Na návštěvě ve Skotském parlamentu
Skotský parlament se nachází na východě historického města, hned naproti Královského paláce Holyrood a v těsné blízkosti stejnojmenného parku. Na rozdíl od českého parlamentu je budova přístupná návštěvníkům z řad místních i turistů i v době zasedání a hlasování zákonodárců.
Budova Skotského parlamentu se návštěvníkům otvírá od pondělí do soboty vždy mezi 10:00 – 17:00. Pokud se rozhodnete budovu navštívit, nechte si veškeré ostré předměty doma. Před vstupem se totiž budete muset nechat zkontrolovat a projít rentgenovou bránou. Parlament si můžete buď projít sami, nebo společně s průvodcem, který vám objasní historii a upozorní na detaily.
Tak trochu drahá sranda
Skotský parlament se nachází v nové budově postavené dle návrhů architekta Enrica Mirallese. Už samotná stavba této moderní budovy, která měla původně Skoty vyjít na 40 milionů a nakonec stála 400 milionů liber(!) (tedy 10x víc, než odhadovaný původní rozpočet; v českých korunách 12,4 miliard), vyvolávala během své výstavby zcela oprávněně řadu otázek a nepokojů mezi místními. Mnoho lidí se ptalo, zda Skotsko potřebuje tak drahou budovu parlamentu a zda by nebylo lepší peníze investovat například do vzdělání a rozvoje země.
Ať už jste patřili k odpůrcům nebo fanouškům této stavby, skotský parlament byl za účasti samotné královny otevřen již v říjnu roku 2004. V té době byl ale katalánský architekt Enrico Maralles a zadavatel projektu, skotský premiér Donal Dewar, už po smrti. Své „dílo“ tak tito rozhazovači skotských financí nikdy dokončené neviděli.
I přesto, že budova patří k nejkontroverznějším projektům 21. století a místní si stále nemohou na zvláštní geometrické tvary a barvy zvyknout, stavba dostala už řadu ocenění a to včetně prestižní Stirling Prize, kterou uděluje Královský institut britských architektů (RIBA).
Interiér. Kýč nebo umění?
Architekt Miralles se údajně inspiroval skotskou krajinou. Několik budov tak uspořádal do tvaru listu, nebo chcete-li okvětního lístku. Z materiálu byl použit pohledový beton, dřevo, sklo a ocelové konstrukce. Při návštěvě si ale budete připadat spíše jako ve skleněném bludišti, než v reálné budově.
Strohý betonový interiér jednotlivých kanceláří se střídá s přeplácanými, vyumělkovanými koridory. Mnoho ze zdejších prvků postrádá funkční uplatnění a jediný jejich důvod je tak kýčovitá zdobnost. Elegantní a jednodušší je místnost hlavního jednacího sálu, která vás nadchne. Mohutné dubové trámy, vysoká skleněná okna a jednotlivé moderní stolečky pro zákonodárce jsou hlavními ze zdejších použitých prvků.
Přidat komentář