• Menu
  • Menu

Cesta do Chorvatska 1

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Chorvatsko » Cesta do Chorvatska 1

Lezci budou vědět, ale pro nelezce stojí za zmínku Kanoň Buzetu (Buzetski Kanjon), kterým vede dobře upravená turistická trasa přes 7 vodopádů. Přiznám se, že náš sektor byl hned u druhého vodopádu, takže my dál nedošli, ale už první 2 vodopády s křištálově čistou vodou a jezírky kontrastujícími se sytě zelenou vegetací vás nadchnou! Pro dobrodruhy je vytvořená alternativní cesta ala via ferrata,

Buzetský kaňon

Jak se jede teď?…Nevim,  ale jak se jelo 27.3, viz níže: 

Asi nejnáročnejší bylo naplánovat odjezd + včasné prekročení hranic a PCR test. Všude v Čechách totiž píšou, že výsledek obdržíte do 48 hodin od odběru, ale zaroveň chorvatská strana píše, že test nesmí být starší než 48 hodin….. proto mi přislo úplně logický, že těch chorvatských 48 hodin je od obdržení výsledku, ale ejhle – nás zastihl výsledek ještě v den odběru večer a po konzultaci s kamarádem jsem byla vyvedena z omylu a prý je to 48 hodin právě od odběru. Fofrem volám spolujezdci, měníme plány a vyhlašujem odjezd na sobotu tak, aby sme 100 %  překračovali slovinsko-chorvatské hranice před sedmou ráno. K tomu je potřeba mezinárodní certifikát, který v sobotu ráno osobně vyzvedáváme v Motole.

Kde je pravda a jak to opravdu je? Upřímně nevim – co sme se bavili s nějakýma Čechama tady, tak část přiznala, že jim výsledek došel později, takže to v tom PDFku trochu poupravili, další část o tom ani nevěděla a říkali, že to brali automaticky od obdržení výsledu a taky projeli. Další rozdíl byl v tom, že někteří dostali mezinárodní certifikát na mail a nemuseli osobně do nemocnice (na rozdíl od nás). Každopádně všichni jsme byli na hranicích pečlivě zkontrolování, ale pozitivní (teď proboha nemluvím o testech 🙂 🙂 je, že všichni jsme do Chorvatska byly také vpuštěni!

Juchůůů, dofča může začít !

Pro více info je asi dobré sledovat: https://www.mzv.cz/zagreb/cz/viza_a_konzularni_informace/cestovani_a_podminky_vstupu_do.html,

O Chorvatsku už asi byly popsaný miliony řádků od mnohem zábavnějších autorů než sem já, navíc my sem jedeme na “jarní lezecký zájezd“ na Istrii, což asi pro většinu lidí nebude zajímavé, takže nebudu nikoho zatěžovat lezením a spíš tu je pár “tips to trips“ na místa o kterých pravděpodobně nikdo z nás předtím neslyšel :-).

Buzetský kaňon – Buzetski kanjon

Buzetský kaňon

Buzet- naše první zastávka a zároveň lezecky asi nejznámější a nejfrekventovanější místo. Lezci budou vědět, ale pro nelezce stojí za zmínku Kanoň Buzetu (Buzetski Kanjon), kterým vede dobře upravená turistická trasa přes 7 vodopádů. Přiznám se, že náš sektor byl hned u druhého vodopádu, takže my dál nedošli, ale už první 2 vodopády s křištálově čistou vodou a jezírky kontrastujícími se sytě zelenou vegetací vás nadchnou! Pro dobrodruhy je vytvořená alternativní cesta ala via ferrata, která vede různě nad vodou a pod vodopády a vypadá parádně. Ale tipuju, že bez průvodce nebo speciálniho vybavení vás tam asi nepustí, pač to vypadá, že tam je i pár kratších zip liniček.

Buzetský kaňon – Buzetski kanjon

Buzetski kanjon (kaňon Buzet) je složený z pěti různých sektorů. Orientace se u jednotlivých sektorů liší, což znamená, že lezení je možné po celý rok. V zimě nabízí Zimski 22 skvělých stoupání od desek 6a – 8a nahoru a přesahů. Sektory Đoser a Pengari jsou zajímavé v zimě, na jaře a na podzim. Đoser přijímá ranní slunce a nabízí 19 cest od 6a do 8a +, hlavně po svislých deskách. Pengari dostává slunce o něco později as 18 vytrvalostními výstupy z 6a na 8a + je velmi populární. Sektor Befana směřuje na sever a je proto ideální v létě: 26 cest od 6b do 8b +, většina z nich 7a nebo těžší. Další sektor, Sektor Slap, nabízí výběr náročnějších cest a stále se vyvíjí. Více než 85 cest od 6a – 8b +, ideální čtyři lezení po celý rok./text .

Buzetský kaňon – Buzetski kanjon

Buzet

Typické istrijské město  Buzet  s dlouhou historií,  stojí na 150 m vysokém kopci s výhledem na úrodného údolí řeky Mirny,  leží na severním okraji Chorvatska u hranic,  necelých 40 km jižně od Terstu, jen 26 km od sjezdu z dálnice A1. Z Rijeky je to sem asi 50 km, o něco málo méně z Umagu. Železniční stanice je vzdálená od středu města 5 km.

Kraj Buzestina je obydlena od starověku, v době bronzové se na vrcholcích začaly stavět opevněné osady. V letech 177 až 476 zde vládli Římané, pak patřil Buzet k Byzanci a po době stěhování národů se dostal do moci Chorvatů a Slovinců. Poprvé se Buzet připomíná v roce 804. Na počátku středověku patřilo město Frankům a po nich německým rodům. U té doby se dochovaly zříceniny Černého a Bílého město výše v horách a kostel Petrapilosa v údolí řeky Bracana. Od roku 1421 Buzet ovládali Benátčané a město bylo přestavěno a nově opevněno, postaveny dvě brány, Velká a Malá, čtyři náměstí spojené třemi hlavními ulicemi, hlavní náměstí u farního kostela atd. Po pádu Benátské republiky se Istrie  dostala pod rakouskou vládou, kde zůstala do roku 1918.

O 2 dny později se z Buzetu přesouváme na pobřeží, je to cca 50km a máme tu zajištěné ubytování, protože sem chtěla bydlet u moře,  jen teda cestou zjišťujeme, že není 50 km jako 50 km a k moři se jede přes hory s padákem 1000 výškových metrů, to fakt nechcete jezdit každý den !

Ifca

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *