• Menu
  • Menu

Cestování po Malajsii 2.

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Malajsie » Cestování po Malajsii 2.

Snazší než v Evropě

Hodně lidí si myslí, že cestování po Asii je nebezpečné, případně že člověk musí ovládat angličtinu, aby se neztratil. Pravda je ovšem taková, že cestování po Malajsii je jednodušší než vymyslet výlet po Evropě.

Nic neplánujte, prostě jeďte

S tímto tvrzením někdo může mít problém: „Dovolenou chce přeci pořádně naplánovat. Zjistit všechny informace o ubytování, spojích, turistických místech.“ Ano, rozumím vám, ale takhle to v Malajsii nefunguje. Pokud se budete snažit získat nějaké informace před cestou, nejspíš strávíte na internetu hodiny hledáním informací, které už stejně dávno nejsou aktuální.

Nádraží v Kuala Lumpur
Nádraží v Kuala Lumpur

Také si ráda před cestou zjišťuji veškeré možné informace, plánuji a zkouším vymyslet nejlepší způsob, jak daný čas v destinaci využít. V Malajsii jsem na to ale musela jít jinak. Je dobré si před cestou zjistit místa, která chcete navštívit a přibližný (velmi orientační) čas, kterým jim chcete věnovat. Dalším stěžejním bodem je případný nákup letenky do další asijské destinace. To byste měli udělat co možná nejdříve, neboť jeden týden před cestou už většinou ceny letenek šplhají do závratných výšin. Zbytek zjistíte na místě.

Obětaví Malajci

Malajci jsou velmi ochotní a se vším vám pomohou. Když se úplně ztratíte, prostě vás vezmou za ruku a dovedou vás do místa, které už na 100% poznáte. V Kuala Lumpur jezdí metro, stačí si koupit žetonek, u pokladny ukázat, kam potřebujete jet, a paní vám vysvětlí jízdu se všemi podrobnostmi. Na autobusové zastávce / nádraží pak většina lidí mluví anglicky, případně věřte, že nejste první turista, který se chce do dané destinace dostat, a tak stačí hlesnout váš cíl, a už vám ručička nějakého Malajce ukazuje cestu ke správné pokladně.

Metro v Kuala Lumpur
Metro v Kuala Lumpur

Terima kasih

I tady stačí říct místo vaší destinace, a že chcete jet „Now“ (teď). Pán vám dá vybrat sedadla, vytiskne lístek, ukáže kudy na nástupiště a pro kontrolu zakroužkuje čas a číslo nástupiště. S úsměvem na tváři a pokyvováním hlavou můžete poděkovat: „terima kasih“ [terimakasi], což vykouzlí úsměv na tváři i nejzarputilejšímu Malajci (Pozn. Žádného zarputilého jsme ovšem za celý pobyt nepotkali.).

Pak nezbývá než nakoupit nějaké ty dobroty na cestu, neboť tvrzení, že za 3 hodiny budete na místě, nikdy nevěřte! Pokud vám někdo řekne, že za 3 hodiny budete v Cameron highlands, musíte si k tomu přičíst alespoň jednu až dvě hodiny.

Sedáme si do klimatizované haly a čekáme, až se na nástupišti před námi objeví hlášení o našem spoji. Jak jinak, samozřejmě i tady je k dispozici veřejná wifi. Konečně nás paní vyzívá, abychom se šli odbavit. Tak trochu si připadám jako na letišti. Profesionalita, se kterou se tady setkáváme, velmi kontrastuje s včerejším zážitkem ve špinavém china town.

trajekt na Penang
trajekt na Penang

Klimatizace

Vzhledem k tomu, že je v Malajsii téměř pořád vedro, vlhko a dusno, je klimatizace součástí všech spojů. Nastoupili jsme do autobusu, který byl až moc vychlazen. (Bez mikiny nebo alespoň šátku budete trpět. Toto pravidlo platí ve všech spojích!) Sedadla v podobě starých širokých křesel a záclonky na oknech, které byly součástí interiéru autobusu, nás donutili k smíchu. Zabořili jsme se do měkkých širokých sedadel (Do jedné řady se vešly jen tři.) a vyrazili na cestu.

Všechny autobusy staví na občerstvovací pauzu

Po dvou hodinách jsme zastavili i my. Z autobusu se vyhrnula banda bílých tváří. Přesto, že jsme nastoupili do veřejného linkového autobusu, naše destinace byla natolik turistická, že sem v podstatě jezdili jen turisté. Takhle je to v Malajsii všude. Pokud budete hodně zmatení, stačí pozorovat chování jiných zkušenějších turistů. Kamkoli se budete chtít dostat, určitě narazíte alespoň na jednoho dalšího turistu.

cestopis následující

cestopis předcházející

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *