• Menu
  • Menu

Plitvická jezera

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Chorvatsko » Plitvická jezera

Po stopách Vinnetouva.

Blíží se léto a tak si člověk velice rád zavzpomíná na letní dovolenou. Jedna z mých vzpomínek zabrouzdala do nedalekého Chorvatska.

Plitvická jezera

Ještě s několika přáteli jsme vyrazili, stejně jako každý rok, do Gradace, ale rozhodli jsme se, že si cestu trochu zpestříme, jelikož cesta je dlouhá a únavná. Nenapadlo nás nic lepšího, než se podívat do velice pohádkového kraje, který znám velmi dobře z dětství, kdy jsme jistě všichni obdivovali slavného Vinnetoua, konkrétně poklad na Stříbrnem jezeře. A tak jsme se vydali na Plitvická jezera.

největší vodopád

Plitvická jezera, kterým se chorvatsky říká “ Plitvička jezera “ jsou nejznámějším národním parkem v Chorvatské Licko-senjské župě nedaleko měst Karlovac a Zadar. Jezer je zde několik a jsou obklopeny 140 vodopády, 20 jeskyněmi a zřídly.  Zajímavostí je nejvyšší chorvatský vodopád, který má 78 m a jeho jedinečnost je i ve vzniku, protože na rozdíl od ostatních vodopádů na Plitvických jezerech, není napájen vodou z jezer, ale naopak vodou z potoka Plitvica, padajícího  z příkré vápencové skály. Vodopád je nejmohutnější v době tání sněhu a pří prudkých deštích a tvoří jej velice křehký travertin, proto je přísný zákaz vstupovat do jeho přímé blízkosti a hlavně šlapat po jeho úpatí. Celý park se nachází na rozloze 29 482 ha. V okolí jezer jspou překrásné lesy tvořené buky, jedlemi, smrky a tisy a tyto lesy jsou bezpochyby obývané medvědy, liškami, srnkami či divokými prasaty. Park navštěvuje ročně 200 000 turistů, kteří využívají turistické stezky a mosty, které vedou po obou stranách kaňonů i pod vodopády. Pokud se chceme dostat k nejvýše položenému jezeru Proščansko jezero, kam se pohodlně dostaneme kyvadlovou dopravou, kterou zajišťuje takový menší autobus zdarma. Pokud nás zaujme druhá strana jezera Kozjak je možné si udělat  krásnou procházku, nebo využít lodní přepravu.

Loď převážející turisty na další ostrov

Plitvice jsou opravdu místem, které stojí za to vidět! Průzračná voda  strašně láká návštěvníka, aby do ni skočil,  hlavně v parných letních dnech, ale to je v parku naneštěstí  (?) zcela zakázané….

Andy

Ve 12. letech mě rodiče poslali samotnou do Kanady a USA. Poznamenalo mě to a tak jsem asi cestovatel. Hodně jsem od té doby viděla a poznala a hodně ještě poznat chci.Tak uvidíme !

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *