• Menu
  • Menu

Hlavní město Kambodži, Phnom Penh 23.

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Kambodža » Hlavní město Kambodži, Phnom Penh 23.

Phnom Penh

Na návštěvu hlavního kambodžského města Phnom Penh vám bude stačit jeden až dva dny a to i přesto, že se jedná o největší, politické, hospodářské a kulturní centrum země. Někteří turisté přijíždí do země za přírodními krásami, někteří za kulturním dědictvím. Já jsem se snažila Kambodžu a její národ pochopit. Bez návštěvy Phnom Penh a jeho památek by to šlo ale stěží.

Phnom Penh se nachází na jihu země, při soutoku řek Mekong a Tonlesap. Nejlepším obdobím k návštěvě je zima, kdy zde spadne minimum srážek a teploty se pohybují okolo 26 °C. Během podzimu se pak připravte na pravé tropické klima, horko a dusno.

Phnom Penh
Phnom Penh

Tuk-tuky v Phnom Penh

Já jsem si při své návštěvě chtěla půjčit kolo a objet poměrně přeplněné město na kole. Jak jsem ale brzy pochopila, turisté tu na kole nejezdí, a proto jsem ani během půl hodinového hledání nenašla jedinou půjčovnu. Pokud se budete místních ptát na „Bike rental“ všichni vás budou posílat do půjčovny skútrů a motorek. Na půjčení skútru jsem ale nenašla odvahu, a tak mi nezbývalo, než jít usmlouvat nějakého z tuk-tukářů.

V Phnom Penh jsou dva typy tuk-tukářů (=taxi). Cestujete-li sami, vyplatí se vám domluva s tuk-tukářem, který vlastní motorku. Jízda vás bude stát přibližně o polovinu méně, než kdybyste si zaplatili dopravu ve vozíčku. Pokud ale cestujete ve skupině, případně jste si našli někoho se stejným cílem výletu, určitě budete potřebovat motorku s instalovaným vozíčkem.

Phnom Penh
Phnom Penh

Pravidlem číslo jedna je smlouvat! Tuk-tukáři vám téměř vždycky nabídnou cenu vyšší, než kolik cesta ve skutečnosti stojí. I když se vám cena bude zdát levná, smlouvejte! Abyste si domluvili správné podmínky a obě strany byly spokojené, většina tuk-tukářů vlastní mapu města, případě zalaminovanou ceduli, na které jsou fotky a názvy nejoblíbenějších turistických destinací ve městě a jeho okolí. Sami si tak prstem můžete ukázat, jaké destinace chcete s tuk-tukářem navštívit, a ten vám pak vyčíslí, kolik vás cesta bude stát. Většinou vám nabídne ceny okolo 30-40 dolarů za den služeb.

Památky v Phnom Penh jsou rozmístěny v širokém okruhu, několik kilometrů od sebe. Pokud nemáte problém s chůzí, můžete většinu z nich obejít během jednoho dne, ale připravte se na opravdu dlouhé „túry“. Zajímáte-li se o novodobé kambodžské dějiny, pak by vám neměla ujít návštěva Choeung Ek Genocidal Centre, všeobecně známé jako „Killing fields“), které se nachází 7,5 km jižně od centra. Tuk-tukář na motorce by vás tam a zpět měl zavézt za 10 $. Já jsem cestu usmlouvala alespoň na 8 $. Společně s Věznicí S-21, nebo chcete-li Toul Sleng Museum se jedná o památky kambodžské genocidy v 70. letech.

Phnom Penh
Phnom Penh

Daleko příjemnější je návštěva Královského Paláce, nebo Národního muzea. Za zmínku stojí i rozlehlý Centrální market Psah Thmey a Ruský market Psah Toul Tom Poung. Na severu města se pak nachází budhistický klášter Wat Phnom.

Phnom Penh je na rozdíl od thajských měst poměrně špinavým místem. I přesto byste měli zkusit některou z místních pochutin z pouličních stánků s jídlem. Pokud se nebojíte případné nákazy a následných žaludečních křečí, můžete si sednout na malé plastové židličky a tepající město pozorovat třeba nad vydatnou porcí nudlí.

cestopis následující

cestopis předcházející

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *