Hrad Caerlaverock a Opatství Sweetheart
Hrad Caerlaverock je společně s rujnami opatství Sweetheart jedním z největších lákadel okolí města Dumfries, které se nachází na jižním pobřeží Skotska v oblasti Dumfries a Galloway.
Hrad Caerlaverock je od opatství Sweetheart oddělen v podstatě jen řekou. Obě tato místa se nachází jižně od Dumfries. Do opatství se dostanete po silnici A710, do hradu po B725. Obě tato místa má také ve správě nezisková organizace Historic Scotland (Historické Skotsko).
Hrad Caerlaverock
První zmínky o třístranném (stejně jako obranný štít) hradu se objevují v 13. století. Zdejší mnohokrát upravovaný a přestavovaný hrad byl až do 17. století v držení rodiny Maxwellů, v té době Hrabat z Nithsdale. A to i přesto, že byl hrad mnohokrát neúspěšně obléhán.
Právě v 17. století se zdejší majitelé rozhodli strhnout zbytečné opevnění a přebudovat hrad do nového „zámeckého moderního stylu“. Jenže v roce 1640 byl hrad obležen a možná i kvůli posledním konstrukčním úpravám dobyt a následně opuštěn.
Nyní je hrad Caerlaverock chráněn jako jedna z nejdůležitějších památek Skotska. Otevřeno zde mají od 1. 4. – 30. 9. každý den (9:30 – 17:30) a v období zimní sezóny od 10:00 do 16:00. Kromě hradu samotného se zde nachází i menší návštěvnické centrum, kde se dozvíto o životu na hradě, jeho historii, průběhu jednotlivých obléhání a vysvětlen bude i systém hradní obrany. Návštěva vás vyjde na 5,50 liber (děti za 3,30 a osoby nad 60 let mají vstup za £ 4,40).
Opatství Sweetheart
Zdejší opatství vás zaskočí hned několika svými názvy. Latinsky The Abbey of Dulce Cor, ve skotské gaelštině An Abaid Ur nebo New Abbey Pow, které bychom do češtiny mohli přeložit jako Opatství „Miláček,“ nebo „Drahoušek“ (doslovně Opatství sladkého srdce) bylo původně cisterciátské opatství založeno v roce 1275. Opatství se nachází ve vesničce New Abbey. Najdete ho lehce, jeho červené kamenné rujny září během slunečných dní do dáli.
Opatství bylo založeno Dervorguillou z Galloway, dcerou Alana, lorda z Galloway, na památku jejího muže Barona Johna de Balliol. A tím se vracíme zpět ke zvláštnímu názvu opatství. Dervorguilla si totiž po smrti jejího manžela nechala nabalzamovat jeho srdce, které následně vložila do slonovinou a stříbrem vykládané krabičky. Když pak po několika letech sama skonala, nechala se pohřbít společně s krabičkou. Hádáte správně. Po srdci svého manžela nechala pojmenovat i založený klášter.
Nyní jsou ruiny opatství zpřístupněny veřejnosti za poplatek. Otevřeno zde mají od 1. 4. – 30. 9. každý den 9:30 – 17:30. V zimním období se pak otevírací doba zkracuje od 10:00 do 16:00. I pokud nebudete chtít platit vstupné, přes metrový plot uvidíte ze zdejších ruin všechno.
Přidat komentář