytkům vesnice Pogrebišće (uvádí se již v kronikách z 12. stol. kvůli svým mlýnům). Pak se po dlouhém ostrém výstupu vychází na cestu od Mošćenice k místu, kde je hydrant mošćeničského vodovodu. Touto cestou se pak pozvolna stoupá kolem oplocených luk k téměř opuštěné osadě Mala Učka (jen pár víkendových chalup – viz výše). Na druhé straně osady strmá stezka kolem vodovodního rezervoáru do křižovatky v sedle (1250 m) mezi Suchým vrchem a Vojakem, odkud se pokračuje cestou, která vede z Lovranu, až na Vojak. Výstup trvá cca 5 hod. a je dost namáhavý./text: www.chorvatsko.cz/.

Mošćenička Draga, lezecké sektory:   Potoki a Zijavica.

Mošćenička Draga

Historie Mošćenička Draga

V 19. století zaznamenala Mošćenička Draga a prudký cestovní ruch, protože do Kvarnerského zálivu a zejména do Opatije začalo přicházet mnoho cestujících z Rakouska-Uherska. Po druhé světové válce cestovalo do Mošćenické Dragy mnoho lidí kvůli jejich středověkému kouzlu, kterému se jinde těžko vyrovná. V historickém městě stojí kamenné domy těsně na sobě a malé uličky vedou návštěvníky historickým centrem města a vilami, které byly původně postaveny v době Rakouska-Uherska. Tyto vily jsou charakteristické pro celou Riviéru.

Mošćenička Draga

Pláž Sipar

Oblíbená  je krásná, dlouhá  a písečná pláž Sipar  s výhledem na Kvarenský záliv. Díky své větrné poloze se stala ideálním místem pro pořádání závodů plachetnic. K dalším sportovním aktivitám patří možnost potápění a podmořského rybolovu, vodního lyžování, tenis, minigolf, cyklistik. Další pláže jsou  Senjvaca a  Sveti Jan.  Asi 10 minut chůze jižně od pláže Sipar se nachází i nudistická pláž.

Mošćenička Draga

 

 

 

 

 

 

Ifca

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *