• Menu
  • Menu

Architektura v Glasgow

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Skotsko » Architektura v Glasgow

Charles Rennie Mackintosh, génius z Glasgow

Glasgow je největší skotské město a metropole mezinárodního významu. Najdete zde překrásnou katedrálu a hřbitov Necropolis, živé, nové a moderní centrum okolo řeky a oblast starého historického centra, kterému vévodí architektonické skvosty Charlese Rennieho Mackintoshe.

Architekt, který se už během svého života stal symbolem Glasgow, žil mezi lety 1868-1928. Do teď není známo, zda se jeho architektura řadí k viktoriánskému stylu, nebo zda se jedná o první vlaštovky modernistického hnutí. Ať tak nebo tak, Mackintoshovy budovy poznáte na první pohled. Spojení stylů Scots Baronial s gotikou, secesí a modernou nemá nikde na světě obdoby.

Charles Rennie Mackintosh
Charles Rennie Mackintosh

Díky jeho narůstající popularitě vznikla dokonce vlna jeho napodobitelů, „Mockintoshů“ (v překladu slovo mock znamená falešný, předstíraný), kteří používali jednotlivé Mackintoshovy prvky jako dekorační či designové detaily restaurací a barů. Pokud patříte ke skupině studentů architektury nebo hotových architektů, rozhodně byste se do Glasgow, jakožto mekky Mackintoshovy architektury, měli podívat. Návštěvu všech dvanácti hlavních budov zvládnete už během dvou dnů.

Jedná se o tyto budovy: Daily Record Building, Glasgow Art Club, The Glasgow School of Art, The Hill House, House for an Art Lover, The Hunterian, Kelvingrove Art Gallery and Museum, The Lighthouse, The Mackintosh Church, Martyrs´ School, Ruchill Church Hall a Scotland Street School Museum.

Charles Rennie Mackintosh
Charles Rennie Mackintosh

Slavná Škola umění

Údajně nejlepší Mackintoshovou stavbou je budova Školy umění (Glasgow School of Art), ve které vás ještě do nedávna mohl provézt jeden z místních studentů. Škola bohužel před nedávnem vyhořela a nyní se opravuje. Ještě než Mackintosh vyhrál architektonickou soutěž na novou budovu školy v Glasgow v roce 1896, vyprojektoval několik menších staveb ve spolupráci s architekty Honeymanem a Keppiem.

Na Mitchell Lane u ulice Argyle Street můžete objevit jednu z eho ranějších prací The Lighthouse (Maják), které bylo původně sídlem deníku Glasgow Herald. Dnes zde sídlí Mackintosh Interpretation Centre (Mackintoshovo výkladové, interpretační centrum).

Charles Rennie Mackintosh
Charles Rennie Mackintosh

Další budovou výjimečné Mackintoshovy práce je stavba Willow Tea Rooms, kterou od nejmenší lžičky přes nábytek po celou budovu navrhl pro paní Cranstonovou v 90. letech 19. století. V tehdejší době bylo v módě chodit popíjet čaj, číst noviny, hrát biliár nebo si jen povídat do městských čajoven. Paní Cranstonová byla jednou z nejvýznamnějších módních guru ve městě.

Poslední stavba

I přesto, že byl Mackintosh významným umělcem a architektem své doby, nikdy mu nebylo dovoleno navrhnout a zrealizovat budovu dle svých uměleckých záměrů bez zaměření na peněžní stránku projektu. Mezi stavebními dělníky byl pro svou prudkou povahu a přílišnou originalitu velmi neoblíbený. Často také měnil plány a přidával ke svým stavbám nové detaily, čímž navyšoval rozpočet. Svou poslední stavbu House for an Art Lover (Dům milovníka umění), už nikdy nespatřil. Stavba byla postavena v Bellahouston parku až v roce 1996, 68 let po jeho smrti.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *