• Menu
  • Menu

Cesta ze Siem Reap do Phnom Penh a cestování po Kambodži 22.

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Kambodža » Cesta ze Siem Reap do Phnom Penh a cestování po Kambodži 22.

Noční autobusy, kterými se člověk nikdy nedostane přesně tam, kam chtěl

Po Kambodži se dá cestovat velmi jednoduše a pohodlně nočními autobusy. Připravte se ale na to, že každá cestovní kancelář nabízí jiné služby a jiné ceny. Pokuste se nekoupit lístek hned v první kanceláři a raději se zeptejte na ceny i v jiných prodejnách. Také byste neměli věřit slibům, že se například z Phnom Penh do Bangkoku dostanete přes noc už za dvanáct hodin. Hold na rozdíl od Thajska není systém v Kambodži tolik propojený, efektivní a připravený na západní turisty.

V Siem Reap jsme se rozloučily. Holky se rozhodly vrátit zpět do Thajska a navštívit ještě Bangkok, kdyžto já jsem před sebou měla ještě deset dní cestování po Asii a z Kambodži jsem chtěla vidět trochu víc. Moje osamělé cestování začalo nočním autobusem z Siem Reap do hlavního kambodžského města Phnom Penh.

Lístek na autobus jsem si koupila v hotelu v Siem Reap, odkud mě 30 minut před odjezdem autobusu (v 23:00) vyzvedl sběrný autobus. Minimálně hodinu jsme pak strávili objížďkou hotelů a hostelů okolo Siem Reap, odkud sváželi další turisty. „Už abychom byli na nádraží,“ začala jsem doufat v rychlý konec tohoto hloupého zdržení, načež nás autobus vysadil v temné uličce uprostřed ničeho. Rozhodně jsme nepřijeli na autobusové nádraží. Doteď vlastně nevím, kde je v Siem Reap nádraží a pokud vůbec nějaké existuje. Před námi byl připravený k odjezdu jediný nastartovaný autobus.

Noční autobus
Noční autobus

Už jsme měli 30 minut zpoždění, když jsem konečně vstoupila do autobusu, ve kterém byly místo sedaček připravené postele s polštářkem. Zajásala jsem: „Tak to se i vyspím!“ Jenže v klimatizovaném autobusu, bylo sotva 20°C. Nabalila jsem se do mikin a snažila se co nejdřív usnout. Kvůli jízdě po vymletých, ukroucených silnicích jsem se ale věčně budila.

I přesto, že jsem si lístek koupila až do Phnom Penh, autobus nás brzy ráno vysadil kdesi na okraji města. „Kam teď,“ pomyslela jsem si a začala hledat nějaké mapy. Zdejší tuktukář mi nabídl své služby za 35 dolarů na den. Ano, odmítla jsem a vypravila se do centra po svých. Nastala stejná situace jako v Sem Reap – nekonečné dotazy od tuktukářů kam jdu a jestli nechci svézt. Už jsem měla úplně ukroucenou hlavu od samého „Ne, děkuji,“ když se ozval další tuktukář, který mě do centra hodil za jeden dolar.

tuktuk v Phnom Penh
tuktuk v Phnom Penh

Potřebovala jsem si koupit lístek na další noční autobus, tentokrát do Bangkoku, a tak mě tuktukář zavezl na nábřeží řeky Tonle Sap, kde sídlí hned několik cestovních agentur. I v Kambodže se tak jako v Thajsku prodávají lístky na autobusy přes soukromé cestovní agentury. Koupila jsem si tedy lístek na noční autobus, který mě měl dopravit do Bangkoku za 13 hodin. To jsem ovšem nevěděla, že zdejší lidi nemají problém vám do očí naslibovat hory doly a realita je pak úplně někde jinde.

Pokud budete mít na svých cestách alespoň matnou představu o tom, kdy budete chtít vyrazit zpět z Kambodži do Thajska, doporučuji si s měsíčním předstihem koupit letenku a vyhnout se tak několikahodinovému nekončícímu martýriu při pozemním přejezdu hranic zpět do Thajska.

cestopis následující

cestopis předcházející

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *